שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

בהמתנה: הכלכלה מחכה למהפכה הטכנולוגית שתקפיץ את איכות החיים

פרופסור אלן בלינדר מאוניברסיטת פרינסטון מסביר כי ללא פיתוח טכנולוגי פורץ דרך, רמת החיים לא תשתפר ב-30 השנים הקרובות - "וזאת תחזית נוראית"

עומר כביר 14:0110.09.16
שוק העבודה האמריקאי סובל בשנים האחרונות מבעיה לא פשוטה: הצמיחה בפריון — מדד שבוחן את העלייה בתפוקת העובדים במשק — נמצא קרוב לנקודת קיפאון. אחרי שבמאה שעברה עמד הגידול השנת בפריון על כ־2.35%, מתחילת העשור הנוכחי הוא היה נמוך מ־1%.

 

העלייה בפריון היא שמאפשרת את העלייה באיכות החיים. פרופ' אלן בלינדר מאוניברסיטת פרינסטון הסביר ל־NPR שהגידול העקבי בפריון בעשורים הקודמים אפשר הכפלה של השכר מדי דור, ובעקבות זאת שיפור ברמת החיים. "אם המצב לא ישתנה, רמת החיים שלנו בקושי תשתפר ב־30 השנים הבאות", הזהיר בלינדר. "זו תחזית נוראית".

 

אייפון 6S ו־6S פלוס. מהפכת המובייל לא תרמה להעלאת הפריון אייפון 6S ו־6S פלוס. מהפכת המובייל לא תרמה להעלאת הפריון

 

בחיפוש הגורמים לבלימת הפריון עולה החשודה המיידית: המדיה החברתית. לטענת מספר מומחים, שירותים כמו פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם תופסים חלק ניכר מזמנו של העובד שעוסק בשיחות בטלות במקום לעבוד. אך לא ברור כמה השפעה זו באמת משמעותית. שיחות בטלות היו תמיד — בין אם סביב הברזייה ובין אם באינטרנט. מה גם שמקומות עבודה רבים חוסמים את הגישה לשירותים כמו פייסבוק.

 

 

כלכלנים מצביעים על סיבה מהותית בהרבה לשינוי בקצה צמיחת הפריון. לאורך מרבית המאה ה־20 התפתחויות טכנולוגיות משמעותיות כמו החשמל, מנוע הבעירה הפנימית ומטוסי הסילון הקפיצו את פריון העובדים בכמה וכמה רמות. האחרונות בהתפתחויות אלה — מהפכות המחשוב והאינטרנט — סייעו להעלאת הפריון בסוף המאה ובתחילת המאה ה־21.

 

"ההטבות המרכזיות של מהפכת ה־IT כבר מומשו", הסביר ל־NPR הכלכלן רוברט גורדון מאוניברסיטת נורת'ווסטרן. "אין פתרונות משמעותיים רבים להשקיע בהם. מאז סוף שנות התשעים ההשקעה בציוד מחשוב צנחה בחצי". לדבריו, המהפכה הטכנולוגית האחרונה — מהפכת המובייל — השפיעה משמעותית על חיי היומיום אך לא תרמה להעלאת הפריון בעבודה.

 

מצב זה לא יוותר על כנו לנצח. פיתוחים טכנולוגיים בתחומים כמו בינה מלאכותית, מכוניות אוטנומיות, מציאות מוגברת ומציאות מדומה עתידים לדחוף לצמיחה נוספת בפריון. אולם, להערכת גורדון, יחלוף עוד דור לפחות עד שהן יגיעו לרמה שתאפשר להן לחולל צמיחה משמעותית בפריון. עד אז כנראה שניאלץ להתרגל לקיפאון ברמת החיים. לפחות נוכל להתלונן על זה בפייסבוק, במקום לעבוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x