$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

פייסבוק מתגרה בגוגל ועל הדרך פוגעת במשתמשים

ברשת החברתית מודיעים שהם ערוכים למלחמה מול גוגל ולשם כך עורכים ניסויים על המשתמשים, מתקפות הסייבר של רוסיה הופכות תוקפניות יותר ואובמה רוצה לקדם כלי נשק חכמים

יוסי גורביץ 15:5205.01.16

רק תאמר את המילה, מארק

ימי המלחמות הגדולות בין פייסבוק וגוגל, הימים שבהם פייסבוק התעקשה שלא לאנדקס את העמודים שלה ולקחה את רשימות החברים של המשתמש מג'ימייל אבל סירבה לספק את המקבילה לגוגל, כבר מאחורינו. אף על פי כן, פייסבוק מתנהלת כאילו נתק דרסטי בין שתי החברות עומד להתרחש בכל רגע, ובדרך היא כהרגלה עושה ניסויים על המשתמשים.

 

פיתוחים עוקפי גוגל פיתוחים עוקפי גוגל

 

בכירים בפייסבוק הודיעו לאחרונה שאם גוגל תזרוק את האפליקציה של פייסבוק מאנדרואיד, לרשת החברתית יש דרך להמשיך ולעדכן את האפליקציות של המשתמשים ללא צורך בחנות הפליי, כמו גם פתרון לגביית תשלום בתוך האפליקציה. אולי זו הנקודה: כרגע פייסבוק מעבירה לגוגל כשליש מההכנסות שלה ממכירות בתוך אפליקציות, בדיוק כמו לאפל. יכול להיות שצוקרברג מודיע לגוגל שהוא יכול להסתדר בלעדיה כאמצעי לחץ במשא ומתן שיקנה לו נתח גדול יותר מההכנסות.

 

החלק המטריד ביותר בכל הסיפור הזה הוא לאו דווקא התגוששות הענקים, אלא הניסויים במשתמשים שפייסבוק מרשה לעצמה לעשות.היא כבר ערכה על המשתמשים שלה ניסויים פסיכולוגיים בעבר ונראה שלא נגמלה מההרגל. על פי דיווחים, פייסבוק "בחנה את הנאמנות והסבלנות של משתמשי אנדרואיד בכך שהכניסה בחשאי שגיאות מלאכותיות שיגרמו לקריסה אוטומטית של האפליקציה במשך שעות," ניסוי שהמטרה שלו היתה לבחון מה רף הסבל שפייסבוק צריכה לגרום למשתמש כדי שינטוש אותה.

 

מסתבר שאין רף כזה. המשתמשים שבו לאפליקציה הפגומה במכוון שפייסבוק סיפקה להם פעם אחר פעם, וכשהם לא הצליחו להפעיל אותה הם גלשו דרך הדפדפן (!). בשלב מסוים, נטען, פייסבוק חסמה תושבי מדינה שלמה מגישה לאפליקציה שלה באנדרואיד כדי לראות מה יקרה.

 

מסתבר שבזמן שהמנכ"ל שלה מדבר על כך שהוא רוצה עולם טוב יותר לכולנו, הוא מנצל את משתמשי פייסבוק לצרכי ניסויים.

 

פיגוע סייבר של ממש

לפחות מבחינה אחת רוסיה מגלה חדשנות לא אופיינית: המתקפות הקרקעיות שלה מלוות בעשור האחרון גם במתקפות סייבר. לעתים, המדינה מארגנת התקפות סייבר כאיום לפני שהיא יוצאת למתקפה קרקעית; כך היה באסטוניה, והמהלך הזה אילץ את נאט"ו להעלות מטוסים לשמי המדינה. בגיאורגיה, ההתקפה הרוסית לוותה בהתקפות סייבר כבדות.

 

מתקפות קרקעיות שמלוות בתקיפת סייבר מתקפות קרקעיות שמלוות בתקיפת סייבר

 

צבא רוסיה מבצע תקיפות על אדמת אוקראינה כבר למעלה משנה, ואלו לוו גם במתקפות סייבר. המתקפה הקרקעית נתקעה בינתיים, אבל לפני כעשרה ימים מתקפת הסייבר הגיע לשיא חדש: האקרים רוסים הפילו שלוש תחנות כוח אוקראיניות וניתקו את החשמל לחלקים ניכרים של המדינה בשיא החורף, כשהצורך לחמם את הבית הוא קריטי.

ההתקפה הזו שונה מההתקפות הרוסיות הקודמות. בדרך כלל הרוסים משתמשים באספסוף מקוון כדי לבצע התקפותDDoS על מטרות. זה היה לא נעים אבל גם לא כל כך נורא. הפעם, קוד זדוני שהוכנס למערכות של תחנות הכוח, פוגע באספקת החשמל של המונים.

 

אם מישהו היה משבית תחנת כוח באמצעות פצצה היינו קוראים לזה טרור. השבתה באמצעות מתקפת סייבר, שהמטרה שלה היא להטיל אימה על אוכלוסיה למען מטרות פוליטיות, עונה גם היא על רוב ההגדרות של טרור. והנה, ההאקר והטרוריסט, שגם כך כרוכים זה בזה בדמיון העממי, מתמזגים עוד יותר.

 

לקראת אקדחים חכמים

בשני העשורים האחרונים, ארה"ב מתמודדת עם מגפה של מעשי טבח שמתבצעים בנשק חם, במקרים רבים מהסוג האוטומטי. היכולת של הרשויות להילחם בתופעה מוגבלת: פרשנות מעוותת של התיקון השני לחוקה, שמשמיטה את הפתיחה שלו ("בהינתן צורך במיליציה מנוהלת היטב, לא תשלל זכותם של בני העם לשאת נשק"), שמלווה בלובי משומן מאד, מונעת הגבלת כלי נשק.

