$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

צעירי אירופה יצטרכו לצאת מהפייסבוק?

תקנות הגנת המידע החדשות באירופה עשויות למנוע מצעירים גישה לפייסבוק, הרשת החברתית תשתף פעולה במאבק נגד הפצת שנאה בגרמניה, והקלות שבמעבר מהטרלה לטרור

יוסי גורביץ 13:5116.12.15

פייסבוק? תביאי פתק מההורים

 

הפרלמנט האירופי עומד להצביע על תקנות מחמירות להגנה על פרטיות המידע של המשתמשים, לאחר שבית המשפט האירופי פסל את העברת המידע השיטתית לשרתים בארה"ב משום שהמעבר הזה מעמיד מידע של אזרחים אירופאים לרשות ה-NSA. אחד הסעיפים מטיל צל כבד על עתידה של פייסבוק באירופה.

 

פייסבוק. הפעם עם הגבלת גיל אמיתית פייסבוק. הפעם עם הגבלת גיל אמיתית

 

כרגע, גיל ההסכמה הדיגיטלי באירופה הוא 13. כלומר, אם מישהו רוצה להירשם לאתר כלשהו ששומר את המידע שלו, הוא צריך להיות בן 13 ומעלה. הסעיף החדש מעלה את גיל ההסכמה הדיגיטלי ל-16. צעירים שגילם בין 16-13 יצטרכו לספק אישור מפורש ומפורט בכתב מהאפוטרופוס החוקי שלהם שהוא מתיר להם להשתמש בשירות.

 

פייסבוק היא כמובן הנפגעת העיקרית, אבל בכלל לא בטוח שיישאר משהו גם מסנאפצ'אט אחרי זה. אם אני הורה והצאצא שלי רוצה שאני אחתום לו על אישור, הדבר הראשון שאני אשאל הוא "מה אתה עושה שם בעצם?"

 

חברות הטכנולוגיה, כמובן, נעמדו על הרגליים האחוריות, אבל לא רק הן. מומחים מזהירים שמדובר בשינוי חד שנעשה ללא כל דיון ציבורי. יש אוכלוסיה של מיליוני בני 13 עד 16 שהתרגלו להשתמש במדיה החברתית ופתאום יגלו לתדהמתם שהם צריכים אישור של ההורים כדי להתכתב עם החברים שלהם.

 

יש לציין שלא כל כך מזמן, ב-2006, גיל הכניסה לפייסבוק היה 17. כמובן שתמיד היה קל לזייף אותו, ובניגוד להתעקשות שלה על שם אמיתי, פה פייסבוק דווקא לא מיהרה לחקור. אחרי הכל, אם הצטרפת אליה אתה יכול לראות פרסומות. בארה"ב היא אפילו ניסתה להוריד את הגיל החוקי ל-12. זה לא עבד.

 

לא ברור איך פייסבוק ואחרות ימנעו זיוף גיל אם הוא יועלה ל-16. אתה יכול לפתוח לעצמך חשבון, לומר שאתה בן 17 ולאף אחד אין דרך לוודא את זה. מצד שני, פייסבוק כבר עצבנה לא מעט רגולטורים באירופה והדבר האחרון שהיא צריכה עכשיו הוא להסביר למה היא מצרפת קטינים לשירות שלה בניגוד לחוק ללא הסכמת הוריהם.

 

המחלקה לאיתור שנאה ברשת

 

בגרמניה, בשל ההיסטוריה הייחודית שלה, יש חוקים נוקשים במיוחד נגד הפצת שנאה. בכל פעם שהתקשורת הישראלית מדווחת על "מפלגות ניאו נאציות" בגרמניה, היא מעוותת את המציאות. אין כאלה. החוק אוסר עליהן.

 

גל הפליטים עורר ביטויי שנאה גל הפליטים עורר ביטויי שנאה צילום: אי פי איי

 

אין מפלגות, אבל יש כמובן ניאו נאצים. הנאציזם, הרי, היה תנועה המונית. תנועות כאלה לא מתפוגגות. עם זאת, הנציגים שלהן צריכים להיות זהירים מאוד במה שהם אומרים, כי לשב"כ הגרמני קוראים "הסוכנות להגנת החוקה" והוא לוקח את הג'וב שלו ברצינות. מאז שגרמניה החלה לקבל מספר גדול של פליטים מסוריה, חלה עליה חדה בתקריות שנאה בגרמניה: גם אלימות וגם דיבור שנאה.

 

שר המשפטים הגרמני תפס את גוגל, פייסבוק וטוויטר לשיחה צפופה והבהיר להן שהוא לא ייתן להפוך את המרחב הווירטואלי למרחב נטול חוק. סדר צריך להיות, ואם אתה לא יכול לכתוב סיסמה נאצית על קיר ברחוב אתה גם לא יכול לכתוב אותה על קיר בפייסבוק. שלוש החברות התקפלו במהירות והסכימו להקים צוותים מיוחדים, שיבחנו כל תלונה שתגיע אליהן לא רק על פי תנאי השימוש של החברות אלא על פי החוק הגרמני – ולהגיב על כל תלונה תוך 24 שעות. בעבר, הבהיר שר המשפטים שמבחינתו, המצב שבו פייסבוק ממהרת להסיר תמונות עירום מעמודים של משתמשים אבל נשארת אדישה להפצת שנאה לא קביל.

