$
חדשות טכנולוגיה

השיא שגוגל לא רוצה לשבור: האיחוד האירופי שוקל קנס של 3 מיליארד יורו

החברה מואשמת בניצול מעמדה בתחום החיפוש כדי להגביל תעבורה לשירותים מתחרים. אם יאושר יהיה זה הקנס הגבוה ביותר שהוטל אי פעם על חברה בגין הפרת חוקי הגבלים עסקיים

עומר כביר 12:3416.05.16

האיחוד האירופי שוקל להטיל על גוגל קנס עתק של 3 מיליארד יורו בגין הפרת חוקי ההגבלים העסקיים בפעילות מנוע החיפוש שלה – כך לפי דיווח של העיתון הבריטי "טלגרף".

 

בחקירה המדוברת מואשמת גוגל בכך שניצלה את מעמדה בתחום החיפוש על מנת להפנות תעבורה לשירותי השוואת המחירים שלה על חשבון שירותים מתחרים, מחקה ממנוע החיפוש תוכן מאתרים יריבים וחתמה עם מפרסמים על הסכמים שאוסרים עליהם לעבוד עם מנועי חיפוש מתחרים. החקירה מתנהלת מזה כשבע שנים, ולפני כשנתיים עסקת טיעון שגובשה עם החברה קרסה על רגע התנגדות חריפה של צרפת, גרמניה וחברות מדיה וטלקום גדולות.

 

מואשמת שהפנתה תעבורה לשירות שלה מואשמת שהפנתה תעבורה לשירות שלה צילום: גוגל

 

ההודעה הרשמית בנושא צפויה להתפרסם בשבועות הקרובים, וייתכן שכבר בתחילת החודש הבא. בנוסף לקנס צפוי האיחוד להטיל על גוגל מגבלות שיאסרו עליה לבצע מניפולציות במנוע החיפוש שנועדו לקדם את שירותיה ולפגוע ביריבותיה. ההחלטה לא תהיה סופית וגוגל תוכל ערער עליה לבית הדין האירופאי לצדק.

 

אם יאושר הסכום, יהיה זה הקנס הגבוה ביותר שהוטל אי פעם על חברה בגין הפרת חוקי הגבלים עסקיים, כמעט פי 3 מ-1.06 מיליארד היורו שהוטלו על אינטל ב-2009, אחרי שנמצא שהחברה עודדה יצרניות מחשבים, באמצעות מתן מחירים נמוכים ותמריצים כספיים אחרים, לדחות או לבטל השקת מוצרים שמבוססים על שבבים של מתחרתה AMD.

 

הקנס המקסימלי שניתן להטיל על גוגל עומד על 10% מהכנסתה הגלובלית השנתית או 6.6 מיליארד דולר, וגם קצת פחות ממחצית הסכום מהווה עונש משמעותי בעבור החברה. בנוסף, ייתכן שלא יהיה זה הקנס האחרון שיטיל האיחוד האירופי על גוגל. נגד החברה מתנהלת חקירה משמעותית נוספת, שבמרכזה עומדת מערכת ההפעלה אנדרואיד.

 

לפי כתב אישום שהוגש נגד החברה באפריל, גוגל מנעה מהיצרניות לשלוח עם הסמארטפונים והטאבלטים שלהן אפליקציות או דפדפנים שמתחרים באלו של גוגל. בנוסף, החברה שילמה ליצרניות ולחברות סלולר על מנת שיתקינו על מכשירים רק את אפליקציית החיפוש שלה.

 

ואם לא די בכך, נציבת התחרותיות של האיחוד האירופי, מרגריט וסטאגר, אמרה בסוף השבוע שייתכן שנגד גוגל יוגשו כתבי אישום נוספים הנוגעים להפרת חוקי הגבלים עסקיים בפעילותה בתחומים כמו מידע על נסיעות, מפות, ומנועי חיפוש ממוקדים (למשל, גוגל Scholar).

 

גוגל סירבה להגיב לדיווח.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x