$
הוועידה המוטסת
הוועידה המוטסת גג עמוד

הוועידה המוטסת

ליאור אבירם: "לא תהיה התפוצצות בועה בענף ההייטק, כפי שהיתה ב-2001 וב-2008"

לדברי שותף וראש מחלקת הייטק וקרנות הון סיכון במשרד שיבולת בוועידה המוטסת של "כלכליסט", כי "יש אווירה של תופי טם טם באוויר, וזה גם מה שאנחנו שומעים מהגורמים שאנחנו עובדים איתם, אבל אנחנו סבורים שהחשש לא מוצדק"

דור צח, סן פרנסיסקו 17:5906.04.16

"לא תהיה התפוצצות בועה בענף ההייטק, כפי שהיתה ב-2001 וב-2008", כך מעריך עו"ד ליאור אבירם, שותף וראש מחלקת הייטק וקרנות הון סיכון, בשיבולת, במסגרת הוועידה המוטסת של כלכליסט. לדבריו, "זו שאלה שאנחנו מוצפים בה, אבל בשני האירועים הקודמים של פיצוץ בועה המקור היה בשווקים הפיננסיים. כיום הנאסד"ק עדיין לא נמצא באותם שיאים כמו ב-2001, ואף סטארט-אפ ישראלי לא נקנה ב-5 מיליארד דולר כמו כרומטיס. השוויים של חברות ההייטק הגיוניים בסך הכל, והשווקים הפיננסיים יציבים יחסית".

 

"יש אווירה של תופי טם טם באוויר, וזה גם מה שאנחנו שומעים מהגורמים שאנחנו עובדים איתם, אבל אנחנו סבורים שהחשש לא מוצדק", הוסיף אבירם. "החשש נובע לשיטתנו דווקא מכך שהשווקים לא השתוללו: מספר ההנפקות ב-2015 היה מחצית ממספרן ב-2014, אבל עדיין חברות טובות נרשמות ויוצאות להנפקה".

 


 

אבירם התייחס בדבריו לתופעת חדי הקרן, סטארט-אפים בשווי של מיליארד דולר ומעלה. "רק מחצית מהם נוצרו ברבעון האחרון של 2015 לעומת תקופות קודמות, והשווי עומד במקרים רבים על 1.1 מיליארד דולר. יכול להיות שכולם מנסים להיות חברות מעל מיליארד ומוכנים לוותר בתנאי ההשקעה לצורך כך. כשהן מגיעות לשוק הציבורי, לכולן ברור היום שהוא לא מעניק להם את אותו שווי כמו השוק הפרטי. חברות כמו בוקס, לינקדאין סקוור ירדו מאז מחיר ההנפקה.

ליאור אבירם ליאור אבירם צילום: עמית שעל

 

"אנחנו בהחלט רואים התאמת מחירים: השווקים הפיננסיים אומרים על הערכות השווי של החברות הפרטיות 'טעיתן קצת'. זה הופך את המשקיעים הפרטיים למודאגים. כדי לאזן זאת, צריך לזכור שחברות ההייטק הציבוריות במצב מצוין: יש להן מזומנים והן באווירת ריבית נמוכה, השווי שלהן נכון והגיוני ולכן הן פתוחות לעסקאות במזומן ובמניות. כתוצאה מכך יהיו אקזיטים ותשואות לקרנות. נראה המשך בגיוסים של הקרנות האמריקאיות ב-2016. לגבי חברות ההייטק הישראליות – בהחלט לא היתה התפרעות בהערכות השווי שלהן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x