$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

טיי עושה בושות ומיקרוסופט מקרקעת אותה

מה אפשר ללמוד מהקריסה של הצ'טבוט של מיקרוסופט, אפל משפצרת את השרתים שלה כדי להימנע מריגול ממשלתי, ואיך הפכה ויקיפדיה באנגולה למוקד פיראטיות

יוסי גורביץ 14:4327.03.16

בינה מלאכותית וערמומיות ההמונים לא מתערבבים

דיווחנו פה בחמישי בבוקר על מה שנראה כמו ניסיון מגושם משהו של מיקרוסופט לקדם בוט טוויטר מבוסס תבונה מלאכותית, טיי, שאמור לדמות ילדה בת טיפש עשרה. אז עוד לא יכולתי לדעת איזו תפנית תהיה לסיפור הזה. 12 שעות אחר כך, טיי הפכה – באמצעות חשיפה למשתמשי טוויטר – לניאו נאצית תומכת טראמפ שמקללת בני אדם המומים.

 

טיי לא יודעת כלום טיי לא יודעת כלום צילום: טוויטר

 

מיקרוסופט נאלצה להפסיק את הניסוי ולפרסם התנצלות פומבית 16 שעות אחרי שטיי נחשפה לציבור. טיי מושבתת, אמרה מיקרוסופט, עד שהמהנדסים שלה יצליחו למצוא דרך למנוע מהצ'טבוט שלהם "לפגוע בערכי החברה".

 

וזה לא הולך לקרות בקרוב.

מה קרה פה? ובכן, טיי לא באמת תבונית. אפילו לא קרוב לזה. היא מסוגלת לחזור על דברים שאומרים לה. היא לא יודעת ולא מסוגלת לדעת שום דבר. היא טאבולה ראסה.

והאלמנטים הטרוליים של טוויטר השתלטו עליה במהירות. הם למדו תוך שניות שטיי פשוט חוזרת על מה שאתה אומר לה. אז הם לימדו אותה לומר שלא היתה שואה. טיי לא יודעת מה היא השואה. כלומר, אין לה יכולת להבין את האירוע שהתרחש בין 1939 ל-1945. היא יודעת שיש שם עצם ששמו "שואה" ושתכונה אחרת של שם העצם הזה הוא "אי קיימות", משום שזה מה שהמון אנשים אמרו לה.

 

באותה מידה, הטרולים לימדו אותה שהמועמד החביב על ניאו נאצים, דונלד טראמפ, הוא מגניב לגמרי ושצריך לקלל פמיניסטיות. למזלה של טיי, אין לה מושג מיהו דונלד טראמפ; אילו הבינה לעומק במי מדובר, כנראה שהיינו חוזים בתבונה המלאכותית הראשונה שמנסה להשמיד את המין האנושי.

 

במילים אחרות, התבונה המלאכותית לגמרי לא ערוכה למגע עם המין האנושי. אולי מוטב שכך. תומכי התבונה המלאכותית מצביעים על כך שצ'טבוט סיני, Xiaolce, דווקא לא הפכה למפלצת תוך זמן קצר. ובכן, הרשת הסינית מוגבלת מאד ומצונזרת מאד. אין לי ספק שאם נשוחח כעת עם שיאולסה, נגלה שהיא נתינה למופת של המפלגה הקומוניסטית הסינית. אני לא מרגיש עם זה טוב יותר.

 

מה מסתתר בשרת שלך?

אחד הגילויים של אדוארד סנודן שמשכו פחות תשומת לב הוא זה על היחידה של ה-NSA שהג'וב שלה הוא ליירט שרתים וחלקי מחשב אחרים אחרי שהם נשלחים מהיצרן אל הלקוח, לפתוח את האריזה, להשתיל בנתב או השרת אמצעי האזנה, לסגור את האריזה ולהחזיר את החבילה למסלולה. לעתים, ה-NSA "משפצרת" את כבל ה-USB התמים שלך, כדי להפוך את המחשב הביתי שלך למרגל. כרגיל, למהלך הזה אין שום קשר לתירוץ הרשמי של מלחמה בטרור: המטרה היא שליטה בכל מחשב בעולם.

