$
חדשות טכנולוגיה

פיטורי ענק ב-HP: תפטר עד 30 אלף עובדים ברחבי העולם

ענקית המחשוב, שמבצעת מהלכי התייעלות דרמטיים בשנים האחרונות, בדרך להיפרד ממספר עצום של עובדים במסגרת שינוי מבני גדול. לטענתה, הפיטורים יחסכו לה 2.7 מיליארד דולר. לא ברור כיצד ישפיע המהלך על פעילות החברה בישראל

שירות כלכליסט 23:5615.09.15

ענקית המחשבים HP בדרך להיפרד מ-30-25 אלף עובדים כדי לקצץ בהוצאות, כך מדווח כעת אתר CNBC. 

 

ב-HP מסרו כי רוב כוח האדם שיקוצץ, בהיקף של כ-10% מכלל כוח האדם בחברה, יגיע מקרב עובדי השירותים בתאגיד. "השינוי ייצור מבנה יותר תחרותי ובר קיימא לתאגיד HP החדש", אמרה מג וויטמן, המנכ"לית והיו"רית של HP בהודעה לעיתונות ששיגרה החברה העולמית הערב. "עשינו עבודה ניכרת בשנים האחרונות על מנת לצמצם עלויות ולפשט תהליכים, והפעולות שאנו עושים כעת יבטלו את הצורך לבצע שינויים מבניים כלשהם בעתיד". החברה מעריכה כי גל הפיטורים העצום יחסוך לה 2.7 מיליארד דולר. 

 

מטה HP העולמית בפאלו אלטו בארה"ב מטה HP העולמית בפאלו אלטו בארה"ב צילום: בלומברג

 

לפני שנה פורסמה תוכניתה של HP להתפצל לשתי חברות, ואז נטען כי במסגרת המהלך יפוטרו "רק" 5,000 מעובדי החברה. גל זה מתווסף לתכנית הקיצוצים המקורית של מנכ"לית HP מג וויטמן, במהלכה פוטרו עד כה כ-38 אלף עובדים מתוך יעד של כ-45 עד 50 אלף מפוטרים.

 

לפני שנה פורסם כי וויטמן צפויה לנהל את תחום האנטרפרייז והשוק העסקי הרווחי יותר, בעוד שדיון ויסלר, ראש חטיבת המחשבים האישיים הנוכחי, ינהל את החברה הצרכנית. בעלי המניות הנוכחיים של HP היו אמורים לקבל מניות בשתי החברות דרך עסקת פיצול מניות.

 

עם ההכרזה וויטמן יצאה כנגד ההכרזות הקודמות שלה שלפיהן HP תשאר חברה אחת. זאת ככל הנראה בעקבות הכשלונות של נסיונות של החברה למכור חלק מנכסיה או לבצע מיזוג עם EMC.

 

בדרך כלל, חברות מבצעות ספין-אוף כאשר הן חושבות שהן יכולות לשפר את המיקוד שלהן, להכנס לשווקים חדשים ולהגדיל את שווי השוק הכולל. איביי למשל הודיעה לאחרונה על כוונתה לבצע ספין-אוף לחטיבת פייפל באמצע 2015 על מנת לאפשר לפייפל לפעול ביתר חופשיות וגם להכנס לשווקים שכיום היא מנועה מהן, כגון אתרי סחר מקוון מתחרים לאיביי. החברות הקטנות יותר גם יכולות להיות יותר גמישות ולהתאים את עצמן במהירות לשוק.

 

 זאת גם לא הפעם הראשונה ש-HP שקלה לשנות את האסטרטגיה שלה. לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", שדיווח במקור במהלך סוף השבוע האחרון על התוכנית לפיצול החברה, HP שקלה לבצע פיצול דומה כבר ב-2011. ליאו אפותקר, המנכ"ל הקודם בחברה, רצה להפוך את HP לחברת תוכנה בלבד ולהפטר ממחלקת המחשבים האישיים שהפכה להיות בור בלי תחתית מבחינה פיננסית.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x