$
חדשות התקשורת

בזק בינלאומי התנגדה לחסימת Popcorn Time - וחזרה בה

אחרי שהביעה התנגדות לחסימת תוכנות צפייה ישירה בסרטים וסדרות ברשת, עשתה בזק בינלאומי סיבוב פרסה בעקבות המיזוג של בזק עם חברת הלוויין yes

עומר כביר 09:0829.09.15

התפנית המפתיעה של בזק בינלאומי: ספקית האינטרנט, שבעבר הובילה את ההתנגדות לניסיונות של ארגון זכויות היוצרים זיר"ה וחברות התוכן המקומיות לחסום בישראל אתרים שמאפשרים להוריד את תוכנת הסטרימינג Popcorn Time, ביצעה תפנית של 180 מעלות; זמן קצר לפני הכרעת בית המשפט העליון בבקשת ערעור בנושא - חתמה על הסכם פשרה.

 

גורמים בעלי עניין טוענים שהסיבה למהפך היא השלמת המיזוג בתחילת הקיץ בין בזק, הבעלים של בזק בינלאומי, לספקית הטלוויזיה בלוויין יס, אחת מהגורמים שמבקשים לחסום את השימוש בפופקורן טיים.

  

במאי האחרון הוציא בית המשפט המחוזי בתל אביב צו ארעי שמורה לספקיות הרשת בישראל לחסום שורה של אתרים שמאפשרים להוריד את פופוקורן טיים. זאת, בתגובה לבקשה במעמד צד אחד שהגיש ארגון זכויות היוצרים זיר"ה בשיתוף עם חברות המדיה הישראליות הוט, יס, קשת, רשת, יונייטד קינג ונגה תקשורת.

 

פופקורן טיים פופקורן טיים

 

פופקורן טיים מתבססת על פלטפורמת שיתוף הקבצים ביטורנט ומאפשרת למשתמשים לצפות באופן מיידי, מבלי צורך להוריד קבצים למחשב, בכל תכני הווידאו שמשותפים בפלטפורמה. שלא במפתיע, גולשים רבים בישראל עושים בה שימוש בתוכנה על מנת לצפות בתכנים פיראטיים כמו סדרות טלוויזיה וסרטים.

 

בעקבות ההחלטה מיהרו מרבית ספקיות האינטרנט המקומיות לחתום על הסדר עם המבקשות, שבמסגרתו הסכימו שלא לערער על הוצאת הצו ולהשאיר את ההחלטה הסופית בנושא לפתחו של בית המשפט. יוצאת הדופן היחידה הייתה בזק בינלאומי, שערערה על ההחלטה.

 

“יש לברך על החלטת של שתי הערכאות, המחוזי והעליון, שהפגינו ריסון ואיפוק בכל הנוגע להימנעות מהטלת מגבלות על התערבות בתכנים באינטרנט", אמר ל"כלכליסט" עו"ד תמיר גליק ממשרד עוה"ד ליבליך-מוזר, שייצג בדיונים את הספקית 013-נטוויז'ן.

 

עו"ד תמיר גליק עו"ד תמיר גליק

 

בית המשפט המחוזי דן בנושא במהלך יוני ובתחילת יולי פרסם החלטה רחבת היקף שבמסגרתה דחה את הבקשה לתת להסדר עם הספקיות תוקף של פסק דין. עתה קיבל את הערעור של בזק בינלאומי וביטל את הצו שהורה לחסום את האתרים המדוברים. זיר"ה וחברות התוכן פנו בתגובה לבית המשפט העליון, והגישו בקשת ערעור על החלטת המחוזי.

 

התפנית: המיזוג עם יס

 

בעוד הדיונים בנושא מתנהלים בבית המשפט, בשוק התקשורת הושלם מהלך מורכב ורב-שנים של מיזוג בין חברת התקשורת בזק לספקית הטלוויזיה בלוויין יס. המהלך אושר סופית ב-24 ביוני, שבוע לפני החלטת בית המשפט. 

 

לדברי גורמים בעלי עניין בתיק, המהלך הוביל לתפנית בעמדתה של בזק בינלאומי בתיק פופקורן טיים. הספקית, שקודם לכן היתה המתנגדת היחידה לחסימת האתרים, פתחה במגעים עם זיר"ה וחברות התוכן. ב-9 בספטמבר, לקראת הדיון בבקשת הערעור, הודיעה בזק בינלאומי שהגיעה להסדר במסגרתו היא מסכימה שלא להגיב לבקשה ולהתיר את ההכרעה בסוגיה לבית המשפט. המבקשות ובזק בינלאומי ביקשו מבית המשפט לתת להסדר תוקף של פסק דין. בכך הסירה לכאורה הספקית כל התנגדות אקטיבית למהלך החסימה.

 

בקשת הערעור, הסכם הפשרה עם בזק בינלאומי ותגובות הספקיות נידונו על ידי שופט העליון נעם סולברג, שפרסם את החלטתו ביום ה' שעבר ובמסגרתה דחה את בקשת הערעור. "אין מקום לכך שבית משפט זה יחווה דעתו בסוגיה נכבדה זו במסגרת ערעור על החלטה בבקשה לסעד זמני, טרם שזו נדונה כדבעי בבית המשפט המחוזי לגופו של עניין", הוא כתב בהכרעתו. "מן הראוי לתת לבית המשפט המחוזי לזקק את השאלות המשפטיות שבמחלוקת, לבחון את הטענות המושמעות ולהכריע בהן כחכמתו. שעתו של הערעור, אם וכאשר, בוֹא תבוא לאחר מכן”. הסוגיה טרם הגיעה לסיומה; החלטת העליון משמעה שלא יוצא צו ארעי שמורה על חסימת האתרים כל עוד מתנהלים דיונים בנושא בבית המשפט המחוזי.

 

מבזק בינלאומי נמסר בתגובה: “החלטתה של בזק בינלאומי להצטרף להסכם שכל ספקיות האינטרנט חתמו עליו הייתה מתוך ההבנה שבית המשפט יהיה זה שיכריע ויקבע בכל הנוגע לצו חסימת האתרים. בזק בינלאומי תמשיך לשים את לקוחותיה בראש מעייניה ולשרתם נאמנה כפי שהיא נוהגת תמיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x