$
חדשות טכנולוגיה

יאהו מאשרת: תבחן את מכירת פעילות האינטרנט

בניגוד להמלצות המנכ"לית מאריסה מאייר, הוחלט שלא לבצע ספין אוף לאחזקות החברה בענקית הסינית עליבאבא, אלא להיפטר מפעילות הליבה. מהלך כזה יהפוך את יאהו לחברת אחזקות

עומר כביר 14:2409.12.15

דירקטוריון יאהו החליט שלא לבצע ספין אוף לאחזקות החברה בענקית האינטרנט הסינית עליבאבא, ותחת זאת יפעל להפריד את כל פעילויות החברה האחרות לכדי יישות חדשה – כך הודיעה החברה לפני זמן קצר. בכך מאשרת יאהו דיווחים שפרסמו הלילה CNBC והניו יורק טיימס

ההחלטה התקבלה אחרי דיונים מקיפים שניהל דירקטוריון יאהו בשבוע האחרון, והיא מהווה דחייה של האסטרטגיה של המנכ"לית מאריסה מאייר. מאייר תכננה לבצע ספין אוף של אחזקות יאהו בעליבאבא וכן חלק מהשירותים העסקיים שלה לחברה בשם Aabaco. את ההכנסות מהמהלך היא תכננה להשקיע בחיזוק פעילות הליבה של יאהו, שכוללת את הפורטל הפופולרי של החברה, שירות המייל שלה ואתרים דוגמת טאמבלר ופליקר. ואולם, קבוצת המשקיעים טענה שמהלך שכזה מסוכן מדי, שכן הוא יחייב את יאהו בתשלום רווחי הון בגובה 10 מיליארד דולר.

 

מאריסה מאייר, הבעת חוסר אמון מצד הדירקטוריון מאריסה מאייר, הבעת חוסר אמון מצד הדירקטוריון צילום: בלומברג

 

כעת החליט הדירקטוריון לדחות את התוכנית של מאייר ולהיפרד דווקא מפעילות הליבה. לפי התוכנית החדשה, שלא הוצגה במלואה, יאהו תעביר נכסים וחובות שונים ליישות חדשה שמניותיה ייסחרו בנפרד מאלו של יאהו. המהלך יהפוך את יאהו, בפועל, לחברת אחזקות.

 

להערכתנו, קבלת ההחלטה עתידה להביא גם לסיום תפקידה של מאייר כמנכ"לית יאהו. מאייר, שהגיעה לחברה ב-2012, נשכרה על מנת לשקם את פעילות הליבה שלה. ואולם, חרף סימנים מוקדמים מעודדים, מצבה של יאהו כיום לא טוב יותר משהיה כשמאייר נכנסה לתפקיד. למעשה בשנה האחרונה ירדו מניות יאהו ב-30%. החלטה למכור את פעילות האינטרנט של יאהו היא דחייה מוחלטת של אסטרטגיית מאייר שמסמלת חוסר אמון קריטי מצד הדיקרקטוריון, מהסוג שמביא פעמים רבות לפרישת המנכ"ל. מנגד, ייתכן שמאייר תעבור לכהן כמנכ"לית היישות החדשה.

 

"אנחנו מאמינים ביצוע הספין אוף של אחזקות עליבאבא יהיה פטור ממס ליאהו לבעלי המניות שלה", אמר יו"ר יאהו, מאניארד ווב, בהודעה לעיתונות. “עם זאת, לאור התפתחויות שחלו מאז ההכרזה על תוכנית זו, החלטנו להשעות אותה. בין הגורמים שהובילו להחלטה נמנים החשש בשוק מסיכון מס, שהיה פוגע במניות הספין אוף. הדירקטוריון נשאר מחויב לטובת בעלי המניות באמצעות הפרדת מניות עליבאבא משאר נכסי יאהו. על מנת להשיג זאת, נתמקד מעתה בתוכנית ספין אוף הפוך".

 

מאייר הוסיפה: "ב-2016 נהדק את המיקוד וסדר העדיפויות שלנו בהשקעות שיניבו רווחיות בטווח הארוך. היפרדות ממניות עליבאבא, באמצעות הספין אוף ההפוך, תספק שקיפות גדולה יותר לערך של פעילות יאהו".

 

"אנחנו חושבים שזה רגע מגדיר חיובי בעבור החברה", אמר לניו יורק טיימס רוברט פק, אנליסט בחברת SunTrust Robinson Humphre. “הדירקטוריון מכבד את אחריותו ומקשיב לבעלי המניות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x