$
חדשות טכנולוגיה

האיחוד האירופי: פייסבוק סיפקה מידע מטעה לגבי עסקת ווטסאפ

השינוי בתקנון השימוש של ווטסאפ שמאפשר הצלבת מידע עם חברת האם מנוגד לתשובה שניתנה לאיחוד לאחר העסקה. בעקבות ההחלטה פייסבוק עומדת בפני קנס של 1% מסך ההכנסות שלה

הראל עילם 14:4920.12.16

האם פייסבוק שיקרה לאיחוד האירופי? הנציבות האירופית, הרשות המבצעת של האיחוד האירופי, פרסמה הבוקר (ג') הודעה לעיתונות שבה היא מציינת שהיא מצאה שפייסבוק "סיפקה לנו מידע מטעה ושקרי".

 

הנציבות הזמינה את פייסבוק להגיב לטענות עד ה-31 לינואר 2017, אבל התלונה הרשמית פותחת את הדרך לכך שהנציבות יכולה להטיל על פייסבוק קנס בגובה של עד אחוז מהמחזור השנתי שלה. במקרה של פייסבוק, ב-2015 היא נהנתה ממחזור הכנסות של 17.9 מיליארד דולר, כך שהקנס יכול לעמוד על 180 מיליון דולר ואף יותר, בהתחשב בקצב הצמיחה של פייסבוק.

 

לאחר הרכישה אמרו בחברה שאין להם אפשרות לחבר בין ממסדי הנתונים לאחר הרכישה אמרו בחברה שאין להם אפשרות לחבר בין ממסדי הנתונים צילום: בלומברג

 

באוגוסט 2014, חצי שנה לאחר שפייסבוק הודיעה על כוונתה לרכוש את ווטסאפ תמורת למעלה מ-20 מיליארד דולר, הנציבות האירופית דנה האם לאשר את העסקה או לפסול אותה מחשש למונופול והתנהגות לא תחרותית. הנציבות שאלה את פייסבוק בין השאר האם יש בכוונתה למזג בין מסדי הנתונים של ווטסאפ ופייסבוק או האם היא תשאיר אותם נפרדים. לשאלה הזאת יש השלכות משמעותיות בנוגע לתחרותיות. פייסבוק ענתה אז שאין לה אפשרות לחבר "בצורה אמינה" בין מסדי נתוני המשתמשים וכי היא מתכוונת להשאיר אותם בנפרד.

 

אבל באוגוסט האחרון, אחרי שהעסקה אושרה, פייסבוק שינתה את תקנון השימוש של ווטסאפ כך שהיא יכולה להצליב בין מסד הנתונים ומספרי הטלפונים בפייסבוק לאלו שבווטסאפ. כתוצאה מכך, הרשת החבררתית מסוגלת לשפר את כלי ההמלצות שלה, ולהציע למשתמש להוסיף כאנשי קשר חברים שאיתם הוא מתקשר דרך ווטסאפ.

 

ההכרזה האגרסיבית של הנציבות היא חלק מהקמפיין של נציבת ההגבלים העסקיים באיחוד, מרגריט ווסטגר, כנגד חברות הטכנולוגיה. בין השאר ווסטגר דורשת מאפל סכום שיכול להגיע לעד 14 מיליארד דולר במיסי חברות. בדומה לחברות טכנולוגיה רבות, אפל ממקמת את המטה שלה באירלנד על מנת ליהנות ממסי חברות נמוכים יותר. ווסטגר מנהלת כעת שתי חקירות משפטיות כנגד אפל בנושא תמרון שוק והעלמת מס.

 

"הממצאים המוקדמים שלנו מראים שפייסבוק נתנה לנו מידע מטעה או שגוי בנוגע לחקירה שלנו לרכישת ווטסאפ" כתבה ווטסגר. בעוד שפייסבוק עדיין לא מסרה תגובה רשמית ומפורטת, דוברת החברה כתבה: "אנחנו מכבדים את הנציבות ואנחנו בטוחים שבדיקה מעמיקה של העובדות תגלה שפעלנו בתום לב. אנחנו כל הזמן מפרסמים מידע מדויק על היכולות הטכניות שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x