$
חדשות טכנולוגיה
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

הסינים באים: השקעה סינית ראשונה בסייבר הישראלי עשויה לסמן שינוי מגמה

משקיעים סינים מזרימים מאות מיליוני דולרים להייטק הישראלי, אבל ההשקעה המתוכננת של עליבאבא בחברת הישראלית טטהריי היא הראשונה בתחומה

מאיר אורבך 11:2403.12.15

כולם משקיעים היום בסייבר. טוב, כמעט כולם. נכון להיום, אחד השחקנים הבולטים בשוק ההייטק הישראלי מודר מתחום הסייבר, מרצונו או שלא מרצונו — המשקיע הסיני. חשיפת "כלכליסט" השבוע ולפיה עליבאבא מתכננת להשתתף בסבב גיוס של 20 מיליון דולר בטטהריי, חברת סייבר תעשייתי מהוד השרון, עשויה לבשר על שינוי מסקרן במיוחד בתחום הזה. 

בשנים האחרונות מזרימים הסינים מאות מיליוני דולרים להייטק הישראלי. חלקם מועברים לקרנות הון סיכון בולטות, כמו JVP וכרמל, והיתר לסטארט־אפים דוגמת ויז'ואליד (טכנולוגיית QR, גייסה מעליבאבא) או פיוניר (פינטק, גייסה מפינג אן). אף לא דולר אחד הוקצה לסייבר, לא ממשקיע פרטי ולא ממוסדי. הסיבה לכך היא קודם כל פנים־סינית: השוק במדינת הענק אינו צמא לטכנולוגיות סייבר ישראליות, בניגוד למצב במדעי החיים למשל. בענף זה מתבסס השוק הסיני על פיתוחיו שלו, וברוב המקרים נמנע משילוב טכנולוגיות זרות.

 

מגייסים אבל לא מהסינים מגייסים אבל לא מהסינים

 

בנוסף, תחום הסייבר הוא ארגוני ופעמים רבות ממשלתי. בארה"ב החשש מפני המעצמה האסייתית הוא כה גדול, שכניסת חברות סיניות לממשל הפדרלי היא כמעט בלתי אפשרית, שלא לדבר על שימוש במערכות אבטחה שבהן קיימת מעורבות סינית. חברות הסייבר הישראליות, הפונות רובן ככולן לשוק האמריקאי, אינן ממהרות לקבל כספים אשר יכולים להוות מכשול במכרזים.

 

מייסד חברת סייבר ישראלית הפועלת בארה"ב, שביקש להישאר בעילום שם, אמר ל"כלכליסט" כי הוא אינו שוקל אפילו לגייס כסף ממשקיע סיני. "אני יכול לפנות בקלות למשקיעים אמריקאים מקובלים", הסביר. "ללכת לסינים ידרוש ממני הרבה הסברים בעתיד". משקיע בתחום הוסיף כי הוא אינו רואה תרחיש שבו חברות שבהן הוא מעורב יקבלו כסף מהסינים, מכיוון ש"בכל מכרז יימצא המתחרה שידאג להזכיר את זה לכולם, ויוריד דרמטית את סיכויי הזכייה שלנו".

 

המקרה של טטהריי אינו מבטיח שינוי עומק, אבל ייתכן שהחברה מניחה שדינה של ענקית כמו עליבאבא, שהשקיעה רבות בארה"ב ויצאה להנפקה שם, שונה משל חברות סיניות

אחרות. ההשקעות הסיניות הבאות בסייבר, אם יהיו כאלה, יקבעו אם הסכר אכן נפרץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x