$
המדריך

בדיקת כלכליסט

HTC 10: ענק האלומיניום לא מאכזב

מצלמה מצוינת, ממשק נוח ונקי, סאונד יוצא דופן ורק המסך סובל מכמה בעיות. מכשיר הדגל החדש של היצרנית הטיוואנית הוא אחד ממכשירי האנדרואיד הטובים בשוק כרגע

רפאל קאהאן 16:4210.07.16

היצרנית הטיוואנית שרדה סדרה ארוכה של תלאות בשנים האחרונות. עם מכשירים שלא הצליחו להימכר ומצב כספי מתדרדר, רבים כבר ציפו למכה הסופית שתהרוג אותה. אבל כמו בסרט קונג-פו טוב, גם החברה חיכתה בשקט, עד שהשיקה לפני כשלושה חודשים את המכשיר לו כל חובבי המותג פיללו. ה-10 הוא מכשיר הדגל הטוב ביותר שיצא ממפעלי היצרנית מזה כשנתיים – יותר מכך - הוא אחד משלושת מכשירי האנדרואיד הטובים בשוק כיום, ואלמלא שני ויתורים קטנים, הוא יכול היה להיות הטוב שבהם.

 

עיצוב ומבנה: מטיל אלומיניום כסוף

אחד הדברים ש-HTC לא שינו במכשיר החדש זה את העיצוב. ובצדק, גוף האלומיניום המוברש מהווה סימן זיהוי ברור של המותג. הגב העגלגל מאפשר אחיזה נוחה והדבר הראשון שמרגישים כשמחזיקים אותו ביד זה שמדובר במכשיר בנוי היטב. הוא מעט כבר - 161 גרם – ועבה 9 מילימטר - אך בזכות העיצוב העגלגל של הגב הוא לא מרגיש כמו לבנה. המסך לא נמתח עד לשוליים ונותר מעט מרווח בינו לבין צידי המכשיר, אבל זכוכית המסך מתעגלת קלות בצדדים מה שמעניק תחושה נעימה מאוד.

 

בנוי היטב בנוי היטב צילום: רפי קאהאן

 

שקע האוזניות ממוקם בחלקו העליון, ומחבר ההטענה בפורמט USB-C החדש נמצא למטה בצמוד לשבכת הרמקול שמיועד לבסים (עוד על כך בהמשך). צידו הימני מצויד בכפתורי ההפעלה וברירת עוצמת הקול, המיקום שלהם נוח מאוד והם לא נלחצים בקלות, מה שמאפשר להעמיד את המכשיר בעריסה שחובקת אותו מצדדיו מבלי לדאוג שהוא ייכבה או ישנה את הווליום באמצע הנהיגה.

 

מגירות הסים וכרטיס הזיכרון ממוקמות משני צידי המכשיר בחלקו העליון, אך מכיוון שהן אינן מסומנות, קשה לדעת מה הן מכילות מבלי לפתוח אותן או לזכור להבא.

עדשת המצלמה ממוקמת במרכז העליון של הגב., מוקפת בטבעת מתכת שמספקת לה הגנה. מצידה הימני של העדשה פלאש לד דו-גווני וחיישן לייזר למיקוד. עדשת הסלפי ממוקמת כרגיל בצמוד לשבכת הרמקול/אפרכסת מצידה הימני. אי אפשר לומר שהמבנה והעיצוב מציעים חידושים מרעישים או גימיקים, אבל מדובר במכשיר שמרגיש יציב כמו מזג האוויר בקיץ - לא יהיו לכם הפתעות אבל גם לא תיאלצו להתאים את עצמכם לשימוש בו.

 


 

ממשק ומערכת הפעלה: ה-Sense השישי

המסך הוא החלק המעט מאכזב במכלול. מדובר במסך LCD ברזולוציה של 2K או 1,440 על 2,560 פיקסלים בגודל 5.2 אינץ'. הוא מציע צבעוניות מעולה, אולם סובל משתי מגרעות קטנות: בהירות לא גבוהה במיוחד וזכוכית שלא מאפשרת לצפות בו דרך עדשות שעברו פולריזציה. הבהירות הנמוכה מקשה על השימוש באור שמש ישיר, שזה קצת בעיה במדינה כמו שלנו. בעיית הצפייה דרך משקפי שמש עם פולריזציה מהווה מגבלה לא קטנה – שכן בשביל לצפות במסך תיאלצו להסיר אותן. בנוסף זה מהווה מגבלה מעצבנת במהלך הנהיגה, בעיקר אם אתם משתמשים ב-GPS.

