$
חדשות טכנולוגיה

טורקיה קנסה את טוויטר בגלל "פרופגנדה טרוריסטית"

הרגולטור במדינה הטיל על הרשת החברתית קנס של יותר מ-50 אלף דולר, לאחר שלא הסירה תמונות של אדם שנחטף ובהן הוא מופיע כשרובים מכוונים לראשו. בפייסבוק הסירו את התכנים הבעייתיים בתוך 24 שעות

שירות כלכליסט 09:5612.12.15

רגולטור התקשורת בטורקיה קנס את טוויטר לאחר שהרשת החברתית לא הצליחה לחסום פרסום שלטענת השלטונות הטורקים מהווה "פרופגנדה טרוריסטית". בכיר ברשות טכנולוגיית המידע והתקשורת (BTK) במדינה אמר לסוכנות החדשות רויטרס כי הקנס יעמוד על 150 אלף לירה טורקית (51 אלף דולר). מטוויטר סירבו להעביר תגובה.

 

אגה סקין, אנליסטי טורקי ב-IHS קאונטרי ריסק, הסביר ל-CNBC כי הקנס נובע מהתגובה המאוחרת של טוויטר בהורדת תמונות של אדם שנחטף במרץ כשרובים מכוונים לראשו. האיש, מחמט סלים קיראז, נהרג מאוחר יותר לאחר שכוחות הביטחון פרצו לבית המשפט שבו הוחזק. בפייסבוק פרסמו גם את התכנים הבעייתיים, אך ככל הנראה הסירו אותם בתוך 24 שעות.

 

ראש ממשלת טורקיה ארדואן ראש ממשלת טורקיה ארדואן צילום: בלומברג

 

זו הפעם הראשונה שטורקיה מנסה לקנוס רשת חברתית. הסכום אמנם קטן ביחס לשווי השוק של טוויטר, שעומד על 17.7 מיליארד דולר, אך סקין טוען כי מדובר ב"התפתחות סימבולית וחשובה". אם כי, הרשויות בטורקיה חסמו את טוויטר ויוטיוב בעבר, כולל לפני הבחירות המקומיות ב-2014, לאחר שהקלטה שחשפה שחיתות ממשלתית הופצה באינטרנט.

 

המהלך מגיע לאחר שבחודשים האחרונים דווקא נרשם שיתוף פעולה בין טוויטר ואנקרה בניסיון להימנע מחסימה מוחלטת של האתר בגלל פרסום ציוצים אסורים. סקין מוסיף כי טורקיה מעוניינת בשיתוף הפעולה כדי להימנע גם מהביקורת הנלווית לפגיעה בחופש התקשורת. "צעד אחר צעד הממשלה הגבירה את השליטה החוקית, לא רק על האינטרנט, אלא גם על התקשורת הכתובה והטלוויזיה", אומר סקין. "ב-2014 אושרו כמה חוקים שמספקים את הכוח המשפטי לעשות זאת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x