חדשות טכנולוגיה

VAIO צפויה לחתום על מיזוג עם טושיבה ופוג'יטסו

ההסכם שאמור להיחתם בסוף מרץ הקרוב יוליד את יצרנית המחשבים הגדולה ביפן ואחת הגדולות בעולם. עם זאת, לא ברור האם החברה החדשה תוכל להתמודד עם מובילות השוק, HP, לנובו ו-Dell

רפאל קאהאן 17:3516.02.16

VAIO, חטיבת המחשבים האישיים של סוני לשעבר, שנרכשה על ידי קרן השקעות יפנית, צפויה לחתום על מיזוג עם חטיבות המחשבים האישיים של טושיבה ופוג'יטסו. סוכנות בלומברג מדווחת היום (ג') שהמיזוג אמור להיחתם כבר בסוף מרץ הקרוב. החברה החדשה תהיה יצרנית המחשבים הגדולה ביפן.

זה זמן רב שצצות שמועות על מיזוג שכזה, אך הפעם מדובר בהצהרה רשמית של מנכ"ל קרן ההשקעות Japan Industrial Partners, הידמי מואה, שרכשה את VAIO מסוני בשנה שעברה. זהו צעד הגיוני - שוק המחשבים האישיים חווה משבר מתמשך והיקף הפעילות של טושיבה ופוג'יטסו לא מפסיק לצנוח.

טאבלט של טושיבה. האיחוד יהפוך אותן ליצרנית הגדולה ביפן טאבלט של טושיבה. האיחוד יהפוך אותן ליצרנית הגדולה ביפן

 

עם זאת, לא בטוח שהמיזוג יציל את המצב. כיום, השוק נשלט ברובו על ידי השילוש של HP, Dell ולנובו. כאשר היצרניות היפניות מחזיקות רק באחוזים בודדים ממנו. ההתמקדות של החברות היפניות במוצרי פרימיום וההתעלמות שלהן משוק המובייל העולמי היו בעוכריהן.

 

בכלל, תקופה לא קלה עוברת על יצרניות הטכנולוגיה היפניות שפעם נחשבו למובילות בתחומן. אפילו חברות ענק כגון שארפ ופנסוניק צמצמו את היקף פעילותן בתחומים כמו ייצור מסכים או שבבים. כתוצאה החלו להירקם תוכניות למיזוג חטיבות גם בתחומים אלו, אותן מנסה לקדם קרן ההשקעות INCJ הנתמכת על ידי ממשלת יפן.

 

המיזוג יהפוך את שלוש היצרניות ליצרנית אחת שתוביל את השוק היפני, ותשלוט על כשליש ממנו. אולם גם אחרי המיזוג, לנובו (המשתפת פעולה עם NEC) עדיין מהווה איום משמעותי, בייחוד לאור היחלשות הדרישה העולמית למחשבים. לנובו שולטת כיום על כ-29% מהשוק היפני, טושיבה על כ-12% ממנו ופוג'יטסו על כ-17%.

 

מניות טושיבה קפצו בכ-7.2% בסגירה של בורסת טוקיו, ל-174.7 ין למניה. אלה של פוג'יטסו קפצו ב-2.5%. VAIO אינה נסחרת מאז שהפכה לחברה פרטית. שוק המחשבים האישיים הצטמצם בכ-10% בשנה שעברה על פי נתוני IDC. על פי ההערכות הוא צפוי להמשיך במגמה זו גם במהלך 2016.    

בטל שלח
    לכל התגובות
    x