$
חדשות טכנולוגיה

הכנסת תקיים דיון חשאי בהארכת פיילוט המאגר הביומטרי

ועדת הכנסת שמפקחת על פעילות המאגר קבעה דיון מזורז אבל לא הודיעה עליו לחברי הוועדה ולא פרסמה אותו בלו"ז הרשמי. בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" עודכנו הח"כים ונמסר להם שלא צפויה הצבעה, אלא דיון בדו"ח המסכם בלבד

עומר כביר 12:0821.03.16

פעילות המאגר הביומטרי תתכנס מחר לדיון מזורז בבקשתו של שר הפנים, אריה דרעי, להאריך את פיילוט המאגר הביומטרי בתשעה חודשים נוספים. עד לפרסום הידיעה ח"כים שחברים בוועדה לא עודכנו על הדיון הצפוי, והוא גם לא התפרסם בלו"ז הרשמי של הוועדה. רק אחרי הפרסום ב"כלכליסט" עודכנו הח"כים החברים בוועדה, ונמסר להם שלא צפויה הצבעה במהלכו אלא דיון בדו"ח המסכם בלבד. ההצבעה על הארכת הפיילוט עתידה להיערך בשבוע הבא.

 

בסוף החודש עתיד להגיע פיילוט המאגר הביומטרי לסופו. ואולם, שר הפנים ביקש להאריכו בתשעה חודשים נוספים על מנת שיוכל ללמוד את הסוגיות השונות שקשורות אליו ולקבל החלטה סופית לגבי עתידו. החלטת שר הפנים מחייבת אישור של שתי ועדות כנסת מיוחדות שמפקחות על המאגר, ולאחר מכן גם של מליאת הכנסת.

אריה דרעי. האריך את הפיילוט בתשעה חודשים נוספים אריה דרעי. האריך את הפיילוט בתשעה חודשים נוספים צילום: אלכס קולומויסקי

 

ל"כלכליסט" נודע שדיון של אחת מוועדות אלו, הוועדה המשותפת שמורכבת מנציגים מוועדות חוקה, פנים ומדע, נקבע למחר, בהליך מזורז ומבלי שהח"כים שאמורים להשתתף בו ולהצביע על החלטה קיבלו, נכון לשעת כתיבת שורות אלו, הודעה רשמית על כינוס הדיון.

 

בהנהלת ועדת חוקה, שהעומד בראש, ח"כ ניסן סלומינסקי, עומד גם בראש הוועדה המשותפת, אישרו שהוועדה המשותפת עתידה להתכנס מחר, אך הוסיפו שטרם התקבלה החלטה סופית בעניין ולכן לא נמסרה הודעה רשמית. הדיון אמור לעסוק בהחלטת דרעי להאריך את הפיילוט, ואולם מכיוון שזו טרם התקבלה רשמית בכנסת ייתכן שיתמקד הדיון בדו"חות שמסכמים את תקופת הפיילוט עד כה.

 

מוקדם יותר היום, כהכנה לדיון מחר, אישרה ועדת הכנסת את הגדלת מספר החברים בוועדה המשותפת. זאת, לדברי יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי, על מנת להבטיח רוב קואליציוני בהצבעה הצפויה על הארכת הפיילוט. הנגבי ציין שבוועדת הכנסת השנייה שדנה במאגר הביומטרי, ומתמקדת בהבטי אבטחת המידע שלו, יש רוב לאופוזציה. "לכן כדי לחזק את הקואליציה צריך להוסיף ח"כים לוועדה המשותפת", הוא אמר. "רצינו להגיע למצב שיהיה רוב של קול אחד". בעקבות ההחלטה צורפו לועדה המשותפת שלוש ח"כיות מהקואליציה – רחל עזריה (כולנו), נורית קורן (ליכוד) ושרון השכל (ליכוד).

 

"מבלי להודיע לאיש מקיימים היום דיון על הרחבת מספר החברים בועדה המשותפת לעניין החוק הביומטרי, ומחר עומדים לקיים דיון על הארכת הפיילוט הביומטרי, זאת מבלי שניתנה הודעה מסודרת לאיש, תוך הבנה שהמהלכים הללו ימנעו מהציבור להשמיע את עמדתו בנושא", אמר ל"כלכליסט" צבי דביר מהתנועה לזכויות דיגיטליות. "מדובר בהתנהלות משונה שאין לה שום הסבר. מדוע מבקשים להסתיר את עצם קיום הדיונים? האם תוצאות הניסויים כל כך גרועות שהם מבקשים להעביר החלטות במחטף ללא כל דיון ציבורי? אנו קוראים לחברי הכנסת ולשר הפנים שלא לשתף פעולה עם הניסיון הנואל להפוך את הדיון הדמוקרטי שנקבע בחוק לבדיחה ומסכנות בכך את הביטחון הלאומי ואת פרטיותם של אזרחי ישראל".

 

חבר הוועדה, ח"כ דב חנין, הוסיף: "המתכונת הבעייתית של הדיון רק משקפת את האופי הבעייתי של הנושא. הגיע הזמן לסגור את הפיילוט ולוותר על רעיון המאגר הביומטרי. חבל להמשיך בבזבוז זמן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x