$
חדשות טכנולוגיה

האם מיקרוסופט הורגת את סדרת מכשירי הסרפס המוזלים?

רוב הגרסאות של מכשירי הסרפס 3 אזלו מהחנויות והחברה הודיעה שלא תחדש את המלאי; זאת עקב ההכרזה של אינטל שתפסיק לייצר את סדרת המעבדים ששימשו את הטאבלטים. סדרת הפרו המתקדמת יותר לא תושפע מהמהלך

הראל עילם 12:1626.06.16

מיקרוסופט נאלצת לחסל את סדרת מכשירי הסרפס המוזלים, למרות המכירות הטובות, כדי להתמקד רק במכשירי הפרו המתקדמים יותר. רוב הגרסאות השונות של הסרפס 3, הטאבלט שמיקרוסופט השיקה ביולי 2015, אזלו ומיקרוסופט הבהירה במהלך סוף השבוע כי היא אינה מתכוונת לחדש את המלאי ולייצר יחידות נוספות – ועדיין לא הכריזה על תחליף.

ההערכות בתעשייה הן שמיקרוסופט החליטה להרוג את סדרת הטאבלטים המוזלים, למרות שזו דווקא רשמה מכירות נאות. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, ההחלטה הפומבית של אינטל לצאת משוק מעבדי הסלולר, עליה הכריזה במאי האחרון בעקבות גל הפיטורים והרה-ארגון בחברה. מכשירי סרפס 3 הנוכחיים השתמשו במעבדי צ'רי טרייל ממשפחת אטום, המיועדים לטאבלטים. בעקבות ההחלטה של אינטל לזנוח חלקים נכבדים ממשפחת אטום, לא יהיה לצ'רי טרייל תחליף, מה שאומר שמיקרוסופט תתקשה לייצר את סרפס 4, ושחסרים לה חלפים לסרפס 3 הנוכחי.

 

סדרת סרפס 3. עשתה שימוש במעבדים שייצורם הופסק סדרת סרפס 3. עשתה שימוש במעבדים שייצורם הופסק

 

על מנת להבין כיצד השינויים במפת הדרכים של אינטל פוגעים במיקרוסופט, יש לזכור את ההיסטוריה של סדרת סרפס. ביוני 2012, מנכ"ל מיקרוסופט דאז, סטיב באלמר, הכריז על שינוי מהפכני באסטרטגיה של החברה: מיקרוסופט תכנס לשוק החומרה עם סדרת מכשירי סרפס, טאבלטים עם כיסוי חכם המתפקד כמקלדת נצמדת, שיאפשרו לטאבלטים לתפקד כמחשבים ניידים.

 

המכשירים הראשונים בסדרה היו הסרפס פרו היקר יותר, שכלל מעבדים מתקדמים מחברת אינטל והריץ את ווינדוס 8 המלאה והשולחנית, וסרפס, שהריץ את מערכת ההפעלה ווינדוס RT היעודית לטאבלטים ובדומה לרוב מכשירי הסלולר בעולם, כלל מעבדים המבוססים על טכנולוגיה של חברת ARM הבריטית. אבל ווינדוס RT אינה תואמת לווינדוס 8 ודרשה אפליקציות שיפותחו עבורה במיוחד. בנוסף, יצרניות המחשבים השונות, שבמשך שנים ראו במיקרוסופט שותפה קרובה, זעמו על ההחלטה של באלמר להפוך להיות חברת תוכנה וחומרה. הן החליטו להחרים את ווינדוס RT ויצרו טאבלטים מקצועיים בלבד, המבוססים על מערכת ההפעלה השולחנית והמלאה.

 

סדרת סרפס נחלה בהתחלה כשלון מסחרי חרוץ, כאשר המכירות של גרסת הפרו היו טובות הרבה יותר למרות המחיר הגבוה. ביוני 2014, מיקרוסופט השיקה את סרפס פרו 3 לבדו, ולמעשה הרגה את ווינדוס RT. הסרפס פרו 3 סימן את נקודת המפנה עבור הסדרה. באוקטובר האחרון מיקרוסופט עדכנה את הפרו 3 והשיקה את הפרו 4, ורבים ציפו ממיקרוסופט להציג את הסרפס 4 מוקדם יותר השנה, מה שטרם קרה.

 

קשה לראות מהי האלטרנטיבה של מיקרוסופט. קשה להאמין שהיא תחייה את ווינדוס RT או תייצר גרסה יעודית נוספת של ווינדוס 10 עבור מעבדי ARM. כתוצאה, מיקרוסופט תקועה עם אינטל, וללא משפחת אטום, סדרת הסרפס יכולה רק להשתמש במעבדי Core המתקדמים יותר, שמחירם גבוה הרבה יותר ממעבדי אטום. פרו 4 משתמש במעבדי Core וניתן להניח שמיקרוסופט תמשיך את הסדרה ותשיק השנה את פרו 5, אבל סדרת הסרפס מתה.

 

האלטרנטיבה היחידה לאינטל היא חברת AMD, המייצרת גם היא מעבדים המבוססים על הטכנולוגיה של אינטל, אבל גם AMD אינה מציעה כיום מעבדים זולים מספיק. עכשיו נשאלת השאלה האם AMD – שמתמודדת עם קשיים כלכליים – תנסה להכנס לשוק שבו גם אינטל נכשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x