$
חדשות טכנולוגיה

הממשלה צפויה לאשר: "צמצום המאגרים הביומטריים"

עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות: "אם החלטת הממשלה היתה עוברת בטרם התקבל חוק המאגר הביומטרי, היו שוקלים את הקמתו מחדש"

עומר כביר 09:4813.12.15
"יש לשאוף לצמצום המאגרים הביומטריים". ההצהרה החד-משמעית הזו לא מופיעה במסמך של מתנגדי המאגר הביומטרי, אלא בהצעת החלטה שהממשלה צפויה לאשר היום בישיבתה השבועית.  
עיקר ההצעה מתמקד בגיבוש מדיניות לאומיות ליישומים ביומטריים, והרחבת תפקידיו של הממונה על יישומים ביומטריים במשרד ראש הממשלה. ההצעה לא נוגעת למאגר הביומטרי עצמו, שפעילותו מוסדרת בחוק נפרד ושנמצא עדיין בפיילוט, אלא ביצירת מדיניות מקיפה לעבודה של גופי מדינה עם יישומים ביומטרים, ובפרט עם תעודות הזהות החכמות שכוללות שתי טביעות אצבע ותמונת פנים. בין השאר מרחיבה ההצעה את סמכויותיו של הממונה על היישומים ביומטריים, ומטילה עליו את האחריות לקבוע תקנים וכללים לשימוש ביישומים ביומטריים.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

ואולם, במסגרת ההצעה, מובאת גם עמדה חד-משמעית באשר לשימוש במאגרים ביומטריים בכלל, שלפיה יש לשאוף לצמצם את השימוש בהם. “שאיפה זאת נובעת משני מקורות", נכתב. “המקור האחד נובע משיקולי הגנת הפרטיות ואבטחת מידע. המקור השני נובע משיקולים פונקציונליים וכלכליים של מניעת כפילויות באחסון מידע ביומטרי של התושבים במאגרי מידע מקבילים, והשקעות כספיות עודפות של המדינה".

 

בהמשך מפורטות הסכנות שבדליפת מאגרים ביומטריים: “השגת גישה למאגר ביומטרי על ידי גורמים בלתי מורשים מקנה בידם יכולות לבצע מניפולציות שונות ממניעי פשיעה כלכלית, פגיעה בפרטיות ואף פגיעה בביטחונה או ניהולה התקין של המדינה. סיכון זה קיים גם לגבי 'איום פנימי' – גורמים מורשים העושים במידע שימוש החורג מתפקידם".

 

לדברי היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר, אף שלהצעת ההחלטה אין שום נגיעה ישירה לפעילות המאגר הביומטרי, היא משמעותית בכל הנוגע לקביעת עמדה עקרונית ביחס המדינה למאגרים שכאלו. “במסמך מאשרים לראשונה גורמים ממשלתיים את פוטנציאל הנזק העצום מדליפת מאגרים ביומטריים ובמשתמע את היכולת המוגבלת להגן על מאגרים שכאלה", הוא הסביר ל"כלכליסט". "אנחנו מברכים את המדינה שהחליטה לקדם את עקרון צמצום השמירה של מידע ביומטרי, אך מצרים שהעקרון הזה לא יחול על המאגר הביומטרי. אם החלטת הממשלה המדוברת היתה עוברת בטרם התקבל חוק המאגר הביומטרי הרי שהיו שוקלים מחדש את הקמת המאגר ואת השימושים הנרחבים שניתנו בו לרשויות אכיפת החוק”.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x