$
חדשות טכנולוגיה

השקת ווינדוס 10 עדיין לא עצרה את הצלילה במכירות ה-PC

לפי חברות המחקר גרטנר ו-IDC, יצרניות המחשבים בחרו שלא להשיק מחשבי ווינדוס 10 חדשים הקיץ, אלא להמתין לעונת החגים ולכן נמשכה הירידה במכירות. החברה שנפגעה בצורה המשמעותית ביותר היא ככל הנראה אייסר

הראל עילם 13:1611.10.15
ווינדוס 10 של מיקרוסופט רושמת קצב צמיחה מרשים, אך עדיין הצליחה להשפיע לטובה על צניחת מכירות המחשבים האישיים. חברות המחקר IDC וגרטנר הציגו בסוף השבוע דו"חות שמנתחים את שוק ה-PC והתמונה קשה: הרבעון האחרון היה הגרוע ביותר לתעשייה מזה שנים.
גרטנר העריכה כי ברבעון השלישי של 2015, במהלכו הושקה ווינדוס 10, נמכרו כ-73.7 מיליון מחשבים אישיים - ירידה של 7.7% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. IDC העריכה כי הירידה חדה יותר ועומדת על 10.8%. זהו קצב הירידה המהיר ביותר לרבעון בודד בארבע השנים האחרונות.

 

עדיין לא עצרה את הצניחה במכירות. וויינדוס 10 על מחשב אייסר עדיין לא עצרה את הצניחה במכירות. וויינדוס 10 על מחשב אייסר

 

קצב הירידה הפתיע אנליסטים רבים; הם העריכו שבדומה להשקות מערכות הפעלה קודמות, השקת ווינדוס 10 תוביל לעליה, או לפחות להקפאה של קצב הירידה, לתקופה מסוימת. למעשה, כשברבעון הקודם נרשמה ירידה חדה, סברו אנליסטים שהסיבה לכך היא שמשתמשים מחכים להשקת ווינדוס 10 ולכן לא קונים מחשבים חדשים.

 

בגרטנר ו-IDC מסבירים את הירידה בכך שחברות רבות בחרו לא להשיק מוצרים חדשים במהלך הקיץ והעדיפו לעדכן את מערכת ההפעלה של הדגמים הקיימים. קו המוצרים החדש של החברות, שיושק בעיקר בתקופת החגים האמריקאית, יאזן מעט את קצב הקריסה של שוק ה-PC.

 

אייסר נפגעה, לנובו ו-HP שמרו על כוחן

 

הדוחות השונים של IDC וגרטנר מצביעים על מגמות דומות אבל אינם חופפים לגמרי – יש טווח טעות של עד 10% ביניהם. לפיכך, קשה להצביע בדיוק אילו יצרניות מחשבים נפגעו יותר או פחות. לפי גרטנר, למשל, היקף המכירות של אפל צמח ב-1.5% ואילו IDC דיווחה על ירידה של 3.4%. שתי החברות, עם זאת, מסכימות כי אייסר רשמה קריסה משמעותית, של לפחות 20%, במכירותיה ברבעון הנוכחי. Dell ואפל שרדו בצורה נאה את המשבר ואילו HP ולנובו רשמו על כוחן היחסי.

 

ווינדוס 10 בינתיים ממשיכה להיות מערכת ההפעלה עם קצב הצמיחה המהיר ביותר בהיסטוריה של מיקרוסופט, למרות בעיית פרטיות שהתגלתה בה. לפי אתר NetMarketShare, ווינדוס 10 מחזיקה כיום בנתח שוק של 6.6%, לעומת 13% לווינדוס 8 ו-12% לווינדוס XP.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x