$
חדשות טכנולוגיה

אלפבית רוצה לחולל מהפכה בתחום התחבורה הציבורית

Sidewalk, חברת הבת של תאגיד אלפבית, משתמשת ביכולת המיפוי ולמידת המכונה שפותחו בגוגל כדי לפתור בעיות אורבניות. כעת היא מציעה לעיר קולומבוס שבאוהיו להשתתף בפיילוט במסגרתו היא תנהל עבורה תשתית תחבורה חכמה

עומר כביר 15:2527.06.16

אלפבית, החברה האם של גוגל, הקימה חברה-בת חדשה שמעוניינת להביא לשינוי מהותי בתחום החנייה והתחבורה הציבורית בארה"ב – כך חושף ה"גארדיין" הבריטי. לפי מסמכים ותכתובת אימייל שהגיעו לידי העיתון החברה החדשה, Sidewalk Labs, מפתחת שירות חדש שיאפשר למשתמשים ולערים לנהל בצורה סינרגטית פעולות כמו נהיגה, חנייה ונסיעה בתחבורה ציבורית באמצעות אינטגרציה בין טכנולוגיות מבוססות ענן לשירותים בתחום, כגון אפליקציית הזמנת הנסיעות אובר.

 

החברה החדשה הופרדה מגוגל ביוני שעבר, ומוצבה כחברה-בת עצמאית. מאז היא פרסה כמה מאות עמדות וויי-פיי בניו יורק ולפי הערכות מתכננת מהיסוד ערים לעידן הרכב האוטונומיים. כעת, מדווח ה"גארדיין", מציעה החברה לעיר קולומבוס באוהיו לבצע פיילוט בין שלוש שנים במסגרתו יוקמו בעיר 100 עמדות וויי-פיי והיא תהנה מגישה חינמית למערכת חדשנית בשם Flow.

 

מערכת שמבוססת על יכולות המיפוי של גוגל מערכת שמבוססת על יכולות המיפוי של גוגל

 

מערכת זו ממנפת את היכולות של גוגל בתחום המיפוי, למידת המכונה וביג דאטה כדי לפתור בעיות אורבניות חמורות כמו מחסור בחנייה. לפי המסמכים, המערכת עושה שימוש בכלי רכב מצוידים במצלמות, דוגמת אלו של גוגל סטריט ויו, על מנת למפות את מקומות החנייה הציבוריים ואת שלטי החנייה. המידע משולב עם גוגל מפות ומידע חי ממדחני החנייה העירוניים כדי להעריך את מספר ומיקום מקומות החנייה הפנויים. באופן זה ניתן לנווט נהגים אל מקום חנייה פנוי.

 

בנוסף, מקווה Sidewalk לשכנע חניונים פרטיים להוסיף את מקומות החנייה לשהם למאגר של Flow, ומקווה להציע שירות שיאפשר לבנייני משרדים להשכיר את מקומות חנייה שלרוב שמורים לעובדים על בסיס מקום פנוי. התמחור עתיד להיקבע בהתאם לביקוש, ולדברי החברה יכול להגדיל את ההכנסה מחנייה ב-10%. בכל הנוגע לאכיפת עבירות חנייה, תוכל המערכת לחשב את המקום המשתלם ביותר להציב בו פקחים, מהלך שלדבריה יכול להגדיל את ההכנסות של עיר בינונית מדו"חות חנייה ב-4 מיליון דולר בשנה.

 

בתחום התחבורה הציבורית, המערכת תשלב מידע ואפשרויות תשלום מספקיות התחבורה הציבורית המקומיות לתוך אפליקציית גוגל מפות. כתוצאה, בעת בחירת יעד, המערכת תציג למשתמש לא רק את זמן הנסיעה הצפוי אלא גם את עלות הנסיעה ואת ההפרש לעומת נסיעה במונית או באובר, או בשכירת אופניים משירות עירוני.

 

המערכת לא רק תציג מידע אלא תוכל גם לגבות תשלום ולהנפיק כרטיסי דיגיטלי לנסיעות בתחבורה ציבורית, וכן בעבור חנייה. במקרה של קולומבוס, צפויה העיר לקבל 1% מההכנסות שיתקבלו באמצעות השירות, או 2.25 מיליון דולר בשנה.

 

מהערים שישתפו פעולה עם השירות החדש דורשת Sidewalk לסבסד את מחירי התחבורה הציבורית בעת תשלום באפליקציה, לאפשר שימוש במערכות התשלום של החברה בכל שירותי התחבורה הציבורית והחנייה שלהן, לעדכן את שלטי החנייה, לספק הכשרה מתאימה לפקחים העירוניים ולשתף מידע על חנייה ותחבורה ציבורית בזמן אמת.

 

"מדובר בהוצאות שדרוג משמעותיות, ולא כל עיר תסכים לעשות את זה", אמר ל"גארדיין" מנהל מרכז המחקר לערים חכמות באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, אלכסיי פוזדנוכוב. "בנוסף, יש כמה וכמה מפעילים של שירותי תחבורה ציבורית. מפעילים קטנים יותר עלולים להידרש לשנות את כל מערכת התשלומים שלהם".

 

קולומבוס עוד לא החליטה האם להענות להצעת Sidewalk. אם תשיב בחיוב תתחיל העיר להעביר מידע לבחרה כבר באוגוסט, תיישם את פונקציית החנייה בינואר ואת שירות התחבורה הציבורית ביולי הבא. בנוסף יכולה העיר להחליט ליישם רק חלק מהשירותים שמציעה החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x