$
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

להתעורר מהחלום: אפל מחפשת שווקים חדשים

אחרי שנים שבהן נמנעה מלמכור לשוק העסקי, אפל מתחילה להתנער מהתפיסה של סטיב ג'ובס לפיה מוצרי החברה מיועדים רק לצרכן הפרטי

עומר כביר 13:4811.08.16

סטיב ג'ובס לא היה חובב גדול של סביבת העבודה העסקית. מי שתיאר את מוצרי החברה שייסד כקסומים ומופלאים ושאף לייצר מוצרים ששובים את דמיון הצרכנים ומעוררים תגובות רגשיות, ראה בסביבה העסקית האפורה, המיושנת והשמרנית את הדבר הרחוק ביותר מהפנטזיה ששאף להגשים.

 

ג'ובס לא חשש להביע בפומבי את דעתו. מנכ"ל VMware פט גלסינר סיפר בעבר שבעת פגישה עם מייסד אפל, כשגלסינר עוד עבד באינטל, התייחס ג'ובס לקנייני טכנולוגיה תאגידיים כ־Orifice - מושג שמתרגם מילולית ל"פתח" ובסלנג משמש ככינוי לפתח הפרשות או איבר המין. ג'ובס, בקיצור, לא רצה תאגידים, הוא רצה משתמשים.

 

אייפד. המכשיר האחרון שהשיקה אפל תחת ג'ובס אייפד. המכשיר האחרון שהשיקה אפל תחת ג'ובס

 

גישה זו הופכת את מצבו הנוכחי של האייפד, המוצר האחרון שהשיקה אפל תחת כהונתו של ג'ובס כמנכ"ל, לאירוני במיוחד. לפי נתוני חברת המחקר פורסטר, כמעט מחצית מהאייפדים שמוכרת החברה נרכשים בידי תאגידים וממשלות, שאימצו בחום גם את האייפון. לפי "הניו יורק טיימס", יותר ויותר חברות, גם מתעשיות שמרניות במיוחד - מחברות ביטוח ועד חברות תעופה - מחליפות את המחשבים האישיים בסמארטפונים ובטאבלטים של אפל.

 

 

קל להבין למה תאגידים עוברים למכשירי מובייל. עבור אנשי עסקים שמרבים בנסיעות, עובדים בסביבות צפופות או כאלו שעבודתם דורשת ניידות גבוהה, טאבלט הוא פתרון מוצלח בהרבה ממחשב אישי מסורבל. אפשר גם להבין למה הם מעדיפים את התוצרת של אפל: מדובר במכשירים שמרניים יחסית, שלא ממהרים לשלב כל חידוש אלא מבוססים על פלטפורמה יציבה ומאובטחת (יחסית לאנדרואיד), שמעניקה תמיכה ועדכונים גם למכשירים שהתיישנו. בדיוק מה שגופים שמרניים אוהבים.

 

ובסופו של יום, אפשר להבין גם למה אפל מחזרת בשנים האחרונות אחרי אותם ארגונים. עוד לפני הירידה הנוכחית בהכנסות, באפל ידעו שהצמיחה המטורפת, שהתבססה בעיקר על השוק הצרכני, לא יכולה להימשך לעד. לצד מאמצים להיכנס לשווקים גיאוגרפיים חדשים, פעלה החברה תחת שרביטו של טים קוק להיכנס לשווקים עסקיים חדשים, גם כאלה שהתרחקה מהם בעבר כמו מאש. ג'ובס אולי לא היה מרוצה, אבל אם אפל רוצה להמשיך לגדול, אין לה ממש ברירה. זה אולי לא קסום במיוחד, אבל זה מאוד רווחי. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x