שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

מחקר: רובוטים יכולים להחליף כבר היום 45% מבעלי המשרות

ניתוח מקיף של חברת מקינזי מגלה שאפשר להחליף כמעט חצי מהעובדים בארצות הברית בתוכנות ורובוטים, אפילו בלי לפתח טכנולוגיות חדשות. מי יוחלף ראשון? בניגוד להערכות קודמות - דווקא רופאים ומנכ"לים למיניהם ולא פועלים פשוטים

הראל עילם 11:4609.11.15

רובוטים יכולים להחליף קרוב לחצי מבעלי המשרות בארצות הבאית - כך מגלה מחקר מקיף של חברת מקינזי שהתפרסם בסוף השבוע. בניגוד למחקרים קודמים, הנוכחי לא התייחס להשפעת טכנולוגיות אוטומציה על מקצוע ספציפי - אלא בדק את שוק העבודה כולו, מפועלי ניקיון, מורים ורופאים ועד מנכ"לים.

לפי מקינזי, 45% מהמשימות המתבצעות על ידי בני אדם ניתן לביצוע על ידי רובוטים כיום בצורה טובה וזולה יותר, ללא צורך בטכנולוגיה חדשה. מספר זה יעלה ל-58% לאחר שטכנולוגיות זיהוי שפה וקול יגיעו לרמת ביצוע דומה לזו של בני אדם.

 

יכול להחליף אותנו כבר היום. רובוט יכול להחליף אותנו כבר היום. רובוט

 

מתוך 2,000 משימות שצריך לבצע כל בעל מקצוע, רק 4% מצריכות רמת יצירתיות שאין למכונות כיום ורק 29% מצריכות אמפתיה. את כל השאר הרובוטים והתוכנות עושים וכאמור - טוב מאיתנו. מקינזי מעריכה כי על אף נתונים אלה, חברות ישאפו לדחות החלפת עובדים במכונות בשל הוצאות תשתיות ואינטגרציה. פרופ' אריק ברינג'לופן מ-MIT הסביר לניו יורק טיימס כי הגיוני יותר שנראה רובוטים ותוכנות מחליפים תפקודים ומטלות של עובדים ולא בהכרח את העובדים עצמם באופן מלא.

 

מי יוחלף ראשון?

 

לפי מקינזי, התפיסה הוותיקה לפיה עובדים לא-מקצועיים שמקבלים משכורות נמוכות יוחלפו ראשונים - שגויה. למשל, עבודות שמצריכות יצירתיות על אף השכר הנמוך יחסית שמקבלים העובדים (מעצבים, גננים, מורים) - בטוחות. בעיקר, משום שהוצאות אינטגרציית המחליף המלאכותי לא ישתלמו כלכלית בשלב הראשוני.

 

דווקא מקצועות כרפואה נמצאים בסכנה, משום שהם תלויים בידע ובמיומנות - דברים שאפשר לתת למכונה, שתבצע הליכים טכניים מדויקים ולא תושפע מעייפות, לחץ או מגרעות אנושיות אחרות. גם מנכ"לים בארגונים רבים ניתן להחליף בקלות, ע"י מיכון מערכת קבלת ההחלטות שלהם על בסיס מידע שמוזן ממערכות התאגיד ומהרשת ומוצלב עם מודלים כלכליים ושיווקיים למיניהם. גם פקידים ברמות שונות יוחלפו מהר יותר מבעלי משרות אחרות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x