 

המסך הוא נקודת התורפה היחידה המסך הוא נקודת התורפה היחידה צילום: רפי קאהאן

 

ממשק ה-Sense של HTC מותקן כאן בגרסה מחודשת לאחר שעבר דיאטת הרזיה רצינית. מעבר לאפליקציות כגון הבלינקפיד, שמהווה מעין מרכז התראות למדיה חברתית ואתרי חדשות, החברה נפטרה מרוב האפליקציות הלא נחוצות. מה שנשאר זה ממשק נקי למדי, שמזכיר מאוד את אנדרואיד בגרסתו הגוגלית. לא תמצאו כאן יותר מדי תוספות.

 

אחד הדברים הנעימים ב-10 הוא שכפתורי הניווט שלו לא מופיעים על המסך, כפתור הבית שממוקם מתחת למסך מצויד בסורק טביעות אצבע מהיר למדי ואמין מאוד, למעט עם אצבע רטובה. משני צידיו תמצאו את כפתור החזרה מצידו השמאלי, וכפתור האפליקציות מצידו הימני. אלה מצוידים בתאורה אחורית, אך שימו לב שהיא מכובה כברירת מחדל וצריך להדליק אותה באופן יזום, אחרת הם נכבים ביחד עם המסך.

 

מולטימדיה ואפליקציות: בום סאונד בראש שלך

שני דברים אפיינו את כל המכשירים של HTC:, סאונד מעולה ויכולות מולטימדיה משובחות. ה-10 לא סוטה מהנוהל ואף מוסיף. המכשיר מצויד בשני רמקולים, אחד לבסים, שממוקם בתחתית, ואחד לתדרים גבוהים, שממוקם באפרכסת. איכות הקול מצוינת והצלילים חזקים וברורים. כדיבורית ברכב או כרמקול להאזנה קלילה, הוא עושה עבודה מעולה.

 

 צילום: רפי קאהאן

 

עוצמת השמע דומה גם באוזניות. אלה המסופקות עם המכשיר מצוינות ולמרות עיצובן המוזר, לי הן היו נוחות מאוד. בנוסף HTC ציידה את המכשיר באפליקציה לניהול הזיכרון והאחסון שעושה עבודה מעולה ולא דורשת גישה ידנית. אפליקציה נוספת משמשת לעריכת סרטוני זואי (על כך בסעיף המצלמה).

 

מצלמה: הגעת ליעד

מאז הושק ה-One M7, מצלמות היו נקודת התורפה העיקרית של HTC. אך מסתבר שגם כאן החברה הקדימה את השוק בשנתיים. HTC הייתה היצרנית הראשונה לוותר על המרוץ למגה פיקסלים, שאפיין את כל יצרניות הסלולר עד לפני שנה. אבל, הפלא ופלא, השנה כול היצרניות העיקריות השיקו מכשירי דגל עם חיישנים שהרזולוציה שלהם לא עוברת את ה-13 מגה פיקסלים (למעט סוני ויצרניות סיניות). ל-10 מצלמה של 12 מגה-פיקסל שעושה את העבודה היטב. למצלמת הסלפי חיישן של 5 מגה פיקסלים, וגם היא עושה עבודה מצוינת, אפילו בהתמודדות עם צילום בלילה, לא תהיה לכם בעיה להראות את הצד היפה שלכם.

 

 צילום: רפי קאהאן

 

ה-One הושק עם מצלמה בת 4 מגה פיקסל, אך עם גודל פיקסלים של שני מיקרון. הרעיון היה שכך ניתן לקבל חשיפה יותר גדולה ולשפר את ביצועי החיישן באור נמוך. את הטריק הזה כולם אימצו היום. זהו גם החיישן שתמצאו ב-10. כמו אצל המתחרים, גם כאן הוא מספק ביצועים מעולים. אמנם תוכנת הצילום מעט פחות יעילה מזו של סמסונג או של LG, אך היא מנפקת תמונות באיכות שמתקרבת מאוד לשתי אלה, שמכשיריהן מובילים כיום את טבלת המצלמות הטובות באנדרואיד.

 

אפליקציית הצילום מציעה גם את תכונת זואי (Zoe) - צילום של קליפ קצר בן 3 שניות ממנו ניתן לגזור את התמונה הטוב. שוב, לא תכונה חדשה, אך עוד אחת שבמקור הושקה על ידי HTC ושאומצה על ידי שאר השוק. זואי מציעה גם אפליקציה שמאפשרת יצירת קליפים קצרים מהתמונות שלכם באופן אוטומטי. האפליקציה חביבה מאוד ומספקת קליפים נחמדים, אך נראה לי שזו תכונה שלא תזכה לשימוש רב.

