שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

מאקרו טכנולוגי

5 הערות על התביעה של אמזון נגד כותבי ביקורות מזויפות

החברה החליטה לשים קץ לתגובות בתשלום ותבעה יותר מאלף גולשים.עד כמה רחבה תופעת הביקורות המזויפות? למה לאמזון כל כך חשוב למגר אותה - ומה הסיכוי שלה לנצח במשפט?

נמרוד צוק 07:5624.10.15
1. כיצד הצליחו מזייפי הביקורות לעקוף את מנגנוני הפיקוח של אמזון? מקצתם השתמשו בחשבונות מרובים וכתובות IP שונות כדי לכתוב כל ביקורת, וכמה מהם הציעו לרכוש את המוצר בפועל כדי לקבל סטטוס של "ביקורת מאושרת".

 

לאמזון נמאס מאבירי המקלדת לאמזון נמאס מאבירי המקלדת צילום: shutterstock

 

2. עד כמה רחבה התופעה? אמזון אינה מפרסמת את שיעור הביקורות הנחשדות כמזויפות והגדירה את מספרן היחסי "זעום", אבל עם זה טענה בכתב התביעה ש"אקוסיסטם חולני של מכירת ביקורות מזויפות התפתח מחוץ לאתר". רק באתר Fiverr לבדו פעלו יותר מ–1,100 אנשים שהציעו שירותי זיוף ביקורות לא רק באמזון אלא גם בגוגל ובאתרים אחרים, והשירות עשוי לכלול מספר רב של ביקורות, עד עשרות ומאות, שיפורסמו תחת שמות משתמש שונים.

 

3. אמזון רואה באמינות הביקורות שלקוחותיה מפרסמים נכס אסטרטגי. ב-20 שנות פעילותה היא צברה כמה מאות מיליוני ביקורות, על פי כתב התביעה, והיא מפעילה צוות מיוחד כדי לסנן את הביקורות המזויפות על בסיס יומי. מספרן גדול כל כך, שביולי האחרון היא החלה להפעיל מערכת בינה מלאכותית שמסייעת בתהליך הסינון.

 

4. לנצח בתביעה? זה כבר סיפור אחר. אף על פי שפרסום ביקורות מזויפות הוא הפרה חד משמעית של החוזה בין אמזון למשתמשיה (ולטענת החברה גם הפרה של חוקי הגנת הצרכן במדינת וושינגטון), והיא יכולה בנקל להציג נזקים כספיים שנגרמו לה מאובדן לקוחות ותביעות על מוצרים פגומים, לא בטוח שהיא תזכה בתביעה - בארה"ב עומדות ליוצרי הביקורות הללו הגנות חוקיות חזקות כגון חופש הביטוי וחופש העיסוק.

 

5. האם עדיין אפשר לסמוך על ביקורות המוצרים באמזון? כמו בכל אתר אחר שמשתמש בביקורות גולשים מומלץ לכל הפחות לקרוא אותן בהסתייגות - לחפש מוצרים שלהם מספר ביקורות גדול, לדגום את הביקורות ולראות אם הן משדרות אמינות ולבחון תמיד את הביקורות השליליות ביותר, שבהן הסיכוי למצוא מידע מועיל שיציל אתכם מקנייה גרועה גדול, והסיכון לביקורת מזויפת קטן.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x