$
חדשות טכנולוגיה

נחשף בכלכליסט

"משרד הביטחון יודיע לחיילים שאין להם חובה להצטרף למאגר הביומטרי"

בעקבות חשיפת "כלכליסט" שרשות האוכלוסין הציבה עמדות הצטרפות למאגר הביומטרי ביום סידורים של חיילים בודדים, אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן שהמשרד יעדכן את נהליו ויסביר לחיילים שמדובר בהליך וולונטרי

עומר כביר 12:2102.03.16
"משרד הביטחון יעדכן את נהליו וידאג להבהיר לחיילים שאין להם שום חובה להצטרף למאגר הביומטרי" – כך אמר היום במליאת הכנסת סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן דהן, בתגובה לשאילתה שהוגשה אליו בעקבות חשיפת "כלכליסט", שלפיה רשות האוכלוסין ניצלה כנס של חיילים בודדים על מנת לצרפם למאגר הביומטרי.

לפני כשבועיים נחשף ב"כלכליסט" שבמסגרת יום סידורים של חיילים בודדים עולים הציבה רשות האוכלוסין עמדות הצטרפות למאגר הביומטרי והנפקת תעודות חכמות ופעלה לצרפם למאגר. חרף העובדה שמדובר בעולים, ולמרות שהמאגר הביומטרי נמצא עדיין בשלב הפיילוט, לא נחשפו החיילים לעמדות של מתנגדי המאגר ולא התאפשר להם ללמוד על הסכנות שטמונות לדעת המתנגדים בהצטרפות אליו.

 

תחנת פיילוט של המאגר הביומטרי תחנת פיילוט של המאגר הביומטרי צילום: עמית שעל

 

בעקבות החשיפה הציגה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שאילתה לשר הביטחון, בה ביקשה לדעת כיצד אושר ההליך, ואילו צעדים יינקטו על מנת להתמודד עם הסוגיה. "מדי שנה מתקיים יום סידורים לחיילים בודדים שמטרתו, הנגשת מוסדות רלוונטים לחיילים", אמר בן דהן, שהשיב בשם שר הביטחון. "בשיתוף עם משרד הפנים הוצבו עמדות לטובת טיפול בתעודות זהות והנפקת דרכונים. הנחת העבודה של גורמי צה"ל היא שהשירותם שמוצעים הם שירותים סטנדרטיים, וכך היה גם במקרה האמור. לצידן של העמדות השונות היו עלוני מידע רלוונטיים. בכל הנוגע למהלכים שמבצעת הרשות יש לפנות לרשות האכולוסין".

 

 

זנדברג השיבה שמדברי סגן השר נוצר הרושם שמשרד הפנים הטעה את משרד הביטחון. "המקרה הזה מתקרב למקרה נוסף של תלמידי בית ספר (זנדברג מתייחסת לחשיפה אחרת של “כלכליסט", ע"כ), שבו הם צורפו למאגר בניגוד לחוק שמחייב לידע את המצטרפים בסכנות הכרוכות בו ובכך שמדובר בתקופת מבחן", היא אמרה. "משרד הפנים מודאג ממצבו של המאגר הביומטרי, ועושה ממאצים להגברת הצטרפות אליו. השאלה היא האם כשמדובר במקרים כאלו, של חיילים בודדים, אתם לא תאפשרו פעילות כזו".

 

בן דהן השיב: "לפי המידע שיש בידי לא הייתה שום פועלה בכפייה. הדבר הוצג כוולונטרי, ולראיה חיילים בודדים רבים לא הצטרפו לניסוי. בעמדה של רשות האוכלוסין היו עלוני מידע ברורים בשפות שונות. עם זאת, אנחנו נדאג לחדד את העמדות ולהסביר לחיילים שמדובר בהליך וולונטרי ושמי שלא רוצה להצטרף למאגר לא חייב להצטרף".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x