 

ביצועים וסוללה: כל העוצמה בסנאפדרגון

ה-10 גם הוא מצויד במנוע הסטנדרטי של כל מכשירי הדגל של השנה, הסנאפדרגון 820, מרובע ליבות, שתיים במהירות 2.15 גיגה-הרץ ושתיים במהירות 1.6 גיגה-הרץ. יש לו 4 גיגה-בייט זיכרון פעולה ומרחב אחסון פנימי של 32 גיגה-בייט, לא כולל כרטיס ההרחבה. כל זה מטיס את ה-10. הוא לא משתהה בשום שלב, אפילו כשמדובר באפליקציה כבדה. משחקי תלת-ממד עובדים חלק לחלוטין בלי צניחת פריימים.

 

 צילום: רפי קאהאן

 

החיסרון היחיד הוא שהמכשיר מתחמם. לא ברמה שלא תוכלו להחזיק אותו, אבל זה בהחלט מורגש. זו אחת הצרות של מכשירים שבנויים ממתכת שמוליכה חום, והחומרה העוצמתית הזו מייצרת הרבה ממנו. אבל גם כשהוא מתחמם, הוא לא סובל מירידה בביצועים, לפחות לא ברמה מורגשת.

 

HTC ציידו את ה-10 בסוללה בקיבול 3,000 מיליאמפר שעה. זו לא הסוללה הגדולה ביותר בשוק, אבל המכשיר יודע לנצל אותה היטב והוא מתמודד עם שימוש סביר מהבוקר עד הלילה ללא צורך במטען. זה כולל שימוש בניווט, פייסבוק, מיילים וצ'ט, שמיעת מוזיקה וקנדי קראש כל כמה שעות.

 

 

סיכום ואלטרנטיבות: מבריק, אבל יקר

HTC ייצרה את אחד המכשירים הטובים ביותר שלה אי-פעם. הוא משכיח בקלות את האכזבה מה-M9 משנה שעברה וה-M8 בשנה שלפניה. ה-10 מספק תמורה למחיר כמעט בכל הסעיפים, למעט בסעיף נראות המסך, בו הוא עשוי להקשות על המשתמש הישראלי.

 

ה-10 גם מצויד בהגנה מפני השפרצות קלות (IP 52) אך לא מעבר. חבל, סעיף כזה היה בקלות יכול להעביר אותו מעל ה-S7 של סמסונג. הבעיה העיקרית של ה-10 היא המחיר שלו, שעומד על כ-3,500 שקל במחירון, אם כי ניתן כבר למצוא חנויות שמוכרות אותו קצת יותר בזול. גם בחו"ל הוא יקר: באירופה הוא נמכר בכ-700 עד 750 יורו, תלוי במדינה, ובארה"ב הוא נמכר בכ-750 דולר.

 

עבור אלה שמתלבטים בינו לבין הסמסונג, הבחירה תהיה קשה, אבל הסמסונג מציע מחיר זול יותר, מצלמה מעט יותר טובה ובעיקר מיגון בפני נזקי מים. אם ההתלבטות היא בינו לבין ה-G5 של LG, אני מעדיף את ה-10. אני לא חובב גדול של התוספים של ה-G5, הניסיון שלי עימם ועם מנגנון הפתיחה של המכשיר לא מבריק, ולמעט המצלמה שיודעת לצלם בעדשה רחבה, ה-10 עולה עליו בכל פרמטר אפשרי, למעט במחיר. מכשיריה של סוני גם הם יתקשו להציע אלטרנטיבה הוגנת, מכשיר ה-X Performance רק הגיע לארץ ועדיין לא התרשמנו ממנו מספיק בשביל להשוות אותו ל-HTC וגם כאן המחיר בדרך כלל נמצא על הצד הגבוה של הסקאלה. לסיכום, ה-10 הוא מכשיר מעולה למי שלא מחפש שטיקים או גימיקים ושמוכן לשלם קצת יותר, זה מכשיר שבא לעבוד.

 

ציון כלכליסט: 9.6

 

מערכת הפעלה: אנדרואיד || גודל מסך: 5.2 אינץ' || רזולוציה: 1440 על 2560 פיקסלים || מצלמה ראשית: 12 מגה-פיקסל || מצלמת סלפי: 5 מגה-פיקסל || מעבד: 4 ליבות 2 במהירות 2.15 גיגה-הרץ ו-2 במהירות 1.6 גיגה-הרץ || זיכרון פעולה: 4 גיגה-בייט || נפח אחסון מינימלי: 32 גיגה-בייט || עובי: 9 מ"מ || משקל: 161 גרם 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x