$
חדשות טכנולוגיה

טיטאן מחשוב ארגוני נולד: Dell קונה את EMC ב-67 מיליארד דולר

הענקית האמריקאית תרכוש את חברת שירותי האחסון הארגוניים בכ-33 דולר למניה - במסגרת עסקת המחשוב הגדולה ביותר בהיסטוריה, שתשנה מהותית את מאזן הכוחות בשוק. השווי המצרפי של השתיים עשוי להגיע ליותר מ-80 מיליארד דולר

רפאל קאהאן 14:1712.10.15

עסקת ענק בתחום המחשוב הארגוני: Dell תרכוש את חברת שירותי התוכנה הארגונית EMC - על פי דיווח של סוכנות בלומברג, Dell תרכוש את ענקית האחסון EMC עבור 67 מיליארד דולר. סכום הרכישה עומד על 33.15 דולר למניה, כשהמימון נשען בין השאר, על הלוואות ועל אחזקות Dell ב-VMWare.

מדובר בעסקת המיזוג הגדולה ביותר עד כה בתחום הטכנולוגיה; השווי המצרפי של שתי החברות צפוי להגיע ליותר מ-80 מיליארד דולר. סכום הרכישה גבוה משמעותית משהוערך כשנחשפו המגעים בין השתיים: אנליסטים סברו ש-EMC תירכש בכ-50 מיליארד דולר. לא מעט מהפרטים על העסקה עוד לוטים בערפל: למשל, אתמול עוד ביקשה EMC לקבל אישור לקבל הצעות אחרות מרוכש פוטנציאלי שזהותו טרם נחשפה.

 

מטה EMC בארה"ב מטה EMC בארה"ב צילום: בלומברג

 

כשהופיעו הדיווחים על המו"מ, נטען כי Dell לא תוכל כלל לממן רכישה כה יקרה, בשל החובות בהם נמצאת - 11.7 מיליארד דולר. המימון הושג בעזרת הלוואות שקיבלה Dell ממשקיעים וקרנות - בראשם Silver Lake. להערכת גולדמן סאקס, העסקה תייצר חברה בעלת תזרים מזומנים חופשי של כ-7.7 מיליארד דולר בשנה, מה שיאפשר להחזיר את ההלוואות ולהפוך את העסקה למשתלמת.

 

מבנה עסקיה של EMC הוא יוצא דופן בעולם הטכנולוגיה. מדובר במעין פדרציה של חברות שנשלטת בידיה. הן כוללות את VMware שנרכשה בידי EMC לפני מספר שנים ומתמחה בווירטואליזציה - היכולת להפעיל מספר מערכות הפעלה על מחשב בודד ו-Pivotal שמתמחה בביג דאטה. לא ברור עדיין מה יעלה בגורל המבנה המוזר הזה לאחר הרכישה. האפשרויות כוללות ספין אוף של שתי חברות הבת של EMC או שילובן בחברה החדשה.

 

פרשנות: מהלך נבון עבור שני הצדדים

 

עסקת המיזוג תחזק את החברות משמעותית ותכה גלים בשוק המחשוב הארגוני; הסיבה לכך היא שלמרות שגם ל-Dell יש עסקי אחסון ארגוני הם מייצגים רק חלק קטן מפעילות החברה. חלק גדול מעסקי האחסון של Dellמתבססים על רכישת הסטארט-אפ הישראלי אקסנט ב-2010. עסקיה של EMC גם הם סובלים מדעיכה יחסית, כך שהשילוב בין עסקי השרתים של Dell (בהם היא מספר 2 בעולם) ועמדת ההובלה של EMC בתחום האחסון צפוי להניב ענקית חדשה בתחום המחשוב.

 

סיבה טובה לחייך. מייקל דל סיבה טובה לחייך. מייקל דל צילום: בלומברג

 

ב-2013 הפכה Dell לחברה פרטית לאחר רכישת מניות בשווי 25 מיליארד דולר על ידי המנכ"ל והמייסד מייקל דל וקרן ההשקעות Silver Lake. מאז שינתה החברה את מיקודה מייצור מחשבים אישיים והחלה לפעול בתחומי האחסון והאבטחה. Dell מתמודדת מזה שנים עם הירידה בביקוש ל-PC, מה שהפך את המחשוב הארגוני למוקד הפעילות שלה. רכישת EMC צפויה לסייע ל-Dell להשלים את המעבר לחברה המתמקדת בשירותים ארגוניים למיניהם, היכן שיש יותר הזדמנויות רווח מבשוק הצרכני.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x