$
חדשות התקשורת

משרד התקשורת במגעים מתקדמים עם בזק על ביטול ההפרדה המבנית

במשרד מוכנים לבטל את ההפרדה בין בזק לבין החברות הבנות, yes ובזק בינלאומי, בתמורה לכך שבזק תפתח גם את רשת הטלפוניה שלה לחברות מתחרות. הצדדים מנסים להגיע להסכם לקראת הדיון בבג"ץ בחודש הבא

אופיר דור 18:5420.09.15

משרד התקשורת נמצא במשא ומתן מתקדם עם בזק בנוגע לביטול ההפרדה המבנית בינה לבין החברות הבנות שלה בזק בינלאומי ו-yes. עם זאת ככל הנראה לא התקבלה במשרד עדיין החלטה סופית בנוגע לעיתוי ביטול ההפרדה. במשרד התקשורת רוצים לקשור בין ביטול ההפרדה המבנית לבין הסכמות עם בזק בנוגע לפתיחת השימוש בטלפוניה שלה לשימוש מתחרים, צעד שעד כה בזק מסרבת בתוקף לבצע.

 

ביטול ההפרדה המבנית יאפשר לבזק לשווק חבילות מוזלות של אינטרנט, טלפוניה וטלוויזיה משותפות עם בזק בינלאומי ו-yes. בנוסף ביטול ההפרדה יאפשר לבזק לבצע מיזוג תפעולי עם החברות הבנות. בקרב המתחרות של בזק, כמו סלקום ופרטנר, קיים חשש כבד שביטול ההפרדה המבנית עם בזק בינלאומי ובוודאי עם yes ייתן לבזק כמונופול כוח שיווקי עצום, שינחית מכה קשה על הפעילויות שלהן בתחום התקשורת הקווית.

 

סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק צילום: יחיאל ינאי

 

 

על פי מסמך המדיניות עליו חתם שר התקשורת משה כחלון במאי 2012, ההפרדה המבנית בין בזק לבין בזק בינלאומי תוסר 9 חודשים לאחר שיקבעו מחירים לפיהם תחויב בזק להחכיר את תשתית האינטרנט שלה לחברות מתחרות במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי. ההפרדה המבנית בין בזק ל-yes תוסר לאחר שתינתן אפשרות סבירה לחברות מתחרות לספק שירותי טלוויזיה על גבי האינטרנט. שני יעדים אלו חלפו לכאורה כיוון שהמחירים לרפורמת השוק הסיטונאי נקבעו כבר בסוף 2014 והרפורמה יצאה לדרך בפברואר השנה. בנוסף, מתחילת השנה הנוכחית סלקום מספקת טלוויזיה על גבי האינטרנט.

 

עם זאת מסמך המדיניות קובע כי אם שר התקשורת רואה שביטול ההפרדה המבנית עלול לפגוע בצורה ניכרת בתחרות או באינטרס הציבורי, הוא יכול לדחות אותם. בתקופתו של מנכ"ל משרד התקשורת הקודם אבי ברגר האפשרות של ביטול ההפרדה המבנית לא עמדה על הפרק, כל עוד בזק מסרבת לציית להוראות המשרד ולפתוח גם את רשת הטלפוניה שלה למתחרים. בזק טוענת כי פתיחת רשת הטלפוניה דורשת ממנה השקעות גדולות וזמן רב, עמדה שהדרג המקצועי במשרד דוחה על הסף

 

אולם מאז כניסתו של המנכ"ל החדש שלמה פילבר למשרד התקשורת חל מהפך מוחלט בגישה לבזק. פילבר שומר על יחסים טובים מאוד עם מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ובהתאם במשרד בוחנים הקלות בפיקוח על בזק שלא נבחנו בעבר. לפי הערכות, המדיניות המקלה עם בזק מגיעה מראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו, שגם אישר לאחר עיכובים רבים את המיזוג בין בזק ל-yes ביוני האחרון, לאחר חודשים בהם עוכב האישור.

 

ההערכה היא שמשרד התקשורת ובזק מנסים להגיע להסכם ביחס להסרת ההפרדה המבנית עד לדיון בבג"ץ בחודש הבא בנוגע לפתיחת הטלפוניה של בזק. במשרד רוצים שבזק תפתח את הטלפוניה שלה במחירים נמוכים ככל האפשר ובתמורה מציעים לה את ביטול ההפרדה המבנית עם בזק בינלאומי בתחילה ולאחר מכן עם yes. פתיחת הטלפוניה צריכה לאפשר לשחקנים המתחרים לשווק גם שירותי טלפוניה על רשת בזק וכך לקבל גישה למקור הרווחיות הגדול ביותר של קבוצת בזק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x