שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

המצאתי אנטי וירוס וסוג חדש של סם: מק'אפי לנשיאות!

ג'ון מק'אפי - אולי האדם הכי ססגוני ומופרע בהייטק העולמי - רוצה לקבל את המושב הכי נוח בבית הלבן, אפל עושה בית ספר לסוכנויות הריגול הממשלתי בארה"ב, גולשי yelp התחילו להעלות ביקורות על בתי כלא ואיזה טעם יש לוויסקי שזוקק בחלל

יוסי גורביץ 14:5109.09.15
הבחירות ההזויות בהיסטוריה?

 

במחזה הקלאסי "הפרשים" של אריסטופנס, שני פוליטיקאים שמיואשים מכך שהדמגוג קליאון השתלט על אתונה מחליטים להפיל אותו בשיטה ייחודית: הם ימצאו דמגוג גרוע יותר. הם בוחרים מוכר נקניקים אנלפבית למחצה והמחזה מגיע לשיאו בתחרות קללות בין קליאון ובין מוכר הנקניקים. שניהם רבים על ליבו של בעל האחוזה דמוס ("העם"), טיפוס עצל, שיכור ולא מי יודע חכם. מוכר הנקניקים מנצח כשהוא מבטיח להשיא את דמוס לעלמה הנאה שלום. המחזה היה מסוכן מאד פוליטית בזמנו - קליאון היה אדם אמיתי לגמרי, שלא נטה לסלחנות - והשחקן שאמור היה לשחק את קליאון פחד; אריסטופנס שיחק אותו בעצמו. המחזה זכה בפרס הראשון, וזכה בפרס נדיר יותר: הרעיון של הרצת דמגוג פרוע יותר כדי לדפוק דמגוג קיים תפס כשיטה פוליטית.

 

בימים אלה ג'ון מק'אפי, מיליארדר אקסצנטרי (כך הוא מגדיר את עצמו) מודיע שהוא מתכוון להתמודד על הנשיאות בארה"ב. הצהרה רשמית יותר צפויה לצאת בימים הקרובים, כנראה אחרי שכתבי הטכנולוגיה יתאוששו מהפסטי-אייפון שמתוכנן להערב. מק'אפי הודיע ש"בעצת מקורביו" הוא החליט להתמודד על הנשיאות וכבר הגיש את הניירת הנדרשת. המפלגה שלו, הוא אומר, תהיה מפלגת הסייבר. מפלגה כזו עדיין לא נרשמה ומק'אפי אמר שהמצע שלה יפורסם בקרוב.

 

ג'ון מק'אפי: האם ייבחר לנשיא? ג'ון מק'אפי: האם ייבחר לנשיא?

 

עד כה הדמות הדומיננטית בדיווחים על בחירות 2016 היה ליצן הרודיאו דונלד טראמפ, שהכריז לאחרונה שהוא לא צריך לדעת מי זה נסראללה ומיהו מנהיג החמאס או דאע"ש כי ממילא עד שהוא ייכנס לתפקיד כולם יהיו מתים. לטראמפ יש קלף מנצח: העובדה שהוא מיליארדר ויכול לשפוך על הקמפיין של עצמו כמה כסף שהוא רוצה.

 

עכשיו נכנס למגרש מיליארדר דפוק פי כמה: באינטל כנראה מודים למזלם הטוב על כך שהספיקו להוריד את המותג "מק'אפי" מהאנטי וירוס שלהם בינואר 2014. זה קרה אחרי סדרת אירועים הזויה מהמקובל, במסגרתה קודם כל הסתבך מק'אפי בחשד לרצח של שכנו במדינה המרכז אמריקאית בליז, נמלט מן המשטרה (תוך שהוא כותב בלוג עליץ תוך כדי), חצה את הגבול לגווטמאלה, נעצר שם, הוסגר לארה"ב ואיכשהו חמק מהעמדה לדין. בתוך כך, נודע שמר מק'אפי ממש אוהב סוג של סם מתוצרת בית שפותח ברוסיה - ואף השביח כמה גרסאות שלו בעצמו.

