$
חדשות טכנולוגיה

פחות יומרנות, יותר רווח: אלפבית ממתגת מחדש את גוגל X

המעבדות המסתוריות יקראו מעתה X ויתמקדו בפרויקטים שיכולים להפוך מסחריים תוך שנים אחדות. הארגון מחדש אמור להצדיק את ההשקעה הרבה של החברה במחקר ופיתוח

הראל עילם 16:1717.01.16

גוגל ממשיכה את הטרנספורמציה שלה. מעבדות גוגל X המסתוריות כבר הפכו להיות חברה נפרדת תחת תאגיד אלפבית במסגרת הארגון מחדש שעליו הכריזה החברה באוגוסט האחרון. עכשיו גוגל X משנה את שם החברה, שתהיה ידועה פשוט כ-X, ומעניקה לה גם לוגו חדש. המיתוג מחדש כולל בין השאר גם שינוי פוקוס עבור המעבדות, שיתמקדו יותר כעת בפיתוח של רעיונות חדשים ויוצאי דופן.

בעבר, עסקו המעבדות של גוגל X במגוון עצום של תחומים, מרכבים אוטונומיים, דרך פרויקט הבלונים המעופפים לון ועד למעליות חלל. חלק מהפרויקטים האלו, כגון הגוגל גלאס, הפכו לבסוף למיזמים עצמאיים בתוך גוגל או לחברה נפרדת, בעוד שאחרים נשארו בתוך המעבדות. אחרים, כגון פיתוח רחפן-משלוחים שיתחרה בזה של אמזון, עדיין נמצאים תחת פיתוח. במקרים מסוימים, פרויקטים שלכאורה קשורים בצורה הדוקה למעבדות, כגון חטיבות הרובוטיקה והאינטיליגנציה המלאכותית, דווקא פעלו בתוך גוגל עד לאחרונה.

המיתוג מחדש אמור לתקן את הבלבול הזה.

 

ארגון מחדש של של הזרועות השונות ארגון מחדש של של הזרועות השונות

 

לפי אתר re/code, מעבדות X יפעלו באופן יעודי כאינקובטור לרעיונות חדשים ומרחיקים לכת, אבל יזנחו את המונשוטס השאפתניים וארוכי הטווח לטובת פרויקטים מטווח קצר-בינוני, שיכולים להפוך להיות מסחריים בתוך כמה שנים. בנוסף, הן יעסקו בפרויקטים שאינם מתאימים לאף חטיבה אחרת בתוך גוגל. החברה החדשה תבצע את הפיתוח העסקי הראשוני ותדאג שהרעיונות המתאימים יגיעו למצב שבו הם יוכלו להפוך להיות חברה עצמאית ונפרדת בתוך תאגיד אלפבית.

 

הלוגו החדש של המעבדות הלוגו החדש של המעבדות

 

צוות חדש וממוקד בשם The Foundry ישפוט את הרעיונות השונים לפי קריטריונים עסקיים ברורים, ויחליט האם הם מצדיקים את ההשקעה או לא. הצוות ינוהל על ידי המדענית אובי פלטן, שהייתה ראש חטיבת המונשוטס בתוך גוגל X. בנוסף, כמה מהפרויקטים שעובדים עליהם בתוך גוגל, כגון צוות הרובוטיקה הידוע כ-Replicant, וכן צוות Titan Aerospace שמפתח מל"ט תקשורת ומאקני שמפתח טורבינת רוח מוטסת, ישתלבו גם הם ב-X. לעומת זאת, פרויקטים שכבר קרובים לסיום מסחרי, כגון חטיבת הרכבים ללא-נהג, צפויים להפוך לחברה עצמאית כבר השנה.

 

חשוב מכך - המיתוג אמור להקל על אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שעומדים בפני גוגל – שיקום אמון המשקיעים. גוגל מוציאה סכומים גדולים במיוחד על מחקר ופיתוח, עד 17% מהכנסותיה, אבל גם אחרי שנים רבות של מחקר, רק 10% מהכנסותיה מגיע מתחומים שאינם פרסום. המשקיעים תולים את האשמה בעיקר במעבדות: אף אחד מהפרויקטים שיצאו מהן לא הניב רווחים, ורובם אפילו לא רשמו הכנסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x