$
חדשות טכנולוגיה

לא רק טרור: אפל התבקשה לפרוץ ל-12 מכשירים נוספים

לאחר המקרה המתוקשר בו נדרשה החברה לעקוף את ההצפנה באייפון של אחד המעורבים בפיגוע טרור, מתברר כי יש 12 מקרים נוספים, שאינם קשורים לטרור, בהם משרד המשפטים מבקש מאפל לאפשר לו גישה למכשיר שנתפס במהלך החקירה

עומר כביר 10:4223.02.16
משרד המשפטים האמריקאי פועל על מנת לחייב את אפל לאפשר לחוקרים להוציא מידע ממכשירי אייפון ב-12 מקרים נוספים, שאינם קשורים לפיגועים – כך חשף הלילה "הוול-סטריט ג'ורנל".

אפל נמצאת בימים אלו בעיצומו של עימות מתוקשר עם משרד המשפטים וה-FBI, במסגרתו דורש הממשל מענקית הטכנולוגיה לפתח בעבורו כלי שיסייע לו לגשת למידע השמור על אייפון שהיה בשימוש של הרוצח מפיגוע הירי בסן ברנרדינו. המכשיר המדובר מוצפן ונעול בסיסמה, והממשל מבקש מאפל ליצור גרסה של מערכת ההפעלה לאייפון שתבטל את המגבלה, שבמסגרתה אחרי 10 ניסיונות כושלים להזין סיסמה המידע שעל המכשיר נמחק לחלוטין. שינוי זה יאפשר לפרוץ למכשיר באמצעות Brute Force.

טים קוק. מסרב לדרישות ה-FBI טים קוק. מסרב לדרישות ה-FBI

 

אחת מטענות הממשל היא שמדובר במקרה קיצון, שנובע מהצורך לחקור פיגוע במסגרתו נרצחו 14 איש. ואולם, לדברי מקורות, משרד המשפטים מנהל מהלכים דומים מול אפל ב-12 תיקים נוספים, שאינם קשורים לטרור. בנוסף, נראה שמדובר במכשירים שמריצים גרסה ישנה יותר של מערכת ההפעלה, שכוללת פחות הגנות.

 

אפל טוענת שסיוע ל-FBI במקרה המדובר יפגע בפרטיות הלקוחות שלה, לא רק בארה"ב אלא גם במדינות אחרות. העובדה שמתברר כעת שלא מדובר במקרה יחיד עתידה לחזק את אפל והמצדדים בה, שיוכלו לטעון שמטרות הממשלה רחבות הרבה יותר מכפי שהוצגו לציבור עד עתה.

 

12 התיקים החדשים נחשפו בעקבות תיק נוסף, שבו אפל מתנגדת לבקשת תובעים פדרליים בניו יורק לחייב אותה לסייע להם לזכות בגישה למכשיר אייפון שנתפס במסגרת החקירה. מדובר במקרה ידוע, שעליו דווח כבר בעבר, ואולם השבוע הגישה התביעה תצהיר שממנו עולה שיש תיקים נוספים שבמסגרתם ביקש הממשל מאפל סיוע דומה. “במרבית המקרים, במקום לאתגר את הוראות בית המשפט אפל פשוט נמנעה מלמלא אותן, מבלי לפנות להליכים משפטיים נוספים", נכתב בתצהיר.

 

 

בתוך כך, נראה שדעת הקהל בארה"ב נוטה לרעתה של אפל. בסקר שנערך בסוף השבוע על ידי מכון הסקרים Pew אמרו 51% מהנשאלים שהם סבורים שאפל צריכה לסייע בפתיחת האייפון של המחבל מסן ברנרדינו, בעוד 38% אמרו שהיא לא צריכה לעשות זאת (11% השיבו שאינם יודעים). ההסכמה במקרה זה מתעלה מעל למחלוקות פוליטיות, כש-56% מהרפובליקנים ו-55% מהדמוקרטים סבורים שאפל צריכה לסייע. מנגד, רק 45% מאלו שמגדירים עצמם כעצמאיים סבורים שהחברה צריכה לסייע בעוד ש-42% מהם סבורים שהיא צריכה לסרב.

 

גם בחלוקה לפי גילאים אין הבדל משמעותי בין המשיבים. 47% מבני 29-18, 51% מבני 49-30 ו-64-50 ו-54% מבני 65 ומעלה סבורים שאפל צריכה לסייע בפתיחת האייפון. בחלוקה לפי רמת השכלה, 50% מבעלי ההשכלה התיכונית בלבד, 56% מבעלי השכלה אקדמית חלקית, 45% מבעל תואר ראשון ו-47% מבעלי תואר שני ומעלה סבורים שאפל צריכה לסייע.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x