$
הייטק והון סיכון

קוואלקום תפטר עוד עובדים, וב-HP ממתינים להודעה

קוואלקום צפויה לפטר עוד עשרות עובדים נוסף ל־120 שפיטרה לפני החג. במקביל עובדי HP ישראל חוששים שפיטורי הענק העולמיים יגיעו אליהם

מאיר אורבך ואסף גלעד 12:3417.09.15
שלוש חברות הייטק ותיקות וזרות צפויות לבצע גל פיטורים משמעותי אחרי החגים: HP, קוואלקום וג'מלטו.HP, שנמצאת כיום בתקופה קשה בין היתר בגלל המשבר במכירות המחשבים האישיים, הודיעה שלשום (ג') על סבב פיטורים של 25-30 אלף עובדים, כעשירית מכלל עובדיה בעולם.

המהלך צפוי לפגוע בעיקר בעובדי האינטגרציה והייעוץ של החברה. זאת כשבע שנים לאחר שרכשה את חברת השירותים EDS תמורת 13.9 מיליארד דולר. כ־6,000 עובדי החברה בארץ טרם קיבלו הודעה בנושא, אך ההערכה היא כי הפיטורים יפגעו בזירה הישראלית באורח שולי יחסית.

 

פיטורים לפני החג - והגל עוד נמשך פיטורים לפני החג - והגל עוד נמשך צילום: שאטרסטוק

 

המצב בקוואלקום אינו טוב יותר. קוואלקום פיטרה לפני החג כ־120 עובדים, מרביתם מרכישת CSR (לשעבר צורן), והיא צפויה לפטר עשרות עובדים נוספים לאחר החג במסגרת סבב פיטורים עולמי שיכלול כ־4,500 איש או 15% מכלל העובדים בחברה. גם קוואלקום נמצאת כיום בתקופה קשה. היא נחשדת בכך שניצלה את מעמדה בשוק כדי לדחוק החוצה מתחרות. היא הסכימה לשלם קנס בגובה של 975 מיליון דולר לרשות הסחר ההוגן הסינית וכעת נחקרת בנושא גם באיחוד האירופי בחקירה שעשויה להוביל לקנס של עד 2.6 מיליארד דולר, כעשירית מהכנסותיה ב־2014.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי חברת התקשורת והתשלומים הצרפתית ג'מלטו, שרכשה בעבר שתי חברות בישראל, פיטרה בארץ עשרות עובדים בסוף השבוע האחרון. אף שג'מלטו נמצאת בשנים האחרונות במומנטום של צמיחה, בזכות פיתוח טכנולוגיה לתשלומים באמצעות טלפון חכם, היא ספגה לאחרונה מכה עם סגירת שירות התשלומים Softcard שעבדה איתו. סגירתו תשפיע על הגידול שהציגה בתחילת השנה עם גידול של 33% ברווח התפעולי. עם זאת, למרות הסגירה, הודיעה לאחרונה ג'מלטו כי היא מצפה לגידול שנתי דו־ספרתי ברווח התפעולי.

 

ג'מלטו רכשה בישראל את טריונט ב־2010 תמורת 40 מיליון דולר ואת סייפנט, לשעבר אלדין, תמורת מיליוני דולרים. מרבית הפיטורים נעשים בטריונט שמעסיקה כיום כ־25 עובדים. בסייפנט מועסקים לפי ההערכה כ־50–60 עובדים.

 

ג'מלטו ו-HP טרם הגיבו לדיווח. מקוואלקום נמסר: "כחלק מתכנית היערכות מחדש עליה הכרזנו ביולי האחרון, קוואלקום תצמצם את מספר עובדיה ובאופן משמעותי יותר גם בקרב העובדים הזמניים. אנו מצויים כעת בשלב ההודעה לעובדים אך לא נפרט בכמה עובדים מדובר. ניהלנו תהליך של הערכה מחדש של המשרות והמיומנויות שנדרשות לאסטרטגיה העתידית של החברה. החברה תספק חבילת פיצויים , סיוע בייעוץ קריירה והשמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x