$
חדשות טכנולוגיה

אקס ליבריס נמכרת לפרוקווסט האמריקאית תמורת חצי מיליארד דולר

חברת ההייטק הירושלמית, שעוסקת בפיתוח תוכנות לניהול ספריות אקדמיות, ממשיכה להחליף ידיים; מדובר בפעם הרביעית בה נמכרת החברה מאז הקמתה

אסף גלעד 20:3406.10.15

חברת אקס ליבריס מירושלים, שעוסקת בפיתוח תוכנות לניהול ספריות אקדמיות, ממשיכה להחליף ידיים ונמכרת בפעם הרביעית מאז הקמתה: הפעם נמכרת החברה לפרוקווסט האמריקאית בחצי מיליארד דולר, כך על פי הערכות בשוק.

 

 

 

מאז 2006, אז נרכשה לראשונה בידי קרן פרייבט אקוויטי אמריקאית, היא ממשיכה להחליף ידיים מדי כמה שנים בסכומים עולים, אולם כעת, נראה כי היא הגיעה לתחנה האחרונה. זאת מאחר שלראשונה בתולדותיה, היא נרכשת בידי שותף אסטרטגי מאותו תחום התוכן בו היא פעילה: חברת ארכיון הממוקדת בנישת המחקר האקדמי.

 

עד כה נרכשה אקס ליבריס בידי קרנות פרייבט אקוויטי שהחליפו ביניהן ידיים: בשנת 2006 נרכשה לראשונה בידי קרן פרנסיסקו פרטנרס תמורת 62 מיליון דולר. לאחר מכן נמכרה שוב, לקרן לידס אקוויטי תמורת 170 מיליון דולר בשנת 2008. בשנת 2012 נמכרה שוב לקרן גולדן גייט תמורת 250 מיליון דולר.

 

 

מתי שם טוב מתי שם טוב

 

עסקה זו מהווה הכפלת ערך עבור גולדן גייט שתיהנה מכל כספי העסקה הנוכחית, וזאת שלוש שנים לאחר שרכשה את אקס ליבריס. החברה הישראלית, המנוהלת מאז 2003 על ידי מתי שם טוב, פיתחה תוכנה מבוססת ענן לניהול, קטלוג והנגשה של ספריות אקדמיות והפכה להיות מובילת שוק כאשר החלה לשרת את המוסדות האקדמיים המובילים בעולם, בהם MIT, הרווארד וייל. המערכת של אקס ליבריס מייעלת את יכולתן של ספריות לספק שירותים מתקדמים, בכך שהיא מאחדת בין המערכות השונות ומסייעת לנהל את המאגרים השונים שלהן הכוללים אוספים מודפסים, אלקטרוניים ודיגיטליים.

 

ממשק הענן של המערכת מאפשר לספריות לתפעל ולהתנהל באמצעות שיתוף מידע וכן במתן אפשרות לשיתופי פעולה עם גופים אחרים. לפני שלוש שנים השיקה את מערכת אלמה מבוססת הענן שמאפשרת יכולות נוספות כמו שיתוף וניהול מטה-דאטה בין מאגרים ויכולות אופטימיזציה של מאגרי מידע.

 

כיום משרתת אקס ליבריס 5,600 לקוחות בהם האוניברסיטאות אוקספורד, קמברידג', הרווארד, ספריית הקונגרס האמריקאי, הספרייה הלאומית של סין והספרייה הבריטית.

 

הרוכשת, Proquest, היא שירות המאפשר לחוקרים ואנשי אקדמיה גישה למאגרי מידע אקדמיים, מאגרי עבודות מחקר, ארכיונים ממשלתיים ותרבותיים, חדשות, אוספים היסטוריים וספרים אלקטרוניים.

 

 

 

אקס ליבריס על 600 עובדיה, ייהפכו לחטיבה עצמאית בפרוקווסט, שתנוהל על ידי שם טוב, ואליה תוכפף יחידה עסקית מתוך החברה הרוכשת.

 

מהחברה נמסר כי "היכולות של פרוקווסט ואקס ליבריס כוללות מומחיות בתוכן מודפס, אלקטרוני ודיגיטלי וכן פתרונות לניהול ספריות, חיפוש מידע אקדמי וניהול תהליכי מחקר. חיבור היכולות המשלימות הללו יאפשר לפרוקווסט ואקס ליבריס לשפר את המוצרים הקיימים ולהאיץ את החדשנות על מנת לספק מענה מהיר יותר לאתגרים העיקריים העומדים בפני ספריות אקדמיות, כגון תהליכי ניהול נפרדים לתכנים מודפסים, אלקטרוניים ודיגיטליים וניהול ידע בעולם שבו טכנולוגיה, תוכן וסביבת המשתמשים משתנים במהירות. הרכישה צפוייה להיסגר בחודשים הקרובים".

 

ההתחלה: באוניברסיטה העברית

 

אקס ליבריס נחשבת לאחת מחברות ההייטק הוותיקות בארץ. תחילתה ב-1980 בידי יוחנן שפרוך ואהוד ארד שאינם פעילים עוד בחברה, כפרויקט פנימי באוניברסיטה העברית שמטרתו לפתח מערכת אוטומטית לניהול ספריה. היזמים ביקשו לפתח מערכת שניתנת להרחבה אוטומטית ולא דורשת עבודה ידנית ומסובכת, וכן כזו שמסוגלת לפעול במקביל בעברית ובשפות לטיניות. התוצאה היתה מערכת "אלף" שהמשיכה להיות פרויקט אקדמי עד שבשנת 1983 התפצלה מהאוניברסיטה והפכה לחברה עצמאית בעידוד חברת המסחור הטכנולוגית של העברית "יישום" ושיווקה את המערכת לכל האוניברסיטאות בארץ. היא נקראה אז "אלף יישום", עד שהתמזגה ב-1996 עם חברת אקס ליבריס אותה הקים עזריאל מורג - חברה שפעלה בחו"ל וקיבלה את זיכיון לשווק את התוכנה לאוניברסיטאות מחוץ לארץ.

 

על פי מאגר המחקר IVC, החברה גייסה כ-8 מיליון דולר החל מ-1998 ועד 2004 משורה של משקיעים בהם קרן וואלדן ותמר, תוך שיישום ממשיכה להחזיק בנתח נכבד ממניות החברה עד מכירתה לפרנסיסקו פרטנרס ב-2006.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x