$
אינטרנט

אתר החיפוש Torrentz.eu הפסיק את פעילותו

לאחר סגירת אתר ההורדות הפופולרי קיקאס, גם אחד מאתרי חיפוש הטורנטים הגדולים בעולם נסגר מסיבות לא ברורות. טורנטז לא סיפק גישה ישירה לקבצים אלא תפקד כמנוע חיפוש בלבד

עומר כביר 14:5407.08.16

סוף החיפוש: אתר חיפוש הטורנטים הפופולרי Torrentz.eu הפסיק את פעילותו במפתיע בסוף השבוע. בשלב זה, לא ברור למה החליטו מפעילי האתר לסגור אותה.

 

טורנטז, שהחל לפעול ב-2003, נחשב לאחד מהאתרים הפופלריים ביותר בקהילת הביטורנט. הוא לא סיפק גישה ישירה לטורנטים, אלא תפקד כמנוע חיפוש שמרכז תוצאות מאתרים אחרים ומקשר אליהם. לפי הערכות, מדי יום ביקרו באתר מיליוני גולשים.

 

הודעת הסגירה של torrentz הודעת הסגירה של torrentz צילום מסך: torrentz.eu

 

ואולם, ביום שישי הפסיק האתר להציג תוצאות חיפוש וקישורים לאתרים אחרים, ובכך למעשה חדל לתפקד. האתר אמנם עדיין פעיל, ומציג את מסך הכניסה הרגיל שלו, ואולם ביצוע חיפוש בו לא מספק תוצאות כלשהן ותחת זו מופיעה ההודעה "טורנטז תמיד יאהב אתכם. היו שלום", בתוספת אימוג'י של אוגר עצוב.

 

לא ידוע למה החליטו מייסדי האתר להפסיק את פעילותו, והאם החלטה זו קשורה למהלכים נגדם מצד רשויות חוק. בניגוד לאתרים אחרים בתחום, טורנטז נהג להיענות לבקשות הסרת תוכן לפי חוק DMCA האמריקני, ולא פעם גולשים התקשו למצוא בו קישורים לתכנים שהסרתם התבקשה. נוהג זה יכול, לכאורה, לספק הגנה מפני תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים, ואולם פרקטיקה זו, מצד אתר שעיקר פעילותו הורדות לא-חוקיות, מעולם לא עמדה לבדיקה משפטית מעמיקה ולא ברור עד כמה היא מספקת הגנה למפעיליו.

 

מדובר באובדן המשמעותי השני של אתר ביטורנט בשבועות האחרונים, אחרי שבסוף יולי רשויות החוק בארה"ב סגרו את אתר שיתוף הטורנטים הפופולרי קיקאס (KickassTorrents), והובילו למעצר מייסדו בפולין. עם זאת, סגירת כמה אתרים, פופולריים ככל שיהיו, לא צפויה להביא לשינוי כלשהו בהיקף שיתוף הקבצים הפיראטיים ברשת, שכן גולשים עוברים במהירות לשימוש באחד מעשרות האתרים הרבים שעדיין פעילים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x