 

אקדח חכם שמחובר לשעון אקדח חכם שמחובר לשעון

 

במקרים רבים הרוצחים השתמשו בכלי נשק של אחרים, בדרך כלל של בני משפחה, שהוחזקו ברישיון. מדענים מדברים שנים על פיתוח של כלי נשק חכמים שיזהו את הבעלים שלהם, ולא יפעלו אם מי שאוחז בהם הוא אדם אחר. הימין האמריקאי נעמד על טלפיו האחוריות כדי למנוע את ההתפתחות הזו: הוא רואה בכך סוג של רישום נשק, טאבו משונה שייחודי לארה"ב.

 

לאובמה, שפעם אחר פעם נאלץ להתייצב מול המצלמות כדי לדבר בחישוק שיניים על עוד טבח המוני, נמאס. הוא הורה לרשויות הפדרליות להגיש המלצות על שיטות להפעלת מערכות חכמות בכלי נשק תוך שלושה חודשים. הנושא הזה צפוי לעורר ויכוח סוער בארה"ב.

 

קצרצרים

 

1. נהגי מוניות מוצאים את עצמם תחת מצור מצד חברות תאבות בצע כמו אובר וליפט, שמגדירות אותם כעובדי קבלן ולא כעובדים, ובאופן כללי מפילות עליהן את רוב ההוצאות של העסק. אבל יש לנהגי המוניות עוד סיבה לחשוש מהחברות הללו: אובר מנסה כבר כשנה לפתח מונית עצמונית, שתפטור אותה מהצורך להעסיק בני אדם שדורשים זכויות ולעיתים מביכים אותה עם התנהגות קרימינלית שלגמרי לא כלולה בתכנית העסקית שלה. עכשיו מצטרפת גם ליפט למשחק הזה: היא תקבל בשנים הקרובות חצי מיליארד דולר מחברת ג'נרל מוטורס כדי לפתח מונית ללא נהג.

 

2. יש אמן, שלצורך העניין נכנה אותו שנוי במחלוקת, בשם ריצ'רד פרינס. השטיק שלו הוא לעשות צילומי מסך של צילומי אינסטגרם של אחרים, להדפיס את התוצאה בענק, לתלות אותה במוזיאון ולטעון שזו יצירה מקורית משלו. כדי להגן על עצמו מפני תביעת זכויות יוצרים, הוא מורח כמה משפטים חסרי פשר ואמוג'י מתחת לצילום לאחד האמנים נמאס שעושים כסף מהיצירות שלו, והוא תובע את פרינס. האחרון נמצא בבעיה משפטית מסוימת, משום שבראיון שערך לאחרונה הודה שהוא מודע לכך שהוא גונב יצירות כבר 30 שנה – רק שלפני 30 שנה הוא לא היה חשוב מספיק כדי שיתבעו אותו.

 

האם שימוש בתמונות אינסטגרם של מישהו אחר הוא אמנות? האם שימוש בתמונות אינסטגרם של מישהו אחר הוא אמנות? צילום: The Topless Tour

 

3. ווינדוז 10 מותקנת על 200 מיליון מחשבים ברחבי העולם, מה שהופך אותה למערכת הפעלה עם מהירות אימוץ גבוהה במיוחד: היא מהירה ב-140% לעומת האימוץ של ווינדוז 7, וב-400% ביחס לוווינדוז 8 – אם כי זה שיא שלא הייתי מתגאה בו יותר מדי. הפעם יש לכך סיבה טובה: ווינדוז 10 מגיעה בחינם למי שמשדרג את גרסאות 7 ו-8. אם הייתי משתמש בווינדוז 8, הייתי כנראה תובע פיצויים.

 

4. במה שיש לקוות שהוא הלצה, אמרה המועמדת לפריימריז הדמוקרטיים הילארי קלינטון שהיא חושבת שיתכן שחייזרים ביקרו בכדור הארץ, ושאם – תשמור האלה ותציל – היא תהפוך לנשיאת ארה"ב, היא תשלח צוות שינסה לברר מה לעזאזל קורה באזור 51. קלינטון אמרה את הדברים כשבועיים לפני שהסדרה החדשה של אקס פיילס עולה לאקרנים, ויש לקוות שהמטרה היתה ניסיון מגושם כהרגלה לקנות לה המעריצים. בינתיים היא האדם הבכיר ביותר שאמר משהו דומה על חייזרים מאז שג'ימי קרטר טען שראה חייזר (האמירה של המועמד ג'ורג' וו. בוש על כך שהוא מאמין שבני האדם והדגים יוכלו לחיות זה לצד זה בשלווה היתה דו משמעית.)

 

הילארי מחזירה את החוצנים ללו"ז הילארי מחזירה את החוצנים ללו"ז

 

5. ובידיעת גיקדום אחרת: חברת שחזור מידע הודיעה בגאווה שהיא הצליחה לשחזר מידע מ-200 דיסקטי פלופי שהיו שייכים לג'ין רודנברי, היוצר של סדרת סטאר טרק. נמסר שהדיסקים שימשו את רודנברי כדי לכתוב רעיונות לסיפורים וסקיצות לפרקים. הכשל שבאי העברת המידע עליהם למערכת מידע חדשה כמעט וגרמה לאובדן המידע; החברה דיווחה שהיתה צריכה לכתוב תוכנה מיוחדת כדי שתוכל לקרוא בכלל את הדיסקים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x