$
חדשות טכנולוגיה

המוקש של מאייר: מוזילה תקבל כמיליארד דולר אם לא תאשר את הרוכש של יאהו

ב-2014 חתמה מאריסה מאייר על הסכם שיתוף פעולה עם מוזילה שכלל גם סעיף בעייתי: במקרה של שינוי בעלות, מוזילה יכולה לעזוב את השותפות כשהיא זכאית לתשלום של 375 מיליון דולר בשנה

עומר כביר 11:5710.07.16

סעיף בחוזה בין מוזילה, מפתחת דפדפן פיירפוקס, ליאהו יחייב את הרוכש של פעילות האיטנרנט של החברה לשלם למוזילה יותר ממיליארד דולר גם אם זו תחליט שלא לעבוד אתו ולסיים את ההתקשרות בין הצדדים – כך מדווחת קארה סווישר באתר reblog.

 

ב-2014 רשמה מנכ"לית יאהו, מאריסה מאייר, הישג משמעותי כשסיכמה עם מוזילה שמנוע החיפוש של יאהו יחליף את גוגל כברירת מחדל למשתמשי פיירפוקס בארה"ב. מוזילה, שעד אז עבדה בבלעדיות עם גוגל, הסכימה לשינוי לאור התנאים המשופרים שהציעה מאייר.

 

מאריסה מאייר. הציעה למוזילה תנאים מושכים מאריסה מאייר. הציעה למוזילה תנאים מושכים צילום: בלומברג

 

כעת, חושפת סווישר, מתברר שתנאים אלו כללו גם סעיף שעלול להיתקע כעצם בגרון של כל רוכש אפשרי. לפי הסעיף, במקרה של שינויי בעלות, למוזילה שמורה הזכות לעזוב את השותפות לפי שיקול דעתה הבלעדי, במידה שהשותף החדש לא מקובל עליה. אם תעשה כן, יאהו עדיין תהיה מחוייבת לשלם לה-375 מיליון דולר בשנה, עד פקיעת החוזה ב-2019. התשלום יועבר גם במידה שמוזילה תחתום על חוזה עם שותף חדש.

 

לפי הערכות, לא מדובר בתרחיש בלתי-סביר. במוזילה מעוניינים לעבוד עם שותף בעל מחויבות לתחום החיפוש שיכול להציע כלים מוצלחים למשתמשי פיירפוקס. ואולם, אף אחד מהמתמודדים הבולטים על רכישת נכסי האינטרנט של יאהו – דוגמת חברת הטלקום ורייזון, קרן ההון TPG או קבוצה במימונו של וורן באפט – לא מסתמן כגוף בעל עניין עמוק בתחום.

 

ממוזילה נמסר בתגובה: "כל שיתופי הפעולה שלנו בתחום החיפוש הם תוצאה של הליך תחרותי שמשקף את הערך שפיירפוקס מביאה למערכת שלנו. השותפות עם יאהו לא שונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x