חדשות טכנולוגיה

אובר נלחמת בוועדי העובדים בעזרת מרגלי CIA לשעבר

גילויים חדשים מראים שהחברה לא בחלה בגיוס חברת מודיעין אזרחית ששמה נקשר לפעילות של ה-CIA כדי לבצע מעקבים ובניסיון להשפיע לכאורה על הצטרפותם של נהגים ליוזמת הקמת הוועד

רפאל קאהאן 13:3831.07.16

אובר גייסה את שירותיה של Ergo, חברת ייעוץ ומודיעין אזרחית אמריקאית שפעילותה נקשרה בעבק ל-CIA, סוכנות הביון האמריקאית. כך עולה מדיווח של אתר The Verge שפורסם במהלך סוף השבוע. ההוכחה לקשר בין השתיים נובעת מאימייל שנשלח על ידי עובד של ארגו להיסטוריון בניסיון לגייס אותו לעבודת מחקר שתעסוק בהיסטוריה של התארגנויות עובדים בסיאטל. באימייל טוען העובד של חברת המודיעין שהוא מייצג לקוח פרטי גדול מאוד שעל פי הטענות היא אובר עצמה.

 

אובר נמצאת במרכזו של מאבק פוליטי שעשוי להשפיע על המודל העסקי שלה. החברה מנסה בכל הכוח למנוע את ההכרה בנהגי אובר X, תכנית ההסעות שמתבססת על נהגים עצמאיים, כעובדי החברה. ביסוס של יחסי עובד-מעביד עשוייה לעלות לה מיליארדים בשל ההכרח לשלם על הוצאות נלוות להעסקתם של הנהגים. עד כה הצליחה לרוב אובר לעכב את ההכרעות. אולם כעת עולות טענות שלא מעט מההצלחה הזו מקורה בהתנהלות לא חוקית.

 

טראוויס קלניק, מנכ"ל אובר. כל האמצעים כשרים טראוויס קלניק, מנכ"ל אובר. כל האמצעים כשרים צילום: רויטרס

 

נהגי החברה נמצאים תחת לחץ עצום שלא לשתף פעולה עם הניסיונות להקמת ועד עובדים פנימי. התארגנות מעין זו, אם תצליח, תעמיד את אובר בבעיה מכיוון שלוועדי עובדים יש כוח פוליטי לא מבוטל במדינה. בשלב זה, המאבק מתמקד בסיאטל, שם עומדת על הפרק הצעת חוק עירונית שתסדיר את מעמדם של נהגיה. המאבק של אובר אף קיבל רוח גבית מלשכת המסחר והתעשייה האמריקאית שהגישה תביעה למנוע את ההכרה בחוקיותה של הצעת החוק בסיאטל.

 

ההתנהלות של ארגו ואובר כבר זכתה לביקורת חריפה במשפט שמנהלת האחרונה בניו יורק, במהלכו מתח השופט ביקורת חריפה על התנהלותן של השתיים. החברה הואשמה שפעילותה של ארגו גובלת בפלילים והמידע שהושג דרכה נפסל לשימוש כראייה על ידי השופט. בתוך כך פרסמה סוכנות בלומברג דו"ח של מדינת קליפורניה שהוגש לבית המשפט המקומי שדן בהפרות שלה לכאורה של חוקי העבודה במדינה, תביעה שהיקפה כיום כ-100 מיליון דולר.

 

בדו"ח שהוגש, מצויין שהיקפן של התביעות שעומדות כיום כנגד אובר, אם יתקבלו, עשויות לעלות לחברה כמיליארד דולר רק בקליפורניה. אין זה פלא אם כן שהחברה עושה ככל שביכולתה להביא לביטולן של התביעות והטענות כנגדה. אם אחת מהן תתקבל היא עשויה לשמש כתקדים לשאר התביעות ולחסל הלכה למעשה את הומדל העסקי שלה. אובר תמיד עוררה ויכוח והתנגדות הן מצד נהגי המוניות המקצועיים שטוענים לתחרות בלתי הוגנת והן מצד חלק מנהגיה העצמאיים שטוענים שהחברה מעסיקה אותם הלכה למעשה אך אינה מספקת להם את המגיע להם מתוקף החלת יחסי עובד-מעביד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x