 

הטייקון כל כך נהנה מההמולה סביבו, שתוך זמן קצר החליט שהגיע הזמן לעצבן גם את אינטל, לה מכר את חברת האבטחה שהקים. איך עשה זאת? פרסם את הסרטון שלפניכם, שגרם לחברה להיפטר מהמותג מק'אפי במהירות.  לג'ון מק'אפי לא היה אכפת כל כך, להיפך - הוא אמר שהוא מאושר.

 

 

אחרי שהעליון האמריקאי קבע שלתאגידים יש זכות ביטוי כמו של בני אדם ועל כן הם יכולים לקנות את הפוליטיקה האמריקאית ולקבל על כך פטור ממס, אפשר לראות איך המשרה הרמה ביותר של ארה"ב הפכה לצעצוע שחולי נפש עם יותר מדי כסף משתעשעים בו. בקרוב גם אצלנו?

 

הכניסה אסורה

 

אחרי שנה בערך של דיבורים על הסכנות בהצפנה, אנחנו מקבלים מקרה מבחן ראשון. אפל קיבלה לאחרונה צו שמורה לה לחשוף מסרונים שנשלחו באייפון כחלק מחקירה על סחר בנשק וסמים. אפל הודיעה לבית המשפט שעם כל הכבוד, אין לה יכולת לציית לצו.

 

מצטערים, האייפון שלנו מוצפן מצטערים, האייפון שלנו מוצפן

 

הסיבה: אפל החלה להצפין את האייפון כברירת מחדל לפני מספר חודשים, והיא לא שומרת אצלה את מפתחות ההצפנה. הסיבה לכך פשוטה: מה שלא נמצא בידי אפל, היא גם לא יכולה להעביר לרשויות. שלחת מסרון מוצפן? ה-NSA תוכל כנראה לשבור אותו, אבל זה ידרוש המון משאבי מחשב והמון, המון זמן.

 

זה התרחיש שעליו ייבבו ארגוני השושו במשך שנה: שחשודים ישתמשו בהצפנה ולממשלה לא יהיה מה לעשות. ובכן, תתחילו לעבוד טוב יותר. תשתמשו במודיעים. תערכו חיפושים. צאו מהנשמה של כלל האזרחים ותפסיקו לחשוב שכולם חייבים לכם משהו. אתם ממש לא מרוצים מהנושא? בעסה. הייתם צריכים לחשוב על זה לפני שהחלטתם שאם אפשר לרגל אחרי כל העולם, אז זה גם כדאי.

 

שיחה? טלפונית? מה זה?

 

יחד עם מותו של התא הקולי, מגיעות ידיעות על כך שגם אחותו הוותיקה, השיחה הקולית, לא מרגישה כל כך טוב. הידיעות הללו מגיעות מבריטניה, שזריזות אצבעותיה ושידועה בכך שתושביה חולים על מסרונים, אבל זה לגמרי יכול להיות העתיד הקרוב.

 

על פי מחקר שנערך בממלכה המנוטרת, רק 75% מכלל המחזיקים בסמארטפונים אמרו שביצעו שיחה טלפונית במהלך השבוע האחרון. שיעור מחזיקי הסמארטפונים בבריטניה עומד על 76%. מספרם של סרבני השיחה הקולית מטפס במהירות: לפני שלוש שנים, שיעור האנשים שלא עשו שיחה קולית אחת לפחות בשבוע עמד על 4%. 

 

מתכתבים, לא מתקשרים מתכתבים, לא מתקשרים צילום: שאטרסטוק

 

במקביל, עלה משך הזמן שמקדיש משתמש סמארטפון שלו לפעילות שאיננה שיחה קולית פי שלוש בשלוש השנים האחרונות. ישנה עליה בשיעור השימוש בשיחות VoIP - של כ-14% בשנה האחרונה לעומת 5% אשתקד - אבל היא מגיעה במקביל בירידה במספר הכולל של שיחות קוליות.

 

אפילו ספקי שירותים כבר מצפים ממך למשהו שהוא מעבר לשיחה קולית: אם תתקשר לשרברב, הוא יאמר לך שהוא ישמח אם תוכל לשלוח לו תמונה בווטסאפ, כדי שהוא יוכל להבין טוב יותר מה קרה שם מאשר מהתיאור שלך. בנתונים אחרים, 12% ממשתמשי הסמארטפונים בארה"ב אמרו שהמסך שלו הוא הדבר הראשון שהם רואים על הבוקר; הרוב (55%) אמרו שהם בוחנים אותו תוך רבע שעה מרגע היקיצה.

