$
חדשות טכנולוגיה

גוגל מפתחת מל"טים שיחברו את העולם לאינטרנט מהיר

ענקית החיפוש החלה לבצע ניסויים במערכת סקייבנדר: מל"טים סולאריים שיספקו תקשורת מהירה במיוחד בתדרים קצרים הידועים בשם"גלי מילימטר"

הראל עילם 12:0631.01.16

לא על הבלונים לבדם: גוגל ממשיכה להתנסות בפתרונות תקשורת שאפתניים שיוכלו לחבר את כל העולם השלישי לרשת, ופרויקט מל"טי התקשורת שלה – המכונה סקייבנדר – קורם עור וגידים. לפי תכתובות סודיות שהגיעו לידי הגרדיאן, גוגל כבר החלה לבחון את המל"טים בנמל החלל של חברת Virgin Galactic כבר בקיץ האחרון.

גם פייסבוק וגם גוגל עובדות כעת על שימוש במל"טים חשמליים המונעים מכוח סולארי, שיוכלו לתפקד כתחנת תקשורת מעופפת ולהישאר באוויר במשך שבועות או חודשים. הרשת החברתית כבר חשפה לא מעט פרטים על הפרויקט המתחרה שלה, "אקילה", בעוד שגוגל בחרה לפרסם בעיקר את פרויקט בלוני האוויר Loon. מעט מאוד היה ידוע כל סקייבנדר וההערכות היו שגוגל מתמקדת בבלונים כפלטפורמת התקשורת העיקרית שלה. כעת נראה שהפרויקט מורכב יותר.

פרויקט Loon של גוגל, שעשה שימוש בבלוני אוויר פרויקט Loon של גוגל, שעשה שימוש בבלוני אוויר

 

לפי המפרט הטכני שהגיע לידי הגארדיאן, סקייבנדר מסוגל לספק תקשורת מהירה במיוחד, שתוכל להעביר מידע במהירויות של מספר גיגה-ביט לשנייה, בעשרות מונים מהירה יותר מרשתות תקשורת לווינים או סלולר קיימות. זוהי תקשורת המקבילה לרשתות סלולר דור חמישי, שתעשה שימוש בתדרים הידועים כ"גלי מילימטר", באזור 28 גיגה-הרץ. מדובר בתדרים קצרים אפילו יותר מאלו שנמצאים בשימוש ברשתות ויי-פיי או סלולר.

 

על מנת להתגבר על מגבלת הטווח, מל"ט סקייבנדר יתפקד כמשדר כיווני, שלא ישדר מידע לכל כיוון בדומה לתדרי רדיו אלא יכוון אלומה ישירות לאנטנת המטרה. ניתן להניח, אם כך, שגוגל מייעדת את סקייבנדר כדרך לשדר מידע לתחנות קרקע מסחריות ולא למשתמשים מהשורה.

 

פרופסור ג'אקו רודל מאוניברסיטת וושינגטון אמר לגרדיאן: "היתרון הגדול של גלי מילימטר הוא בכך שמדובר בתדרים חדשים יחסית שאינם בהם שימוש כיום. התדרים הנמוכים באזור הסלולר עמוסים לעייפה. הכל עמוס ואין לאיפה לנוע הלאה".

 

המל"ט של Titan Aerospace המל"ט של Titan Aerospace

 

מערכת סקייבנדר עושה כעת שימוש בסנאטור, המל"ט הסולארי שפותח על ידי חברת Titan Aerospace, חברת הרחפנים שגוגל הצליחה לחטוף מפייסבוק ב-2014. זהו רחפן עם מוטת כנפיים של חמישים מטר, המסוגל לשהות באוויר במשך חודשים ארוכים. עם זאת, לפי ההערכות, Titan תפתח רחפן נוסף ויעודי לפרויקט בהמשך.

 

על מנת לבחון את סקייבנדר, גוגל השתלטה על המחסנים, תחנות התקשורת ומרכז השליטה בנמל החלל של וירג'ין, ואף הקימה מספר תחנות ממסר באזור. נמל החלל נמצא בלב מדבריות ניו מקסיקו, 200 קילומטר דרומית מאלבקרקי, שם נמצא מטה Titan Aerospace.

 

בעקבות האסון בטיסת המבחן של ספינת החלל של Virgin Galactic, נמל החלל אינו נמצא כעת בשימוש. לפי התכתובות בין שתי החברות, וירג'ין לא ששה להכנס לחוזה עם גוגל וביקשה ממנה לפצל חלק מהפעילות לאתרים מחוץ לנמל. גוגל משלמת לוירג'ין דמי שכירות בגובה אלף דולר ליום על השימוש במחסנים המקומיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x