$
חדשות טכנולוגיה

בסנאט חוששים מפייסבוק: צוקרברג נקרא להעיד בפרשת הטיית התכנים

הטענות של עורכים לשעבר בפייסבוק שפרסום התכנים החדשותיים ברשת היה מוטה מעורר חשש מפני ההשפעה העצומה של חברות הטכנולוגיה שאינן נמצאות תחת רגולציה כמו ערוצי התקשורת המסורתיים

רפאל קאהאן 12:0211.05.16

בית הנבחרים העליון האמריקאי יזמן את מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, לספק תשובות לוועדת הסנאט למסחר, מדע ותחבורה, בנוגע לטענה שהרשת החברתית היטתה פרסומים של תוכן חדשותי לטובת הצד הדמוקרטי של המפה הפוליטית האמריקאית. על פי דיווח של אתר Ars Technica אתמול (ג'), השימוע יבוצע לבקשת יו"ר בוועדה, סנאטור רפובליקני מדרום דקוטה.

הטענות על הטיית התצוגה של חדשות ברשת החברתית התפרסמו בסוף השבוע. מספר עורכים לשעבר של שירות הידיעות של פייסבוק שפוטרו טענו שבניגוד להצהרות של החברה על כך שאלגוריתם אחראי על התצוגה של הכותרות בתכונת Trending Topics שמציגה אייטמים פופולריים למשתמשים, מדובר למעשה בעבודת עריכה אנושית לחלוטין, וגרוע מכך - עריכה שמקדמת תכנים ליברליים על חשבון תכנים שמרניים. עוד נטען על ידם שהחברה צינזרה ידיעות שהאירו אותה באור לא מחמיא במיוחד.

הפרסומים מגיעים בעיצומן של הבחירות לנשיאות הפרסומים מגיעים בעיצומן של הבחירות לנשיאות צילום: צילום מסך

 

עבור הרשת החברתית זו עשויה להיות בעיה. חופש הביטוי מהווה ערך עליון בארה"ב, ולמרות שפייסבוק לא נחשבת לכלי תקשורת, בפועל לא מעט אנשים צורכים את החדשות שלהם דרכה. זאת ועוד. על פייסבוק לא מוטלת רגולציה כגון זו שמוטלת על עיתון, רדיו או ערוץ טלוויזיה. היא נהנית ממעמד של חברת טכנולוגיה, וככזו לא מחוייבת לתקנות שחלות על כלי תקשורת "מסורתיים".

 

הטענה מגיעה בעיתוי בעייתי - הבחירות לנשיאות האמריקאית מתקרבות ועבור השמרנים זו הזדמנות לבצע מהפך לאחר שמונה שנות שלטון דמוקרטי. הידיעה שפייסבוק השתמשה בכוח שלה, לכאורה, על מנת לקדם צד אחד של המפה הפוליטית מהווה הרוג ובל יעבור בזמנים אלו עבור אנשי המפלגה הרפובליקאית, שגם כך אינם מעריפים אהבה גדולה לתעשיית ההייטק שמקורבת ברובה לממסד הליברלי.

 

בשלב ראשון העביר יו"ר הוועדה מכתב למארק צוקרברג ובו סדרה של שאלות כגון: "מי אחראי לאישור התכנים במערכת Trending Topics?", "האם בוצעו מניפולציות בקידום תכנים?" או "האם פייסבוק מתחזקת מאגר של ההחלטות שביצעו עורכים ביחס לתכנים ברשימה?". מסירת עדות מול ועדה בסנאט מהווה סוג של כתב אישום לא רשמי ומחייבת משפטית כמו עדות בבית משפט. עבור צוקרברג ופייסבוק מדובר במהלך שעשוי להרגיז לא מעט אמריקאים ולגרום לנטישה של הפלטפורמה ככלי תוכן, מה שעשוי לפגוע בהכנסות החברה מפרסום.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x