$
חדשות טכנולוגיה

פורצי הדרך

פופ-אפ טאבלט: מדענים פיתחו מסך שמתרגם תוכן לכתב ברייל

חוקרים מאוניברסיטת שיקגו פיתחו שיטה להחדרת אוויר או נוזל לשכבה דקה שבין המסך לדף פלסטיק חיצוני ויכולה לאפשר תצוגת ברייל של תוכן כתוב או גרפי

רפאל קאהאן 18:1217.01.16

חוקרים הצליחו למצוא נוסחה שתאפשר ייצור של מסכים בעלי יכולת להציג גם כתב ברייל. השיטה מבוססת על החדרת אויר או נוזל לשכבה שבין המסך לדף פלסטיק חיצוני ואינה אלקטרונית במהותה כמו הפתרונות הקיימים כיום.

המחסור של תכנים זמינים בכתב ברייל והקושי להעביר תוכן לאמצעי קריאה מבוססי ברייל מקשים מאוד על קהילת כבדי הראייה. קיימים היום כל מיני התקנים ייעודיים שמאפשרים לתרגם טקסט לברייל, אך אלו יקרים ומוגבלים לקריאת טקסט בלבד, שגם אותו הם מציגים במקוטע, שורה אחר שורה ולא ברצף. חוקרים מאוניברסיטת שיקגו הצליחו לפתח מסך מסוג חדש שעשוי לפתור את הבעיה עבור כבדי ראייה ועיוורים.

 

 

המסך החדש מתבסס על החדרה של אויר או נוזלים לשכבת ביניים בין המסך לדף פלסטיק חיצוני. המסך יודע לנפח בליטות שמיתרגמות לנקודות ברייל על המסך. היתרון של השיטה הזו על פני מכשירי קריאה למיניהם הוא שניתן להפוך את כל שטח המסך לדף ברייל ואף להציג באמצעותה תוכן גרפי, כגון טבלאות או גרפים.

 

היעד של צוות החוקרים הוא להציג מכשיר שניתן יהיה למכור בעלות של פחות מאלף דולר. עם התפתחות מערכות ההקראה האוטמוטית שיודעות להפוך טקסט למילים, ירד התמריץ לפתח מערכות מבוססות ברייל, אך אין זה אומר שהשיטה לא רלוונטית, בעיקר בגלל היתרון שלה בהצגה של תוכן גרפי, שמערכות מבוססות קול לא יכולות להעביר באותה יעילות.

 

לדברי צוות החוקרים, הטכנולוגיה החדשה תהיה מוכנה לייצור תוך כשנה וחצי. התקווה היא שניתן יהיה למנף אותה גם לשימושים נוספים מעבר לתצוגת ברייל, מה שיאפשר להוזיל אותה גם עבור קהל העיוורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x