$
אינטרנט

שיימינג נגד פיראטיות

גולש צ'כי הגיע לעסקת טיעון שלפיה לא ישלם קנס של מאות אלפי דולרים בגין הורדות פיראטיות - אם מספיק אנשים יצפו בסרטון החרטה שלו. הם צפו בהמוניהם והחליטו לנקום

נמרוד צוק 14:4829.11.15
בסרטון מלווה במוזיקה דרמטית, שהפך ויראלי בימים האחרונים והגיע כבר ליותר מ-800 אלף כניסות, מספר פיראט תוכנה צ'כי בשם יאקוב F כיצד כמעט והרס את חייו לאחר שבמשך שמונה שנים לקח חלק בהפצה של תוכנות פרוצות לא חוקיות, לצד עותקים פיראטיים של סרטים, סדרות ואלבומים, עד שרשויות החוק במדינה חשפו את זהותו, הגישו נגדו כתב אישום והרשיעו אותו בספטמבר האחרון.  

כאן קיבל הסיפור מה שנראה כתפנית לא צפויה: מלבד עונש של שלוש שנות מאסר על תנאי, דרשו החברות שנפגעו מפעילותו של יאקוב (בהן מיקרוסופט, סוני, HBO ואולפני 20 סנצ'ורי פוקס) פיצוי על הנזקים שנגרמו להן בהיקף של 370 אלף דולר. בית המשפט הטיל ספק בהיקף התביעות הכספיות, ואז הסכים הסניף הצ'כי של ארגון BSA שייצג את הנפגעות במקרה לעסקה יוצאת דופן: יאקוב יצטלם לסרטון ויקדם את מסר האנטי פיראטיות של הארגון, ובמידה והסרטון יגיע ליותר מ-200 אלף צפיות, מרבית הסכום יימחק ויאקוב יידרש לשלם סכום סמלי בלבד, שהיקפו לא פורט.

 

 

הסרטון, כאמור, הגיע תוך כמה ימים ליעד של 200 אלף צפיות ואף עבר אותו בהרבה, אבל עכשיו נראה שהמהלך עשוי לחזור אל ה-BSA כבומרנג. אם לשפוט לפי מספר רב של תגובות נזעמות שנכתבו בדף הסרטו, צופים זועמים הצהירו כי אחרי שראו את ההשפלה הפומבית שג'ייקוב עבר, הם יתחילו להפיץ תוכנות לא חוקיות כנקמה בחברות.

 

 

השערות אחרות שנפוצו ברשת גורסות כי כלל לא מדובר באדם אמיתי, אלא בקמפיין מפוברק של ה-BSA, זאת בשל הסגנון המלוטש מדי של הסרטון, הטקסט שנשמע כהקראה של מסר מוכתב והיעדר פרטים מלאים על זהותו של יאקוב. עם זאת, באתר TorrentFreak ערכו איתו ראיון קצר בו הוא טוען כי הסיפור אמיתי וכי הוא השתמש בחברה מסחרית להפקת הסרט מתוך רצון להגיע לכמה שיותר צופים. במקביל אישרו דוברי BSA לשורה של כלי תקשורת כי הסכם כזה אכן נחתם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x