שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
טכנולוגי

מהפכה חברתית: כך נראה ניסיון ההפיכה בטורקיה ברשתות החברתיות

פייסבוק וטוויטר מקדימות את כלי התקשורת המסורתיים עם דיווחים מוקדמים ושידורים חיים של משתמשים. כך נראית הפיכה צבאית און ליין

עומר כביר 01:0416.07.16

המהפכה תשודר ברשתות החברתיות: מי שרוצה לקבל את הדיווחים העדכניים ביותר מניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה הלילה פונה לפייסבוק וטוויטר, שמקדימות את כלי התקשורת המסורתיים עם דיווחים מוקדמים ושידורים חיים של משתמשים. אין פלא, לכן, שהממשל, או גורם אחר מנסה לחסום את הגישה אליהן במדינה.

 

הדיווחים הראשונים על המתרחש בטורקיה הגיעו בטוויטר, כשגולשים מקומיים דיווחו על חסימת הגשרים מעל מצרי הבוספורס, זמן ניכר לפני שהגיעו דיווחים אלו לרשתות המרכזיות במערב.

 

דיווחים אחרים בטוויטר, בליווי סרטוני וידיאו, כללו גם עדכונים על טיסה של מטוסי קרב בשמי אנקרה  או על כך שחיילים הכריזו על הטלת עוצר והורו לאזרחים לשוב מביתם

 

 

  צילום: גטי אימג'ס

 

במקביל, גולשים רבים פונים לפלטפורמת השידור החי של פייסבוק ושל טוויטר על מנת להעביר דיווחים מהשטח בזמן אמת, שזמינים לגולשים בכל העולם ושמעבירים אירועים זמן רב לפני הגעתם לכלי התקשורת המרכזיים. אלו כוללים שידורים של הפגנות והתכנסויות בכל המדינה, בהן נראים מפגינים מנופפים בדגלי טורקיה וצועקים קריאות אלו ואחרות. סרטונים אחרים מראים את הנעשה ברחובות בזמן אמת, בתוספת דברי הסבר ועדכונים של מעביר השידור.

 

לפי דווחים בתגובה לשידורים אלו, ובמאמץ לשלוט בנראטיב, נחסמה הגישה במדינה לפייסבוק, טוויטר ויוטיוב, כאשר לא ברור האם מקור החסימה הוא הממשל הטורקי או מבצעי ההפיכה הצבאית. עם זאת, לא היה בחסימה זו כדי לעצור את שטף העדכונים מתוך המדינה, שכן ניתן לעקפה בקלות ובאמצעות כלים חינמיים שזמינים לכל גולש.

 

החסימה גם לא מנעה ממשלת טורקיה לנצל את המדיום המקוון בניסיון לבלימת ההפיכה. לפי דיווח של עיתונאי מקומי (סניפי מפלגת השלטון שלחו לאזרחים הודעות אימייל ו-SMS, והפצירו בהם לצאת לרחובות והלפגין כתמיכה בשלטון. ואולם, הגדיל לעשות הנשיא ארדואן, שעלה לשידור בתחנת טלוויזיה מקומית באמצעות FaceTime, שירות שיחות הווידאו של אפל לאייפון, לאייפד ולמק, וקרא לאזרחים לצאת לרחובות ולהתנגד להפיכה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x