שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון
טכנולוגי מאקרו ראש כתבה HEADER

מאקרו טכנולוגי

להפריד בין דת והייטק? אפשרי ואף מומלץ

השר דרעי החליט להשבית את ביתן מכון הייצוא בתערוכת IBC, מה שפגע בסטארט-אפים קטנים שזקוקים לו. המתח שבין דת ומדינה הוא שסע קריטי בישראל - וכדאי לפוליטיקאים לתת לגורמי הייטק והון סיכון לפעול בלי להישאב אליו

אסף גלעד 17:0511.09.15
שר הכלכלה אריה דרעי הצליח להרגיז השבוע את תעשיית ההייטק הישראלית, כשהורה להפסיק לשלושה ימים את פעילות הדוכן הישראלי בכנס המדיה IBC באמסטרדם, בגלל השבת וראש השנה.

ולא חסרות לחברות בתערוכה סיבות לכעוס: זו הפעם הראשונה שבה שר בממשלה מבטל פעילות מסחרית של חברת הייטק בשבתות ובחגים. אמנם בעבר נקבע בהסכמה ומראש כי הביתן ב־IBC לא יפעל ביום הכיפורים, אך הפעם מדובר בהוראה שהונחתה בהתראה של כמה ימים, והובילה לביטול פגישות מסחריות רבות ולפספוס פוטנציאלי של עסקאות בשווי מיליוני דולרים. הפיצוי הנמוך שיקבלו היזמים ממש לא מכסה על כך, וכמה מהם כבר הודיעו שאין בכוונתם לציית להנחיה של דרעי.

 

השר דרעי. לא מוותר לסטארט-אפים השר דרעי. לא מוותר לסטארט-אפים צילום: שאול גולן

 

אירועי IBC הם מקרה מבחן לבעיה רחבה יותר שבה נתקלת כעת תעשיית ההייטק. כשהפרדה בין דת למדינה אינה קיימת, מתחדדת ההבנה כי יש צורך להפריד את העסקים מהמדינה, במיוחד כשאלה יכולים לעמוד על הרגליים בכוחות עצמם. החברות שמשתתפות בדוכן הישראלי מקבלות סבסוד ממשלתי יפה ושילמו סכום מופחת על הפעילות שם, אך חברות כחול-לבן שבחרו להגיע עצמאית ניצלו מגחמות הממשלה, והרוויחו.

 

"חברות עסקיות לא צריכות לפעול תחת חסות ממשלתית", אומר ל"כלכליסט" מייקל אייזנברג, שותף בקרן אלף ומשקיע הייטק ותיק (וחובש כיפה). "הפוליטיקאים והתקשורת הופכים את נושא העבודה בשבת למוקד ויכוח, בזמן שבמגזר הפרטי יודעים להסתדר יופי". הגישה הזאת אולי לא מתאימה לכל חברה, בכל שלב התפתחות ומצב כספי, אך סביר מאוד שחברות הייטק נוספות יאמצו אותה כעת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x