$
חדשות טכנולוגיה

אתר האינטרנט הראשון חוגג יום הולדת 25 - כך זה נראה

בדצמבר 1990 מדען מחשבים בריטי ביקש ללמד את העולם כיצד לשתף מסמכים והסביר לגולשיו הבודדים איך פועל כל העניין הזה של הרשת

הגר רבט 22:1322.12.15

לפני 25 שנה האינטרנט היה בשימוש רק במוסדות אקדמיים או צבאיים, עד שמדען מחשבים אנגלי בשם טים ברנרס-לי החליט שמטרת חייו היא להפיץ את הבשורה בעולם. ברנרס-לי הקים אתר אינטרנט כדי ללמד אנשים על נפלאות הרשת ולגלות להם שאפשר לשתף מסמכים דרך לינקים. 

ברנרס-לי השתמש בצירוף World Wide Web והסביר לגולשיו הבודדים שמדובר באסופה של עמודי רשת (web) שיושבת על גבי האינטרנט, ושדרכה אפשר לשתף מידע טקסטואלי עם גולשים אחרים. האתר אומנם הוקם בדצמבר 1990, אך הפך ציבורי רק כמה חודשים אחר כך, באוגוסט 1991. הוא הכיל הסבר קצר מאוד על מאפייני הרשת, והנחיות כיצד להשיג גישה למסמכים של משתמשים אחרים או להקים שרת משלך. גרסה שלו משנת 1992 עדיין זמינה ברשת.

 

האתר הראשון אי פעם. השקעה מוגבלת בגרפיקה האתר הראשון אי פעם. השקעה מוגבלת בגרפיקה צילום: CERN

 

האתר הפשוט אומנם הכיל רק הסבר קצר על שיתוף קבצי טקסט, אבל ההשפעה שלו על השימוש שלנו ברשת מאז ועד היום עצומה. למעשה, אפילו היום חלק לא מבוטל מאיתנו לא יוכל להסביר את ההבדל בין ה-World Wide Web לאינטרנט גם אם יצמידו לו אקדח לרקה.

 

ב-1993, כמה שנים אחרי שהאתר עלה לאוויר, CERN בה עבד ברנרס-לי, הפכה את הטכנולוגיה שמאחורי ה-WWW לחופשית. במושגים אינטרנטיים 25 שנה הן נצח, אבל למרות שקנה המידה שונה משמעותית, גם הרשת של היום היא בבסיסה כלי לשיתוף אינפורמציה. בדיוק כמו שברנרס-לי התכוון שתהיה.

 

היום ברנרס-לי בן ה-60 עדיין פעיל מאוד, הוא מפרסם ספרים, פעיל בעד חופש המידע ברשת ומנהל את ה-World Wide Web Consortium שהקים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x