$
חדשות טכנולוגיה

אינטל לעובדים: ותרו על שימוע וקחו פיצוי מוגדל

החברה העבירה מסר לעובדים שנמצאים על כוונת הפיטורים כי יוכלו לקבל פיצויים מוגדלים רק אם יוותרו על שימוע שבו ינסו לבטל את רוע הגזירה. אם לא יצליחו לבטלה, יפוטרו עם פיצויים קטנים

מאיר אורבך 06:4908.05.16

אינטל ישראל השלימה בשבוע שעבר חלק משמעותי מתהליך הפיטורים הקשה שעובר עליה, שבמסגרתו יעזבו אותה עד סוף יולי כ־300 עובדים. לחלק גדול מהעובדים שזומנו לשימוע לפני פיטורים ניתנה ברירה קשה: אם אתם רוצים פיצויים מוגדלים בגובה של לפחות שמונה משכורות, ותרו על השימוע.

 במסגרת הליכה לשימוע יוכל העובד לנסות לבטל את רוע הגזירה. אם לא יצליח לבטלה, הוא ייאלץ להיות מפוטר ולהסתפק בפיצוי קטן באופן משמעותי — עד ארבע משכורות לכל היותר, מעבר לפיצויים הניתנים על פי חוק. לפי ההערכה, קבוצת המפוטרים תכלול את העובדים שקיבלו את ההערכות הנמוכות ביותר במסגרת סקר הערכת העובדים השנתי, וקבוצת הפורשים מרצון תורכב מעובדים שקיבלו הערכות בינוניות בסקר. 

מפעל אינטל בקריית גת מפעל אינטל בקריית גת צילום: רן זיסוביץ

 

לחלק מהפורשים מרצון כבר ברור שהם יחזרו לחברה בדלת האחורית מכיוון שאינטל עדיין צריכה אותם, וכמו שהחברה מציינת בפירוש, היא ממשיכה לגייס עובדים במקביל לפיטורים. למרות ניסיונות החברה להעביר חלק מהמפוטרים והפורשים למשרות אחרות אשר יש להן תקן, הרי שיש משרות רבות שאינן מאוישות בחברה ולהן היא מגייסת לא מעט עובדים.

 

בקרוב תתחיל החברה לייצר במפעל החדש באינטל, ולשם כך נדרשים עובדים עם מיומנויות שאינן בחברה. רבים בחברה מבינים שפיטורי 300 העובדים אינם סוף פסוק, ובתוך כמה חודשים היא תקבל החלטות על סגירה של קווי מוצר ופרויקטים שונים שלחלקם יש פעילות בישראל. סגירות אלו יכולות להביא לפיטורים של עובדים נוספים אבל לא בכמויות גדולות. בארה"ב מציעה אינטל לעובדיה הפורשים והמפוטרים פיצוי על בסיס הוותק בעבודתם, כאשר הפיצוי נע בין חמש משכורות שבועיות לעובדי החברה שעובדים בה בין שנתיים לארבע, ל־48 משכורות לעובדים שעובדים בה יותר מ־30 שנה. עוד מציעה החברה כמעט לכל עובדיה בארה"ב כיסוי רפואי למשך שנה נוספת. בשונה מישראל, עובדי החברה בארה"ב יקבלו משכורות רק עד סוף חודש מאי.

 

אינטל ישראל מעסיקה 10,000 עובדים בכמה אתרים — כ־4,000 עובדים מועסקים במרכזי הפיתוח של החברה בחיפה ובפתח תקווה, וכ־6,000 עובדי ייצור מועסקים במפעלי החברה בקריית גת ובירושלים. העובדים, שנחלקים בין מפוטרים לכאלה שפורשים מרצון או בפרישה מוקדמת, זכאים לקבל משכורת מלאה עד סוף יולי בין שיבחרו לבוא לעבודה ובין שיישארו בביתם. בתקופה זו יקבלו העובדים את מלוא תנאיהם לרבות הרכב והמחשב האישי. הפיטורים באינטל ישראל, שהחלו מעט לאחר שאר העולם, הם חלק מתהליך כולל של קיצוצים שעוברת החברה העולמית, הכולל בין היתר כ־11 אלף משרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x