שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

פיילוט המאגר הביומטרי יוארך ב-9 חודשים נוספים

שר הפנים אריה דרעי החליט להאריך את תקופת המבחן של המאגר, שהיתה אמורה להסתיים ב-31 במרץ, כדי לבחון את העמדות השונות: "מדובר בנושא מורכב שישפיע על החברה עוד שנים רבות"

עומר כביר 15:3529.02.16
פיילוט המאגר הביומטרי יוארך בתשעה חודשים נוספים – כך החליט לפני זמן קצר שר הפנים, אריה דרעי. "למדתי את הנושא על כל היבטיו", הצהיר דרעי אך מיהר להוסיף שהוא "מבקש עוד מספר חודשים כדי להשלים את הבחינה".

במקור, עתיד היה פיילוט המאגר הביומטרי להסתיים בסוף יוני 2015. ואולם, בעקבות הבחירות וההעיכובים במינוי שרי הממשלה החליט שר הפנים דאז, סילבן שלום, להאריך את הפיילוט בתשעה חודשים על מנת לאפשר לו, לדבריו, די זמן כדי ללמוד את הסוגיה.

 

ואולם, שלום נאלץ לפרוש מהחיים הפוליטיים ובינואר מונה דרעי כמחליפו במשרד הפנים. למרות שעמדו לרשותו כשלושה חודשים מכניסתו לתפקיד ועד למועד סיום הפיילוט על מנת לקבל החלטה, ואף שכבר הספיק ללמוד את הנושא ולקיים פגישות עומק עם תומכי המאגר ומתנגדיו, מבקש עתה השר להאריכו בתשעה חודשים נוספים – עד לסוף 2016 – על מנת להעמיק את הבנתו בסוגיה.

 

תחנת פיילוט של המאגר הביומטרי תחנת פיילוט של המאגר הביומטרי צילום: עמית שעל

 

בהודעה לעיתונות מטעם משרד הפנים, אמר דרעי שלפני שיקבל החלטה סופית בסוגיה "ברצונו לבחון את מכלול העמדות והגישות השונות שהוצגו בפניו, בכל הנוגע לשאלת היקף המאגר הנדרש ותכולתו". אתמול, אגב, פנה "כלכליסט" ללשכתו של דרעי בשאלה האם השר הכריע בסוגיית המאגר, ונענה שטרם התקבלה החלטה. החלטת דרעי צפויה עתה לעבור לאישור שתי ועדות כנסת מיוחדות שמפקחות על פעילות המאגר, ולאחר מכן לאישור מליאת הכנסת.

 

דרעי צפוי להסביר את החלטתו בהרחבה בסקירה שיציג בישיבת ועדת הפנים של הכנסת ביום רביעי הקרוב. "מדובר בסוגיה משמעותית, הן למדינה והן לחברה הישראלית, הטומנת בחובה התקדמות וחדשנות בכלל תחומי החיים", צוטט השר בהודעה לעיתונות. "לאחר שלמדתי את הנושא על כל היבטיו, הרי שמדובר בנושא מורכב, רגיש וכבד משקל שישפיע על החברה שנים רבות ועל כן אני מבקש עוד מספר חודשים כדי להשלים את הבחינה הנדרשת של מכלול העמדות והגישות השונות כפי שהוצגו בפניי כדי לקבל החלטה מושכלת״.

 

ניר הירשמן מהתנועה לזכויות דיגיטליות, שמובילה את ההתנגדות למאגר, תקף את החלטת דרעי ואמר שמדובר בטעות קשה. "המשך צבירת תמונות הפנים וטביעות האצבע במאגר מרכזי כמוהם כבניה של כור גרעיני במרכז עירוני צפוף, ללא שום צורך", פסק הירשמן. "מי עוד צריך לומר שאין צורך באגירת טביעות האצבע, לאחר שכלל הגורמים הממשלתיים והאזרחיים אמרו את דברם? המאגר הביומטרי הוא סכנה. סכנה לביטחון ישראל, סכנה לדמוקרטיה וסכנה לפרטיות של כל אחד ואחת מאיתנו. כאשר 40 מיליון מספרי כרטיסי אשראי דלפו בארה"ב, כל שהיה צריך הוא להחליף את המספרים. כאשר המאגר הביומטרי ידלוף מה נעשה? נטבול את האצבע בחומצה? די להארכות. יש לעצור את הניסוי ועכשיו".

 

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שחברה בוועדת הכנסת המשותפת שמפקחת על פעילות המאגר הביומטרי, קראה גם היא לשים סוף למאגר. "כל פעם מתחלף שר ומאריך את הפיילוט", היא אמרה. "בינתיים אנשי המאגר ממשיכים לנסות לשפר תוצאות באמצעות כפייה ומניפולציות על קהלים שבויים כמו חיילים ותלמידים. הגיע הזמן לעצור את הסאגה הזאת, להכריז על כישלון הניסוי ולבטל את המאגר לאלתר".

 

ח"כ דב חנין (הרשית המשותפת) הביע צער על ההחלטה, והוסיף: "אין שום סיבה להמשיך ולהאריך את המאגר. צריך לסיים את הפארסה הזו ולעבור במהרה לתעודות זהות חכמות ללא מאגר ביומטרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x