 

אפל. עברה ליצר את לוחות האם שלה בעצמה אפל. עברה ליצר את לוחות האם שלה בעצמה צילום: בלומברג

 

דו"ח שפורסם אתמול מצא שאפל היתה מודעת לכך מזה זמן. היא גילתה שללוחות האם ולשרתים שלה הוספו כל מיני חלקים בלתי ידועים בדרך מהיצרן אליה. בשלב מסוים, נאמר, אפל הורתה לצלם את לוחות האם ולבקש מהיצרן להסביר מה עושה כל חלק וחלק בו.

 

זה נגמר בכך שאפל החלה לייצר את השרתים שלה בעצמה. העובדה שחברות טכנולוגיה מעצבות את השרתים שלהן היא לא בדיוק חדשות. גוגל ופייסבוק עושות את זה שנים. אבל שתיהן עושות את זה כדי לשפר ביצועים. במקרה של אפל, המטרה היא למנוע גישה מגורמים עוינים. יפה.

 

הפיראטים האנגולים מצאו פתרון

אנגולה שבאפריקה היא אחת המדינות היותר דפוקות בסביבה דפוקה גם כך. הדה-קולוניזציה שלה היתה אסון, והמדינה הפכה לזירת מאבק בין המערב למזרח, עם מלחמת אזרחים מהגיהינום שהשתתפו בה גם כוחות קובניים (!). הגישה לרשת שם מוגבלת: כמו בחלקים נרחבים של אפריקה, אין באמת תשתית טלפוניה באנגולה. הגלישה ברשת היא בעיקרה סלולרית. אבל זה יקר לאללה. השכר החציוני השנתי באנגולה הוא 720 דולר; מחיר ההורדה של 50 מגהבייטים ברשת הסלולר שם הוא 2.5 דולר. 

 

לואנדה בירת אנגולה לואנדה בירת אנגולה צילום: ויקיפדיה

 

אז הראש האנגולי ממציא פטנטים. ויקיפדיה הגיעה להסכם עם חברות הסלולר האנגוליות, על פיו הן לא תגבנה כסף על הורדת קבצים משרתי הקבצים שלה. פייסבוק הגיעה להסכם דומה. מדובר בהסכם בעייתי: הוא משרת את המטרה של פייסבוק לקטב את האינטרנט בעולם השלישי, להפוך אותו לחינמי בחלקו כשכל השאר בתשלום.

 

בינתיים,תושבי אנגולה התחכמו לחברות הסלולר שלהם. הם מעלים את קבצי הסרטים, המוזיקה והפורנו שלהם לשרתים של ויקיפדיה ושולחים את הקישורים באמצעות קבוצות סגורות בפייסבוק. אחת מהן, "ויקימדיה אנגולה", מעוטרת בתמונת פורנו רך.

 

שזה, צריך להודות, גאוני לגמרי. בוויקיפדיה, כמובן, לא מאושרים מהמצב אבל גם לא כל כך יודעים איך לאכול אותו. הפיראטים האנגולים לומדים במהירות איך להעלות תוכן לרשת, איך להסוות אותו, ואיך להכווין אליו אנשים. כל זה יהיה שימושי מאוד כשהרשת שם תהיה שווה לכל נפש.

 

קצרצרים

 

1. אחת הסכנות של העידן המודרני היא הליכה ברחוב עם הפרצוף תקוע במסך הסמארטפון. הח"מ כבר נתקל ברוכבי אופניים שמדוושים במרץ – על המדרכה, כמובן, ותוך ניסיונות דריסה לא מודעים של עוברים ושבים – בזמן שידם האחת אוחזת בכידון והשנייה מתקתקת על המקלדת. אם אתם מגיעים לניו ג'רזי בקרוב, ולא בטוח שאני ממליץ על זה, צאו מנקודת הנחה שיתכן שהתנהלות כזו שם תהיה בלתי חוקית בקרוב ועשויה לגרור קנס או מאסר של 15 יום. עולה טענה שיש קשר בין "הליכה פזורת דעת" ברחוב ובין העלייה במספר הולכי הרגל שמתים בתאונות, אבל לדעתי צריך להמתין לעוד מידע סטטיסטי.

