$
מכשירים ומדריכים

מי גאון של גוגל? קוביות המשחק שיכשירו את מתכנתי העתיד

גוגל השיקה את Bloks, פלטפורמה חדשה שמיועדת ללימוד יסודות תכנות וחשיבה אלגוריתמית לילדים מגיל 5 ומעוצבת כקוביות משחק. היא מבוססת על מחשב רספרי פיי ופותחה בסיוע אוניברסיטת סטנפורד

רפאל קאהאן 13:5028.06.16

גוגל הודיעה היום (ג') על פלטפורמה חדשה ללימוד תיכנות ואלגוריתמיקה לילדים מגיל 5 ומעלה בשם בלוקס (Bloks). גוגל פיתחה רק את אב הטיפוס ותספק את התכניות לכל מי שיהיה מעוניין לייצר מערכת כזו באופן מסחרי. עוד שותפות בפרויקט, חברת IDEO, שמתמחה בעיצוב תעשייתי של מוצרי הייטק ותעשייה ואוניברסיטת סטנפורד, שסיפקה את הבסיס האקדמי-פדגוגי לפלטפורמה.

 

בלוקס מתבססת על שלושה רכיבים בסיסיים: "מוח" שהוא למעשה לוח האם שבנוי על בסיס מחשב רספברי פיי זירו זעיר, פאק (Puck) שהוא רכיב שמאפשר לייצר פקודות כגון הדלקה-כיבוי, זוז לימין, הסתובב ב-180 מעלות; ו-Base Board או לוח בסיס שמאפשר את העברת הפקודות ללוח האם. הרכיבים מתחברים זה לזה בעזרת מחברים פשוטים וניתן לעיצב אותם כאוות נפשו של היצרן.

 

 

לוח האם מספק את האנרגיה הדרושה להפעלת המערכת והוא כולל גם רמקול ומעבד. הוא "מדבר" עם הרכיבים האחרים ומספק מענה לפקודות שנשלחות אליו דרך רכיבי הפאק. אלה יכולים להיראות כמו כפתור, בורר, מפסק או כל מה שהיצרן הסופי ירצה לשלב במשחק. עבור ילדים זוהי דרך מוחשית לכתוב פקודות, שמחליפה את השימוש במקלדת או באייקונים מופשטים על מסך, כמו במערכת Code Monkey הפופולרית, למשל.

 

גוגל ו-IDEO כבר הציגו כמה עיצובים שיהוו השראה למפתחים - אלה כוללים אפשרויות רבות שנעות בין לוח עץ עם כפתורים צבעוניים למעגל חשמלי מופשט שבנוי מרכיבי פלסטיק לבנים. לוח האם מצוייד גם בנורות לד כדי שלמשתמשים יהיה משוב להסתמך עליו. אפשרות מעניינת נוספת היא חיבור לא ליניארי של חלקים - מה שתורם ליצירה של קוד מורכב, ולאו דווקא סדרת פקודות ליניאריות.

 

הפלטפורמה גם יודעת להתממשק עם מוצרי צד שלישי, כגון הרובוטים של לגו או של מירובוט. גוגל מקווה שהפלטפורמה תעניין אנשי חינוך ותעשיינים שישתמשו בה על מנת לייצר מוצרי חינוך טכנולוגי. החברה פרסמה נייר עמדה שמסביר יותר בפירוט את יעדי הפרויקט, כמו גם אתר דרכו יכולים המתעניינים לקבל יותר פרטים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x