הייטק והון סיכון

מולטיפיי מנס ציונה מגייסת 17 מיליון דולר

החברה מפתחת שבב לתקשורת מהירה. בגיוס משתתפת ענקית הרכיבים האלקטרוניים Semtech, שנסחרת בנאסד"ק לפי 1.2 מיליארד דולר

אסף גלעד 18:5211.01.16

חברת הסטארט-אפ מולטיפיי (Multiphy) מנס ציונה, שמפתחת שבב לתקשורת מהירה במרכזי נתונים מגייסת אחר הצהריים (ב') 17 מיליון דולר. זהו סיבוב גיוס שלישי לחברה, ובו משתתפת ענקית הרכיבים האלקטרוניים מקליפורניה Semtech שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר שמבצעת במולטיפיי השקעה אסטרטגית וראשונה בישראל מצדה. מצטרפים אליה כמה מהמשקיעים הקיימים בחברה, הקרנות הישראליות ורטקס וכרמל שהשקיעו בה מאז הקמתה ב-2007 כ-11 מיליון דולר לפי ההערכה. בחברה אישרו את הגיוס, אך סירבו להסגיר את הסכום שגוייס עד כה.

 

מולטיפיי, לשעבר מולטי-פון, נוסדה כתוצאה של מסחור טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטת בן גוריון בידי פרופ' דן שדות, ראש המחלקה להנדסת חשמל ומחשבים באוניברסיטה, מי שייסד בעבר את אקסלייט. החברה פיתחה שבב המסוגל להעביר תקשורת בין רכיבים במהירות של 100 ג'יגה ביט בשנייה וכבר עובדת על פיתוח טכנולוגיה להעברת תקשורת במהירויות גבוהות אף יותר של 200 ו-400 ג'יגה ביט לשנייה.

 

גם מהירות תקשורת של 100 ג'יגה ביט לשנייה היא כה גבוהה, עד כי היא מגלמת מהירות פי 10,000 מהמהירות הממוצעת של חיבור אינטרנט ביתי. אלא שמולטיפיי לא פונה לשוק הביתי אלא לשוק מרכזי הנתונים (data centers) המאופיין בריבוי שרתים כבדים ובו קצבי התעבורה עולה באופן מעריכי יחד עם הגידול במספר השרתים, המידע האגור בהם ומספר הפעולות שהם נדרשים לבצע.

 

שבבים. אילוסטרציה שבבים. אילוסטרציה צילום: TSMC

 

בעוד חברות כמו פייסבוק וגוגל מפתחות פתרונות פנימיים, חברות רבות אחרות נזקקות להדביק את הגידול בקצבי המידע ולשוק הזה נכנסת מולטיפיי. ובעוד חברות שבבים אחרות מנסות לפתור את בעיית מהירות התקשורת באמצעות רכיבים אופטיים יקרים, במולטיפיי מתמקדים באלגוריתמים משוכללים של עיבוד אותות (DSP). אלה מסייעים להאיץ לפחות פי ארבע את המהירות של התשתית האופטית המרשתת את מרכזי הנתונים שעומדת על מקסימום של כ-25 ג'יגה בייט לשנייה. מולטיפיי מתחרה למעשה בברודקום שמחזיקה בישראל כמה מרכזי פיתוח תקשורת מהירה למרכזי נתונים, בין השאר בהתבסס על רכישת דיון נטוורקס. ועם זאת, דיון נטוורקס אינה נחשבת למתחרה היות והיא מפתחת שבבים למתגים.

 

אירוע נדיר

 

מולטיפיי החלה את פעילותה כבר ב-2007 כשהיא מפתחת מוצר לתקשורת ביתית וארגונית, אך בשנים האחרונות עם הצמיחה של שוק הנישה למרכזי נתונים, התמקדה בו. בין לקוחותיה בתחום, אופלינק תקשורת, חברה בת של מולקס.

 

גיוס הון לחברת שבבים ישראלית הוא אירוע נדיר בעשור השני של האלף, לאחר שחברות כה רבות גייסו עשרות ומאות מיליוני דולרים ונאלצו לסגור את שעריהן בעקבות שינויים טכנולוגיים מהירים. עם זאת, מנכ"ל החברה אבי שבתאי אומר ל"כלכליסט", כי "כאשר חברות שבבים מוכיחות שהן עוברות רף מסוים, הדרך לשרוד הוא באמצעות ייצור שותפויות אסטרטגיות וזהירות בהוצאות. אסור לשרוף כסף היכן שלא צריך, ויש להגיע במהירות למוצר שניתן למכור אותו".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x