 

הדרך הקצרה מהטרלה לטרור

 

כל בתי הספר של לוס אנג'לס נסגרו אתמול (ג') , אחרי שהרשויות קיבלו מייל שאיים בפיגוע. הרשויות בניו יורק קיבלו מייל זהה, אבל שם החליטו – כפי שהסתבר בדיעבד בצדק – שלא מדובר באיום אמין.

 

מייל האיום נשלח משרת המייל cock.li, שמשרת את ארגון הטרולים 8chan. המפעיל של השרת אישר שקיבל צו הבאה בנושא ממשטרת ניו יורק ושציית לו; המשטרה, לדבריו, לא ביקשה את תוכן המייל אלא רק את פרטי השליחה שלו.

 

כל טרול יכול לשתק חצי מדינה כל טרול יכול לשתק חצי מדינה

 

מבחינה פרקטית, העיר לוס אנג'לס הושבתה אתמול על ידי טרול. כל ילדי בית הספר נשלחו הביתה, המשטרה יצאה לרחובות ואף שלא היתה היסטריה, בהחלט היה פחד. כל זה הצריך מייל אחד משרת הטרלה.

 

המשמעות היא שבשביל להשבית עיר, אתה לא צריך פצצה או כלי נשק. אתה צריך איום – רצוי כזה שנראה רציני ושנשלח משרת מייל רציני. לגמרי יתכן שאם האיום היה מגיע משרת כזה, גם ניו יורק היתה במצב דומה. הפעולה הזו מטשטשת עוד יותר את הקו בין הטרלה, האקינג וטרור.

 

קצרצרים

 

1. משטרת בריטניה הודיעה שעצרה גבר בן 21 בחשד לפריצה ליצרנית הצעצועים האלקטרוניים VTech בנובמבר. ההאקר השיג בשעתו את הפרטים האישיים של כ-12 מיליוני אנשים, מחציתם קטינים, בכלל זה תמונות ולוגים של שיחות בין הורים וילדיהם. מומחים משפטיים מסרו לדו"ח טכנולוגי שעקב ליברליות מצערת של החוק הבריטי כבר לא נהוג שם לקרוע אנשים כאלה לגזרים לקול מצהלות ההמון. יש לציין שההאקר, אם הוא אכן האדם שמוחזק על ידי המשטרה, טען שהוא השיג את המידע חצי בטעות ולא מתכוון לעשות בו שימוש.

 

2. בידיעה מעודדת נוספת, תובעים בארה"ב הודיעו כי עצרו שלושה חשודים שפרצו למחשבים והריצו מזימת ספאם. על פי כתב האישום, מספר הנפגעים משלל המזימות של השלושה נאמד ב-60 מיליונים (!), אם כי עיקר הנזק היה ככל הנראה ספאם. אפשר להבין מכך, אגב, שהכסף לא משהו: מ-60 מיליון קורבנות הם קוששו שני מיליוני דולר בקושי, 30 סנט לקורבן בערך.

 

3. גוגל ואובר, מאחוריכן: פורד קיבלה את אישורה של מדינת קליפורניה לעריכת ניסויים במכוניות עצמוניות בכבישי המדינה. גוגל קיבלה אישור כזה לפני מספר שנים ויש לה יתרון מוכח בבניית טכנולוגיית מעקב, אבל לפורד יש יתרון לא מבוטל בעיצוב כלי רכב שהציבור אשכרה ירצה להיכנס אליהם. סוף סוף, רואים כאן את תחילתה של תחרות רצינית בתחום המכוניות העצמוניות. המכשול הגדול, נזכיר, יהיה שכנוע הציבור לוותר על עצמאותו ולקבל עליו בשמחה את אדוניו החדשים, הרובוטים.

 

חברה שיש לה קצת ניסיון בייצור כלי רכב חברה שיש לה קצת ניסיון בייצור כלי רכב צילום: תומר הדר

 

4. עד כמה עצבני אתה כרגע? בקרוב, האתר שבו אתה גולש יוכל לדעת את זה. חוקרים בחנו התנהלות משתמשים והצליחו לזהות סממנים של עצבים והתקף זעם: שימוש איטי יותר בעכבר ותנועות תזזיתיות. מאחר ומשום מה, הזעם של המשתמש קשור ישירות לתסכול שהוא חווה מהאתר שבו הוא גולש, עובדים כעת על תוכנה שתאפשר לבעלי אתרים לדעת שהם מעצבנים משתמשים ולהציע להם פתרון. אזהרה מראש: אתר שיבחין בכך שאני עצבני ויציע לי פרסומת לכדורי הרגעה ייחסם ויירה, לא בהכרח בסדר זה.

 

5. ולפינת הטמבל המקוון: דונלד טראמפ, מועמד רפובליקני מוביל בפריימריז, הציע לחסום "אזורים" באינטרנט כדי להלחם בדאעש. אנחנו צריכים, אמר הדונלד, לרתום את "האנשים המבריקים שלנו" כדי למצוא דרך למנוע מדאעש להשתמש ברשת. מאז הסנאטור ההוא מאלסקה שאמר שהאינטרנט היא אסופה של צינורות, ומאז שרזי ברקאי דרש שישיגו לו את האחראי על האינטרנט, לא נחשפו רבים כל כך לטמטום כל כך מצד אסופה קטנה כל כך של תאי מוח.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x