חדשות טכנולוגיה

ליפט מפצה נהגים ב-12 מיליון דולר, אבל מסרבת להגדירם כעובדים

חברת ההסעות בחרה לחתום על עסקת טיעון כדי שלא להסתכן בפסיקה תקדימית, שתחייב אותה לקלוט את הנהגים כעובדים מן המניין ותפגע בהערכת השווי שלה ושל שירותים דומים

עומר כביר 17:0227.01.16
מפתחת אפליקציית הזמנת הנסיעות ליפט (Lyft) התחייבה לפצות את נהגיה בסכום של 12.25מיליון דולר, וכן להעניק להם הגנות נוספות, כחלק מעסקת טיעון בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדה. חרף סכום הפיצוי, עסקת הטיעון נחשבת כניצחון לליפט, שכן היא מסירה איום משמעותי על המודל העסקי שלה.

התביעה נגד ליפט הוגשה ב-2013 על ידי נהגים שעובדים עם האפליקציה, בטענה שהם עובדים של החברה ושלפיכך זכאים לזכויות שונות דוגמת החזרים על הוצאות דלק ותחזוקת רכב. ליפט ויריבתה אובר (שמתמודדת עם תביעה דומה) פועלות על סמך התפיסה שהנהגים שעובדים איתן אינם עובדים שלהם, אלא ספקי שירות חיצוניים או עובדי קבלן.

 

התיק עורר עניין רב, שכן הכרעה של בית המשפט שקובעת שיש להכיר בנהגים כעובדי ליפט הייתה בעלת השלכות לא רק על החברה עצמה, אלא על חברות רבות נוספות שפועלות במודלים דומים. החלטה שכזו הייתה מאלצת את ליפט, ובהמשך גם חברות אחרות, להשקיע סכומים ניכרים בקליטת הנהגים כעובדים מן המניין והייתה פוגעת משמעותית בהערכת השווי שלהן.

 

תחת זאת, הסדר הטיעון מחייב את החברה בהוצאות מינמליות ביחס, בדמות סכום הפיצויים וכן התחייבות שונות דוגמת מתן התרעה לנהגים לפני חסימתם מהשירות. "אנחנו שמחים שפתרנו את הנושא בתנאים שמאפשרים לנהגים לשמור על גמישות להחליט בעצמם מתי, איפה וכמה זמן הם משתמשים בפטלפורמה שלנו", אמרה היועצת המשפטית של ליפט, קריסטין סוורצ'ק, בהודעה לעיתונות.

 

הפרקליטה שייצגה את הנהגים, שאנון ליס-ריורדן, הודתה שאכן הסכם הטיעון כשל בהפיכת הנהגים לעובדים מן השורה, אך הוסיפה: "ההסכם מספק הטבות משמעותיות לנהגים ופיצוי לחלק מההוצאות שלהם כנהגי ליפט. החברה לא תוכל לחסום נהגים בצורה שרירותית, ותתחייב לספק סיבה למהלך שכזה".

 

עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק בסוגיית מעמדם של נהגים ונותני שירותם אחרים שעובדים בעבור אפליקציות, שכן הסכם הטיעון אינו בגדר תקדים מחייב. התביעה שהגישו נהגי אובר נגד החברה כבר אושרה כתביעה ייצוגית, ויש לקוות שבמקרה זה לא יסתפקו התובעים בכמה מיליוני דולרים ובהטבות שוליות בדמות הסכם טיעון, אלא יחתרו לקבלת פסיקה משמעותית שתכיר בהם כעובדים ותשים קץ למהתלה שעושות ליפט, אובר ודומותיהן מחוקי העבודה וזכויות העובדים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x