$
מכשירים ומדריכים

עשה לך סמארטפון: גוגל חשפה גרסה מסחרית למכשיר המודולרי שפיתחה

החברה הכריזה על הפצת גרסה מסחרית של פרויקט ARA כבר בתחילת 2017. בניגוד למכשיר של LG, הפעם מדובר במכשיר שכמעט כל המפרט שלו ניתן להחלפה כדי ליצור טלפון מותאם אישית

הראל עילם 12:4022.05.16

גוגל מתכוונת להפיץ את גרסת המפתחים של פרויקט ARA, הטלפון המודולרי המסחרי הראשון, לקראת סוף השנה. גרסה מסחרית תופץ למשתמשים בתחילת 2017. כך הכריזה החברה במהלך כנס המפתחים I/O שנערך בסן פרנסיסקו בסוף השבוע האחרון.

 

הרעיון שמאחורי ARA הוא ליצור טלפון מודולרי אמיתי. בניגוד ל-G5 של LG, לא מדובר במודולים חיצוניים שניתן לחבר למכשיר, אלא מכשיר שכל המפרט שלו כמעט ניתן להחלפה. כך, משתמשים יוכלו לשדרג את החומרה שלהם במידת הצורך וליצור טלפון מותאם אישית. מדובר במהפכה של ממש שיכולה לשנות לחלוטין את הדרך שאנו חושבים על סמארטפונים, ובמיוחד להקל על משתמשים במדינות עולם שלישי שאינם יכולים להרשות לעצמם להחליף סמארטפון בתדירות גבוהה.

 

הגרסה הנוכחית כוללת 6 מודולים הגרסה הנוכחית כוללת 6 מודולים

 

גוגל מפתחת את הפרויקט כבר כמה שנים. החברה הייתה אמורה להשיק אב-טיפוס של ARA כבר ב-2015, ואף התכוונה לעשות זאת בצורה לא שגרתית: על ידי הקמת צי של משאיות שיתפקדו כחנויות ניידות וימכרו את המכשיר למשתמשים במהלך פיילוט שייערך בפורטו ריקו. אבל באוגוסט האחרון, החברה ביטלה את התוכנית אחרי שהתגלה שהמכשיר אינו עמיד ומתפרק בקלות. מאז התפרסמו מעט מאוד פרטים על ARA והיו גם אנליסטים שהעריכו שהפרויקט בוטל במסגרת רה-הארגון של החברה, לאחר הקמת תאגיד אלפבית. ההכרזה כי הפרויקט חי וקיים, כי אב-הטיפוס הנוכחי עובד בשטח ויגיע למפתחים כבר השנה, היא משמעותית מאוד.

 

 

במהלך כנס המפתחים, ענקית החיפוש הודיעה כי ARA, שעד כה פותח תחת חטיבת המחקר ATAP בתוך גוגל עצמה, יהפוך להיות חטיבה עצמאית בתוך גוגל, והציגה את אב-הטיפוס החדש שלה. במקום התוכנית המקורית, בה החברה הייתה אמורה להציג מספר מכשירים בגדלים שונים, גוגל הציגה הפעם מכשיר בודד, שמבוסס על 6 מודולים בסך הכל. עם זאת, המודולים שומרים על הגודל של המודולים המקוריים, והמכשיר הנוכחי תומך ב-6 מודולים בגדלים שונים. גם העיצוב נראה מהוקצע יותר – הוא צבעוני, אלגנטי ומעוגל, מזכיר את מכשירי המוטו של מוטורולה לשעבר (מוטורולה אולי עברה לידי לנובו, אבל חטיבת המחקר נשארה בידי גוגל והפכה להיות ATAP). משתמשים אף יוכלו לבחור כיצד יראה כל מודול, בדומה לטלפונים המותאמים אישית של מוטורולה.

 

המכשיר אמור להיות עמיד יותר מהאב-הטיפוס הקודם, שהסתמך רק על מגנטים על מנת להבטיח שהמודולים ישארו מחוברים לשלדה. העיצוב החדש משתמש בסגרים פיזיים על מנת להבטיח יציבות. משתמשים יוכלו להורות למכשיר לנתק מודול מסוים על ידי פקודה קולית, לפני החלפתו, מה שיפתח את הסגר. אפילו יהיה ניתן להחליף מודולים בזמן אמת, כאשר המכשיר עובד.

 

רשימת המודולים הנוכחיים כוללים בין השאר מצלמות עם מגוון רחב של עדשות, סוללה נוספת, מסך דיו-אלקטרוני קטן שיותקן בגב המכשיר ויציג התראות, רמקולים חזקים במיוחד, אנטנות תקשורת לווינית, קורא טביעות אצבע ואף חיישנים רפואיים, כגון חיישן המסוגל למדוד ריכוז גלוקוז בדם. בניגוד לדגמים הקודמים, שבהם גם החומרה הבסיסית הייתה ניתנת להחלפה, שלדת המכשיר תכלול עכשיו את המסך הקדמי הראשי, המעבדים והזכרון – כל הרכיבים ההכרחיים על מנת לאפשר למכשיר לעבוד. עם זאת, ניתן להניח שבעתיד יהיו מודולים שיגדילו את כוח העיבוד והיכולות של המכשיר, על מנת להפוך את ARA למכשיר שניתן לשדרוג ושימוש רציף במשך שנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x