$
הייטק והון סיכון
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

ורוד מדי: האם חורף ההשקעות פוסח על ישראל?

173 חברות סטארט־אפ גייסו כמעט 1.1 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2016, אחד השיאים של כל הזמנים. השאלה האם יש סיבה לאופטימיות או שחברות רבות פשוט אוגרות מזומנים לפני הסערה?

אסף גלעד 14:4924.04.16

נתונים שפרסמו בשבוע שעבר חברת המחקר IVC ופירמת רואי החשבון KPMG מעלים את הרושם שאווירת חורף ההשקעות פוסחת על יזמי הטכנולוגיה הישראלים ,שיכולים לצאת מהבונקר ולגייס מיליונים לפי שוויים גבוהים במיוחד. הרבעון הראשון של 2016 אמנם רשם ירידה של 10% בהשקעות לעומת קודמו, אך ב־IVC טוענים שמדובר רק ברעידה קלה בכנף: הרבעון האחרון של 2015 היה רבעון שיא, ובלאו הכי הרבעון האחרון הוא תמיד החזק ביותר מדי שנה.

 

על פניו, אנחנו חזקים מאי פעם. גם אם הרבעון הראה ירידה, הוא עדיין גבוה יותר כמעט מכל הרבעונים בשנים שלפניו. 173 חברות סטארט־אפ גייסו כמעט 1.1 מיליארד דולר ברבעון הראשון, נתון שנחשב לאחד השיאים של כל הזמנים.  

ארז עופר, שותף בקרן 83North. חלק מהחברות הצעירות ייעלמו ארז עופר, שותף בקרן 83North. חלק מהחברות הצעירות ייעלמו צילום: יורם רשף

 

אז האם השמועות על משבר מתקרב היו מוקדמות מדי והחיתוך הכואב בשווי החברות ובמימדי הגיוסים יישאר בגבולות עמק הסיליקון? ארז עופר, שותף בקרן 83North, בטוח שהירידה בהשקעות בלתי נמנעת, ולו רק מסיבות מתמטיות. לדבריו, העלייה המתמשכת בגיוסי הכספים לחברות הסטארט־אפ נובעת משילוש מספר סבבי הגיוס לחברות בוגרות שמגייסות עשרות מיליוני דולרים רבים בבת אחת, ומעלייה של 40% בהיקף הגיוסים לחברות בשלב הצעיר ביותר. 

 

 

"הטיפוס בגיוסים מ־0.5 מיליארד ליותר ממיליארד העלה באופן משמעותי את מספר החברות שמגייסות בשלב המוקדם ביותר, ויצר מסה חדשה של חברות שלא היו כאן קודם. אלא שכדי להמשיך ולתמוך באותן חברות התעשייה תהיה חייבת להמשיך ולטפס בגיוסים ולהגיע לרף של לפחות 1.5 מיליארד דולר. יהיו כאן חברות רבות שבטווח הארוך לא יצליחו להמשיך ולגייס הון".

 

עופר צופה כי גם אם זה יקח עוד כמה רבעונים, היקף ההשקעות הכולל בסטארט־אפים בישראל ילך ויצטמצם עד לרמה של 900–800 מיליון דולר: "כתוצאה מכך, חלק מהחברות הצעירות ייעלמו כי לא ניתן יהיה לתמוך במסה הזו". בניגוד לאווירה האופורית של IVC, עופר, כמו רבים אחרים, רואה את ההאטה: "בשטח רואים שלוקח זמן רב יותר לגייס והרבה גורמים שוקלים היטב לפני שהם מכניסים את היד לכיס". כך שייתכן שתוצאות הרבעון הראשון אינן מעידות על אווירה אופורית, אלא להפך: תחזית קודרת שהביאה חברות רבות לאגור מזומנים לפני החורף המתקרב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x