 

קצרצרים

 

1. אתר ביקורות העסקים yelp מצא את עצמו במצב לא שגרתי, כאשר אסירים משוחררים מרחבי ארה"ב החלו להעלות אליו ביקורות על בתי כלא ובתי מעצר. חלק מהביקורות היו חיובות, חלק היו שליליות במיוחד. אסיר לשעבר, למשל, נתן לכלא רייקרס איילנד דירוג של כוכב (שריף?) אחד בלבד, כשהוא מתלונן שבית הכלא לא סיפק לו מדי אסיר והוא נאלץ לכבס את הבגדים שלו תוך כדי המקלחת כדי למנוע מאסירים אחרים לגנוב אותם. הוא ציין, עם זאת, שאם אתה מצליח לשים יד על כרטיס אוכל כשר או אוכל חלאל, אתה תקבל מזון טוב יותר. חלק מהביקורות סרקסטיות ("שופט המליץ לי על האתר הזה, הוא אפילו ארגן לי הסעה"), אחרות שוברות לב. חלק לא מעט מהן נובע מהרצון של אסירים לפרוק את מה שעבר עליהם והיעדר היכולת שלהם להשיג טיפול פסיכולוגי.

 

בית כלא בפלורידה בית כלא בפלורידה

 

2. ממשלת הפיליפינים החלה בפרויקט שאפתני של רישות כל המדינה - וזו חתיכת מדינה, ארכיפלג ענקי שרוב שטחו מים - ב-WiFi. עד סוף 2015, אמורה הממשלה לרשת מחצית מהערים והעיירות במדינה; עד סוף 2016, את השאר. WiFi ציבורי חינמי יהיה זמין בבתי חולים, בתי ספר, פארקים, נמלי תעופה ומקומות ציבוריים אחרים. אספקת WiFi חינמי לאוכלוסיה תעלה למדינה 1.5 מיליארד דולר בשנה בערך, אבל נראה ששם עדיין מחזיקים ברעיון המיושן שתפקידה של הממשלה הוא לשרת את האזרחים, לא לתת צדקה לתאגידים. המהלך הממשלתי צפוי להפעיל לחץ על ספקיות ה-WiFi במדינה להוריד את המחירים שלהן, וחברות הרשת שם ייאלצו להשקיע הרבה יותר בתשתית. ובכן, רציתם זכיון, לא? עם הזכיון מגיעות גם חובות.  

 

3. טמבל מבריטניה, מיען זישן שאהיד, תפס צבי בשדה הסמוך לביתו, לקח אותו הביתה, שחט אותו והכין ממנו סעודה דשנה לבני משפחה וחברים. כל זה היה כנראה עובר בשקט, אלמלא העובדה שהטמבל החליט להתרברב במעשה שלו בקבוצת פייסבוק שמוקדשת לציד צבאים. הבחור לא סובל מעודף בינה, שכן מדובר בקבוצה שמוקדשת לציד *חוקי* של צבאים. סוף הסיפור: שאהיד הודה לאחרונה בעבירה של תפיסת צבי ובעבירה של גרימת סבל לא הכרחי לבעל חיים, קיבל עונש על תנאי, עבודות שירות, וכלי הנשק שלו הוחרמו. 

 

4. בשעה טובה ומוצלחת, נחת על כדור הארץ המשלוח הראשון של וויסקי שזוקק בחלל. מזקקת ארדבג הסקוטית החליטה לבחון את ההשפעות של תת-כבידה על תהליך היישון של הוויסקי, ועכשיו יש תוצאות ראשונות. בחינות לא מצאו הבדל כימי ניכר בין הוויסקי שיושן מחוץ לכדור הארץ ובין טעמים מקומיים, אבל הטועמים הגיעו למסקנה שלוויסקי מיושן-חלל יש טעמים יחודיים משלו, שכולל "גומי, דג מעושן, וטעם משונה אך מבושם, כגון קסיס או סיגלית". נשמע כמו משהו שצריך לנסות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x