$
חדשות טכנולוגיה

ימי ג'ימייל האחרונים? גוגל מתחילה לנתב משתמשים לאינבוקס

הממשק מתקשה לעמוד בעומס המיילים שמשתמשים מקבלים, והצעד האחרון של גוגל מצביע על כך שייתכן שהיא שואפת לחסל את השירות הוותיק בהדרגתיות

עומר כביר 12:5206.12.15
גוגל מתחילה להציע למשתמשים להעביר את חשבון הג'ימייל שלהם לשירות המייל החדש שלה, Inbox – כך לפי דיווח של פורבס. הדבר מצביע על כך שייתכן וענקית הטכנולוגיה שואפת להרוג ברכות את שירות האימייל הפופולרי שלה.

מאז הושק ב-2004, נחשב ג'ימייל לאחד מהשירותים פורצי הדרך ברשת, בזכות נפח אחסון גדול במיוחד (1 גיגה-בייט במועד ההשקה, נפח שהיה חלומי בזמנו), וחידושים מהפכניים בממשק שרבים מהם חלחלו מאז לשירותים אחרים (כמו ריכוז מיילים באותו נושא תחת שיחה אחת, או מיון לפי תגיות במקום תיקיות). עם כ-900 מיליון משתמשים, הוא אחד משירותי המייל הפופולריים בעולם.

 

אפליקציית אינבוקס אפליקציית אינבוקס

 

אולם, בעיקר בשנים האחרונות, החל השירות הוותיק לגלות סימני חריקה והממשק מתקשה לעמוד בעומס המיילים הרבים שמקבלים משתמשים. בשנה שעברה השיקה גוגל אפליקצייה חדשה שנועדה לפטור רבים מהקשיים שקיימים בממשק המסורתי. האפליקציה כוללת תכונות מתקדמות כמו מיון אוטומטי של מיילים לפי תוכנם, אפשרויות ניהול מהיר של תכתובות או יצירת תזכורת למענה למיילים שונים, מה שמסייע בהתמודדות עם מספר גדול של מיילים.

 

אפליקציית המובייל והווב זכתה לביקורות חיוביות, בעיקר מצד משתמשים שמקבלים תכתובות מייל רבות ונדרשו לכלי ניהול יעילים יותר. כעת, מדווח פורבס, גוגל מזניקה את אינבוקס קדימה בדרך להשתלטות על הממשק המסורתי של ג'ימייל.

 

לפי הדיווח, משתמשי אינבוקס שנכנסים לג'ימייל בכתובת gmail.com כבר לא מנותבים לממשק המסורתי, אלא לממשק הווב של אינבוקס במקום. “ג'ימייל מוביל עכשיו לאינבוקס", נכתב בהודעה שמוצגת בכניסה הראשונה. “תודה שניסית את אינבוקס! כדי להקל עלייך, עדכנו את ג'ימייל כדי שיוביל אותך לכאן". משתמשים שמעוניינים בכך, יכולים לבטל את ההפניה ממסך ההודעה עצמה או מתפריט ההגדרות, ולהמשיך להשתמש בממשק המסורתי של ג'ימייל.

 

לדברי פורבס, גוגל החלה לבצע מהלך זה בהיקף קטן כבר לפני כמה חודשים, ואולם לאחרונה הרחיבה אותו משמעותית לאור הפידבק החיובי שהתקבל ממשתמשים. אף שמדובר בצעד שמשפיע רק על מי שכבר עושה שימוש באינבוקס, יש לו השלכות רחבות בכל הנוגע לעתיד שירות המייל של גוגל.

 

ראשית, הוא מצביע על כך שגוגל חשים בטוחים דיים ביכולות של אינבוקס על מנת לדחוף אותה לחזית. שנית, אפשר ללמוד ממנו שאינבוקס לא מיועדת להיות אפליקציה למשתמשים מתקדמים, אלא שגוגל מכוונת אותה להיות שירות האימייל המרכזי שלה, בהנחה שהתגובה הציבורית תמשיך להיות חיובית.

 

עמוס מידי ומתקשה להתמודד, ג'ימייל עמוס מידי ומתקשה להתמודד, ג'ימייל

 

מה זה אומר לגבי העתיד של ג'ימייל? בכל הנוגע לממשק משתמש, ייתכן שזמנו קצוב. הממשק המסורבל והמיושן שלו כבר לא עונה על צרכי המשתמשים המודרניים ואת הבעיות הרבות שלו יהיה קשה לתקן בשיטת טלאי על טלאי. הדרך שבה בחרה גוגל, יצירת אפליקציה חדשה ונפרדת מהייסוד והחלפה הדרגתית של ג'ימייל המסורתי, נראית כדרך העדיפה. בכל הנוגע לתשתית שמאחורי הממשק, יותר מדי לא ישתנה שם. כתובות אימייל עדיין יסתיימו ב-gmail.com@ (אם כי ייתכן שגוגל תיצור גם כתובות עם סיומת inbox), וכל התשתית הטכנולוגית תישאר במקומה כך שקישורים לחשבונות ויישומים אחרים סביר שלא ייפגעו.

 

לגבי הממשק המסורתי, כל עוד התגובות לאינבוקס יישארו חיוביות סביר שגוגל תנקוט בגישה מדורגת להחלפת השירות. בעתיד הלא רחוק ייתכן שלכל משתמשי ג'ימייל יוצע להתנסות באינבוקס. בהמשך יכולה החברה לבצע הגירה אוטומטית של כל המשתמשים, כשלאלו שמעוניינים בכך תינתן אפשרות להישאר עם הממשק המסורתי. אם ההיענות תהיה משמעותית, יש לשער שזמן לא רב מדי אחר כך הממשק הוותיק ייסגר וכל המשתמשים יופנו לאינבוקס.

 

מדובר בתהליך שלא יתרחש בטווח הזמן מיידי, תקופת זמן של כשנתיים או מעט יותר נראית כהשערה סבירה, אבל הצעד שנוקטת כעת גוגל הוא התקדמות משמעותית לעבר מימושו המלא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x