$
חדשות טכנולוגיה

מתחילים להירגע: שוק הסמארטפונים בדרך לצמיחה חד-ספרתית השנה

חברת המחקר IDC מעריכה כי מגמת הירידה תמשיך גם בשנים הקרובות ואף עשויה להתחזק, בין השאר עקב העלייה במכירת מכשירים משומשים

רפאל קאהאן 16:5406.12.15

שוק הסמארטפונים אינו גודל באותו קצב שאפיין את השנים האחרונות, כך עולה ממחקר של IDC שפורסם בסוף השבוע (שישי). חברת המחקר העריכה כי הגידול בשוק ב-2015 צפוי להסתכם בכ-9.8% בלבד, הרבה פחות משנים עברו.   

בשנה האחרונה הופצו כ-1.4 מיליארד מכשירים, זאת לעומת 1.25 מיליארד מכשירים בשנה שעברה שהיוו גידול משמעותי מהמספרים של 2013, אז נמכרו כמיליארד מכשירים. ההאטה הצפויה היא מגמה שניתן לראות גם אצל חברות מחקר נוספות.

 

 

חברת המחקר סטטיסטה, למשל, צופה כי גם ב-2016 עשויה להסתמן מגמת ירידה, עם מכירות גלובליות של כ-1.4 מיליארד מכשירים, בדיוק כמו השנה. גם בגרטנר לא אופטימיים ומנבאים מספרים דומים למדי. הסיבה העיקרית לכך, על פי כל המחקרים, היא רוויה מסוימת של השוק. וזו אינה הפתעה גדולה.

 

השווקים המתעוררים שהניעו חלק גדול מהגידול בשוק, ובראשם השוק הסיני, כבר אינם צומחים כבעבר, עקב מחירים יחסית גבוהים של מכשירים. עם זאת מגמה מעניינת שנצפית שם היא גידול דו סיפרתי בשוק של מכשירים מיד שנייה. אלה, בעיקר אייפונים, אמנם חוסמים את הגידול במכשירים החדשים, אך מייצרים שוק חדש.

 

המותגים עם הצמיחה הגבוהה ביותר היו באופן לא מפתיע, המותגים הסינים וואווי ושיאומי, שהראו גידול דו ספרתי במכירות בכל העולם ואף בסין. ניכר כי השילוב של חומרה איכותית במחירים סבירים יחסית הצליחה ליצור הערכה כלפי המוצרים של שתי החברות.

 

מבחינת מערכות הפעלה, לא צפוי שינוי משמעותי. השליטה ללא עוררין של אנדרואיד בשוק תימשך גם בשנים הבאות. עם נתחים של כ-80% מהשוק, לא נראה כרגע שיש פלטפורמה שיכולה להתחרות בה ולא בטוח שזה לטובה. אפל תמשיך לייצג כ-15% מהשוק, עם גידולים נקודתיים במכירות סביב השקות מוצרים חדשים, ו-ווינדוס פון צפויה להמשיך לדשדש עם כ-2% עד 3% מהשוק.

 

המספרים לעיל אינם מפתיעים בהתחשב בכך שהמכשירים החדשים שיוצאים אינם מחדשים הרבה ביחס לדור הקודם. בסך הכול, השיפורים שהיצרנים מציגים כעת כבר אינם מהווים יתרון שיווקי מהותי עבור רוב הצרכנים. כיוון שהירידהמתרחשת במקביל לגם עלייה מסיבית במכירת מכשירים יד שנייה, זו חדשה לא טובה, בעיקר עבור אפל שמכשיריה מהווים את מירב המכירות של מכשירים משומשים, בעיקר בשווקים מתפתחים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x