$
אפליקציות

משרד המשפטים מכין "חוק חוסם בליינדספוט"

הצעת החוק המתגבשת במשרד המשפטים דומה להצעה שהגיש יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן, שאוסרת על התחזות אנונימיות והטעיה באינטרנט ומציעה להשית עונשים כבדים על מפעילי האפליקציה ועל מעבירי המסרים

רוני זינגר 18:2815.02.16

משרד המשפטים מכין הצעת חוק ממשלתית לחסימת אפליקציות כגון בליינדספוט, כך נודע ל״כלכליסט״.

הצעת החוק דומה בסעיפיה להצעת חוק שמקדם בימים אלה יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן. הצעת החוק של ביטן עלתה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ביום א', והדיון בה נדחה בחודש כדי לאפשר לשרת המשפטים איילת שקד לקבל החלטה בנוגע להצעת החוק שגובשה במשרדה. לביטן נמסר כי הצעתו תוצמד לזו הממשלתית שתקודם.

 

בליינדספוט של דור רפאלי. עכשיו הצעת החוק בליינדספוט של דור רפאלי. עכשיו הצעת החוק צילום: יח"צ

 

הצעתו של ח״כ ביטן מדברת על איסור התחזות, אנונימיות והטעיה באינטרנט, במחשב ובטלפון. ההצעה מבקשת למנוע שימוש לרעה בפלטפורמות טכנולוגיות שונות בהן ניתן להעביר מסרים ״על דרך התחזות לאדם או גורם אחר או העברת מסרים תחת חסיון האנונימיות״. הצעת החוק של ביטן מכוונת למעשה לאפליקציית ״בליינדספוט״, שהפכה לאפליקציית העברת מסרים פוגעניים בחסות האנונימיות, בעיקר בקרב בני נוער.

 

ביטן מציע להשית עונשים כבדים על מפעיל האפליקציה המאפשר שימוש אנונימי ביישום שפיתח. הצעת החוק מציעה לדרוש ממפעיל האפליקציה את פרטי המשתמשים בה, ואם יסרב להעביר אותם יהיה ניתן לחסום את פעילותו וכן להטיל עליו קנס של עד מיליון שקל. על מעביר המסר עצמו יהיה ניתן להטיל קנס של עד 100 אלף שקל.

 

במשרד המשפטים רואים באופן חיובי קידום חקיקה בנושא, וזו כאמור מתגבשת אצלם בימים אלה, אך ההצעה המתגבשת תהיה מרוככת מזו שהגיש ביטן ותאפשר יותר מקום לשמירה על הפרטיות. השרה שקד תקבל החלטה בעניין במהלך החודש הקרוב, ואם תאשר את ההצעה יובא החוק לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x