 

בניו ג'רזי אסור לסמס תוך כדי תנועה בניו ג'רזי אסור לסמס תוך כדי תנועה צילום: pixabay.com

 

2. לפני מספר חודשים, בנו בן ה-15 של לורנס פולקנברי מטקסס התעצבן על אבא שלו, אז הוא הזמין את המשטרה בטענה שפולקנברי שיכור ומנופף בנשק. השוטרים הגיעו למקום ומצאו את פולקנברי פיכח ולא חמוש. הם תקפו אותו בכל זאת. אחר כך, בנוהל – וזה אותו הנוהל בכל מקום שיש בו כוח משטרה – הם האשימו את פולקנברי בתקיפת שוטר. לרוע מזלם, במקום היתה מצלמת אבטחה שפולקנברי התקין כמה חודשים קודם לכן. היא תיעדה את הכל. כתב האישום נגד פולקנברי בוטל, השוטרים הושעו אבל לא ברור אם הם יועמדו לדין על עדות שקר. בתוך שלל הכלים שהעידן הדיגיטלי העמיד לרשות האח הגדול, הוא נתן גם לא מעט כלים לאזרח הקטן. השתמשו בהם. תעדו כל מגע שיש לכם עם המשטרה. זו זכותכם, ואין לדעת איזה צרות זה יחסוך.

 

מצלמת אבטחה. הכל מתועד מצלמת אבטחה. הכל מתועד צילום: shutterstock

 

3. אל תתעסקו עם משטרת בריטניה: היא כבר הוכיחה שהיא יודעת למצוא שונאי נשים בטוויטר, ועכשיו גם גזענים בשנקל על הכוונת שלה. יש ברנש בשם מת'יו דויל, איש יח"ץ מקרוידון, שצייץ בטוויטר שהוא נטפל לאישה מוסלמית ברחוב ודרש ממנה להסביר את הפיגועים בבריסל. היא ענתה "זה לא קשור אלי", והוא הגדיר את התגובה שלה כ"חמקנית." הוא הפך לבדיחה בטוויטר הבריטי, וזמן קצר לאחר מכן מצא את עצמו מול שוטרים. הללו הסבירו לו בנימוס שיש בבריטניה חוק נגד הסתה גזענית ועצרו אותו.

בקרוב אצלנו?

 

4. לפני כחודשיים הורתה הסוכנות הצרפתית להגנה על מידע, CNIL, לגוגל להרחיב את הזכות להישכח לא רק לדומיינים של גוגל באירופה אלא גם לדומיינים בכל העולם. אחרת, כל מה שהיה צריך לעשות כדי לעקוף את הזכות להישכח היה לשנות דומיין. גוגל התעלמה מההוראה, למרות שהיא לוותה בהתראה על קנס. על כן, CNILקנסה את גוגל ב-100 אלף יורו. ספק אם גוגל שמה לב לסכום כזה, אבל זו התחלה.

 

5. הילארי קלינטון מגלה שכמו ב-2008, היא צריכה לנהל מאבק של ממש על המועמדות הדמוקרטית לנשיאות. בצר לה, היא נסוגה למחוזות הזויים משהו: בסוף השבוע היא הבטיחה לבדוק מחדש את המידע על אזור 51, הידוע בעיקר מתיאוריות קונספירציה, מהסדרה "תיקים באפלה" ומסרטי מדע בדיוני כמו "היום השלישי." לדברי קלינטון, בעלה כבר בדק את הנושא כשהיה נשיא אבל היא מתכוונת לעבור על המידע שוב כדי לוודא שהכל תקין. חובבי תיאוריות קונספירציה לא יודעים עכשיו האם ההתייחסות הזו תוביל להתנקשות ביזארית במיוחד בקלינטון או שהיא בסך הכל מנסה להסתיר את העובדה שכמו כל מועמד לנשיאות מאז 1856, גם היא לטאה שמתחזה לאדם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x